$L Ligi: Bordeaux-GS, Shaban-Delmas, 22 Kasim TSI 21:45

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Sevgili GS'lilar, Fitbol takimimiz su anda saraplari ile unlu Fransa'nin Bordeaux sehrinde tarihi bir mac yapiyor. Hava guzel gunesli. Takimla beraber ben de maca geldim. Centilmence guzel bir musabaka oluyor, Bordeaux baskani mac oncesi takimiza birer sise Medoc sisesi hediye etti, cok sevindim gurur duyduk, saraplari ictik. Su anda 3. golu yemis durumdayiz varsin olsun, grubumuzda hala sansimiz var. Liferpoolla final maci oynayacagiz. Daha evvel dedigim gibi Atina yolunda tek engel Liferpol. Ajax ve Bordeaux'nun ilk ikiye kalacagini sanmiyorum. Yeni procelerimize hazir olun masallah hayirli olsun insallah. Ribery de mac oncesi bizi ziyaret etti elimi optu saniyorum o da takimla calismalara katilacak.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Uefa sıralamasında Uefa kupasını aldığımız yılın puanları bu sezon başında silinmişti ve sıralamada geçen sezon 35. sıradayken bu sezon 71. sıraya düşmüş ve CL'ye 4. torbadan katılabilmiştik.

Bu sezon ki performansımız hiç başarılı olmadığından önümüzdeki yaz silinecek olan Lucescu ile CL'de çeyrek final oynadığımız sezonun puanlarını da düşünce seneye Uefa sıralamasında 94. sırada olacağız. Tabii Liverpool maçınından alacağımız puan ve BJK ve FB'nin olursa getirecekleri cüzzi miktardaki ülke puanıyla sıralamada biraz daha yükselebiliriz.

Ama görünen o ki seneye ön elemelerde bile seri başı olma şansımız çok düşük. 4 yıl önce sıralamada 15. sıradayken ve CL'ye 2. torbadan katılırken düştüğümüz şu hal ne acı...
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Liverpool ile oylesine bir mac yapacagız. Teknik heyetimiz onumuzdeki sene PAF liginden 1. lige terfi edecek oyuncularımıza CL havasını bir kere olsun koklatmalı. Mehmet Guven mumkun ise 90 dk., buna ilave son yirmi - onbes dakika Oguz sahaya cıksın. Sol bek 90 dk Ferhat oynamalı.

Arda nın oyun performansına birsey demem, hata yapacak vasat oynayacak, hatasından maclar kaybedebiliriz, hepsi kabul. Ama yaptıgı faul gecistirilmemeli.

Fatih Terimli donemde Villareal e kaybederken sahada birtakım oyuncular gorevlerini son kez icra ettiler. GERETS bu anlamda takımın umudunun sıfırlamasını takiben Ergun e yer vererek bana gore dogruyu yaptı. Bir nevi gule gule dedik. Hem Hakan Sukur e hem Ergun e GS a katkılarından dolayı tesekkur ederim. Bu sene her ikisi icin de GS ı guzel bir sekilde oyuncu formatında noktalama donemi oluyor.

Hakan nın kacırdıgı golden tutun genel performansı hem takıma hem kendine zarar veriyor. Kariyeri boyunca GS a total katkısı tartısılmaz, ama su gun itibarı ile noktalama zamanıdır. Alttan gelenlere yer acılması ve sans verilmesi gerekiyor.

Ben bugun GS ın macı en kotu ihtimal berabere bitirecegini ve UEFA katsayımızı en azından 11 yada 12 puan uzerinde tutacagımız, UEFA CUP ta bir yada iki mac oynama sansı bulucagımızı dusunuyordum.

GS ın elindeki genc kadro cok yetenekli. Kendilerine sans verilmesi gerekiyor. Bu yonde hem TD hem yonetime destek, cesur olmaları ve risk alacaklar ise bu genc nesil ile risk alınmasını onermemiz ve ısrarcı olmamız gerekiyor.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
BarisCakan

Post by BarisCakan »

Yaa bu mac 3-0a gidecek mac miydi inanamiyorum, neyse mactan once inanmistim ya bu da kapak oldu
Ilk yari golu yedikten sonra iyi oynadik, ben geriye cekilip oyunu sogutmaya calisan bordo'ya kesin gol atacagimizi dusunuyordum, ikinci yari baslar baslamaz yedigimiz iki gol de iki kisiyle hucuma cikan bir takima karsi yendi, saka gibi! Ucuncu gol duran toptansa da faulu gene az kisiyle gelen rakibe karsi yaptik. Muthis hatalar var yedigimiz gollerde, biz iyi oynarken rakip defanslarin yapmadigi hatalar...
Ismail abim guzel soylemis, Arda efsanesi cabuk bitti. Belki bu yasta oyuncuya bu kadar sorumluluk yuklendigi icin oldu ama o hareketi yapacak luksu yok hicbir sekilde. Hasan gibi "psikiyatra gitse 48 saat musaade altinda tutulacak" birisinin bile kendini tuttugu yerde, 19 yasinda bir oyuncunun "canim nasil da yaniyor" diye yerde kivranirken sicrayip rakibe Zidane'lik yapmasi kabul edilecek sey degil.

Gerets'e cikarsin isteyen faturayi, ya da Inamoto'ya (gerci gol atti simdi belki birileri yedirdigi golden cok attigi golu de gormeyi de becerir).. Benim yorum tercihim ise ne kadar ekmek o kadar kofte seklinde. Yonetimdir baskandir, onlari secenlerdir, senelerdir cozulen, daha da cozulmekte olan taraftardir, sahadaki futbolculara gelene kadar hicbir yanimiz dogru degildir. O sebeple de yaptiklari ve yapamadiklariyla formayi tasiyan futbolculara ofke kusmak, verdigi ve verecegi her karar bastan yanlis olmak mecburiyetindeki teknik heyete cemkirmek kotuyu daha kotu hale getirecek. Oyle olmasin falan da demiyorum, olacak...

Sizi bilmem de ben kabullenmek istemedigim cokusu su an isira isira yiyorum, halbuki dogrulari gormek icin, kabul etmek icin yenilmek mi gerekir? Aslinda bildigim seyleri soylemem icin belki de bu kadar uzulmem gerekiyor, amaan neyse ne...

Ben hep arkadaslarima derim; "CL zaten normalde bizi, bizim ligimizden cikacak sampiyonu asan bir yarisma. Hadi CL gectim, 1950kusurdan bu yana kac kere ne olmus, onu da gectim, FT donemi bile hic beceremedigimiz seyler".. Yalniz simdi dusunuyorum da FT donemi gruptan cikamazken su andan cok daha iyi oynayarak cikamiyorduk, o da gercek.

Kac bin dolar yatirilamadigi icin alinamayan Onder, Huseyin, Tuncay gibi oyuncularin esdegerlileri 90larda alinmisti, ve dogru cati altinda dogru sonucu yaratmislardi. Ne cati kaldi artik ne sonuc.

Olsun yahu galp gelsin diye takim tutmuyoruz burada diye dusunuyorum herseye ragmen, birisi bir umut versin ama di mi, bisey bekliyelim, boyle kuru kuruya da olmuyor.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Biricik adasimin Liverpool macinda genclere yer verme konusunda dediklerine katiliyorum.

Ote yandan ben UEFA'ya gidilse de pek birsey olacagini zannetmiyordum. Orada iki tokat yiyip yerimize oturacaktik. GS'nin bir butun olarak seviyesinin ne kadar oldugu acikca goruldu SL maclari sirasinda. TL maclarinda da bu sikca ortaya cikmakta.

Gecen yilki takima bile hasret kaldik denebilir. Beni hayal kirikligina ugratan tek sey bu. Yani ustune koymak soyle dursun, keseden yemeye devam ediyoruz. Ancak doldurusa dayali futbol oynayan bir klubun elinde bundan daha iyisi samda kayisi. Eminim Gerets de sasiriyor bu duruma ama onun da kapasitesi belli. Birilerini motive ederek varilacak yerler sinirli.

Cozum icin para, mantik ve prensip gerekli. Bunlar tek tek olursa pek bir ise yaramaz. Hepsinin bir arada olmasi sart. Paranin olmadigi yerde mantik ve prensip de belli bir basari getirebilir belki. Mesela soyle bir matematik esitlik kurulabilir:

Cozum = Para + Mantik + Prensip
Para = Klup Parasi + Yonetici Parasi
Mantik = Yonetim Akli + TD Akli
Prensip = Yonetim Prensibi + TD Prensibi + Futbolcu Prensibi

Ana agirlik katsayilarini da soyle ucalim:

Para = 4
Mantik = 3
Prensip = 3
Toplam = 10

Ara agirlik katsayilarini da ucalim, eksik kalmasinlar:

Klup Parasi = 8
Yonetici Parasi = 2
Toplam = 10

Yonetim Akli = 3
TD Akli = 7
Toplam = 10

Yonetim Prensibi=3
TD Prensibi = 5
Futbolcu Prensibi = 2
Toplam = 10

Kafadan atma soyle degerler verirsek buradan cozum icin 10 uzerinden nerede oldugumuz ortaya cikar.

Klup Parasi = 0
Yonetici Parasi = 0
Yonetim Akli = 1
Yonetim Prensibi=3
TD Akli = 6
TD Prensibi = 7
Futbolcu Prensibi = 7

Buraya kadar okumayi becerdiyseniz, hesabin gerisini de tamamlayiverin. Baydi beni.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Tamamen amator takimlarin yiyecegi goller yiyerek aci bir son vermisiz avrupa maceramiza maalesef. Ilk golde panik halinde topu uzaklastirayim derken Inamoto tam da rakibinin onunde birakmis. Sut Tolga'ya carpmasa yine gol olmayacak. Ikinci golde Tolga Seyhan onune normal hizda gelen topu iskalamis. Ucuncu golde Cihan rakibini eliyle tutacagina gelen topu karsilasaydi o da gol olmazdi. BU takima once iyi bekler ve on libero lazim.Ama alamayacagimiza gore altyapidakileri iyi bir teknik direktorle takima adapte etmek tek caremiz. Gerets maalesef iyi bir teknik direktor degil. Futbolculari suclamak kolay ama ayni futbolcular baska maclarda bu hatalari yapmayip bu macta yapiyorsa o zaman teknik direktorle ilgili bir problem var. Problem oncelikle teknik taktikten once motivasyon ve konsantrasyon ile ilgili bence. Uefa com daki extended highlightlari izledim takimda genel bir konsantrasyon eksikligi, kafasi yere bakarak oynama, savunmada gelen topu ileri dikme gibi problemler var. Bu oyuncular bu kadar yeteneksiz degil. 2002'de hangi futbolcularla neler yaptigimizi unutmamak lazim. Onemli olan her futboluya gorevlerini ezberletip, ders calisir gibi ezberletmek. Olay Gerets'in demeclerinden basliyor. Uefa'ya gitmek evde oturmaktan iyidir gibi bir laf etmis yine sanirim. Eski takimimla konustum, eger burada berabere kalirsak Bordo'yi yeneceklerine soz verdiler demis. Daha once de Anfield Road'i ove ove bitirememisti. Problem tek forvet cift forvetin cok otesinde. Oysa 2000'de Fatih Terim'in basarisinin temelinde yatan sey her maca geceyarilarina kadar kafa yorarak hazirlanmasiydi. Bu sene milli takimda ayni cizgisine dondugunu hissediyorum.

Macin geneline bakarsak geri dortlude Sabri, Cihan, Tolga gibi mevkisine yabanci dort oyuncuyla oynamak buyuk prolem yaratmis, normalde biraz daha iyi pozisyon alarak, iki duzgun pas yaparak gecistirilecek pozisyonlar durduk yerde buyuk tehlike yaratmis. Bu da Bordo'nun kendine guvenini artirmis. Aslinda top onlarin yari sahasina geldiginde bu sefer onlar panik yapiyordu, ama bizimkiler degerlendiremedi. Devamli Hakan'in kafasina orta yapmaya calistik. Oysa belki Kabze veya Karan olsa onsekizden veya ceza sahasi disindan sutlar atmayi deneyebilirdik. Hasan sagdan baya orta yapti iceri ama o ortalar cok isabetli olmadigi surece sonu vermiyor ne yazik ki. Sabri ise baya yeteneksiz bir adam aslinda, calim atacakmis gibi yapiyor, ama her seferinde onu da yapamiyor, kitlenip kaliyor, yaptigi ortalarin cogu daglara taslara gidiyor. Yine de kolay vazgecilecek bir oyuncu degil. Bence on libero olarak degerlendirilmeli.

Bordo'da da is yok aslinda, herhalde onlar da nasil 3 gol attiklarina inanamamislardir. Bize gencleri degerlendirebilecek bir teknik direktor lazim. Hakan'in da sene sonunda futbolu birakmasi lazim. Bugunku macin kirilma noktasiydi; altipasta kafa vuramadi, sonra donen topta Cihan'in hatasindan gol oldu. Catladikapispor'a gol attiktan sonra cikip konusuyordu "gol atiyorum ama yine yedek kaliyorum" diye. Bu mactan sonra ne dedi acaba?
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Bir de Inamoto'nun golu var, cok cok guzel bir sut. Madem boyle goller atabiliyorsun, neden daha cok ileri cikip daha cok sut cekmiyorsun? Bu macta uzaktan sut cekebilen bir on liberomuz olsaydi onlem almak zorunda olacaklardi, o zamanda belki Hakan daha cok bos kalacakti, kanatlarda acik bulacaktik. M. Guven ve Topal'in bu tur sut denemeleri var. Bundan sonra da cekinmesinler daha cok vursunlar.

Ayrica Bordo'nun 89 dogumlu sol kanadi Gabriel Obertan cok iyiydi, her topu aldiginda Sabri'yi zor durumda birakti. Ilerde buyuk yildiz olacak.
Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Galatasarayın dün akşam en iyisi, 90.dakikada bile yüreklerindeki Galatasaray sevdasını ve inancını kaybetmeden takımı için bağırabilen ve oradaki Fransızları susturabilen bir avuç Galatasaray taraftarıydı. Bu kadro hakkında ise yazılabilecek herhangi birşey bulamıyorum...
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Bu macta uzaktan sut cekebilen bir on liberomuz olsaydi onlem almak zorunda olacaklardi, o zamanda belki Hakan daha cok bos kalacakti, kanatlarda acik bulacaktik. M. Guven ve Topal'in bu tur sut denemeleri var. Bundan sonra da cekinmesinler daha cok vursunlar.

Ayrica Bordo'nun 89 dogumlu sol kanadi Gabriel Obertan cok iyiydi, her topu aldiginda Sabri'yi zor durumda birakti. Ilerde buyuk yildiz olacak.

Tolga, mactan sonra astıgın iki post herseyi ozetler nitelikte. Sadece son yazdıgın iki paragrafa ekleme yapayım.

Tolga Seyhan oynamadıgı icin bu tur abuk sabuk hatalar yaptı. Bu adam paslandı, en azından Sakarya ve Antalya maclarında denenmesi ve sahaya surulmesi gerekirdi. Bu maclarda takıma monte etmez isen antreman ile bu kadar oluyor. Birinci yarıda ıskaladıgı yada rakibe attıgı uc dort top daha var. fb ye altı puan yaklasmaz olaydık, lideri yakalıyoruz diye herkes buyuk resmi kacırdı.

Sut ceken, rakibe basan, pres yapan, kora kor mucadele eden on liberomuz var, ama oynaması lazım. Mehmet Guven nin 90 dk olmasa dahi oynaması lazım. Mehmet Gorgen Alman Liginden guncellemeleri geciyor. Nuri derken patlamıs mısır ornegi ordan burdan yeni yeni isimler duyuyoruz. Hata yapıyorlar, hatalarından maclar da veriliyor. Velhasıl bu genc oyuncular Alman liginde oynuyorlar. Dun Inamotonun assistini Mehmet Guven yapsaydı, kac mac kızaga cekilirdi, bir daha forma yuzu gorme sansı olurmuydu?

Adamı bu stresle sahaya cıkardıgın zaman zaten kitliyorsun. GS PAF takımı iyi, ancak oynarlarsa iyiler. 89 dogumlu sol kanat oyuncusu Gabriel ile kıyasladıgımızda,
Bir tek Ozgurcan nın yedegi Sercan 89 lu.

Mehmet Guven, Oguz, Ferhat, Aydın 87 li, Ates ve Ozgurcan 88 li. Bu adamları tursusunu kurmak icin mi yetistirdin? 89 dogumlu sol kanat oyuncusu adamın karsısında uc sene sonra bu PAF oyuncuları oynayacak. Bu genclere yer vermemek ile hem olacagı oteliyor hem yapacakları potansiyel gelisime fren yapıyoruz.

Iyi bir on libero ve santrafor dunyada kısıtlı; olan ates pahası.

Ne yapıp edip, Mehmet Guven ve Oguz u ortaya monte edecegiz. Iyi bir kaleci, iki iyi yabancı stoper ve tecrubeli, yabancı, oyunu tutacak zamanı geldiginde oyunu cevirecek bir yetenek. GS ın bu dort yabancı oyuncu haricinde bir tek sol kanada orta vadede takviye ihtiyacı olabilir. Onu da insallah iceriden bulup cıkaracagız.

Song a ilave iyi bir stoper, Gallardo yada benzeri bir eleman. Onceleri daha temkinli yaklasıyordum, ama PAF ları ve diger yabancı ulkelerdeki genc oyuncuların gelisimlerini gordukten sonra ısrar ediyorum. Bu dort yabancı oyuncu artı genc kadro bizi rahat rahat hem evde hem Avrupa da tasır; bana gore gerisi gercekten palavra.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Dünden başlayalım:
İşyerinde bir Fenerbahceli yanıma geldi. Ne dersin GS’a para basayım mı, iyi kazandırıyor? dedi. Ben de sakın öyle birşey yapma dedim. Bordo bizimle ilk oynadığında çok formsuzken son haftalar form tutmuş önce Monaco’yu ardından da PSG’i devirmişti.

Artı bir buçuk yıldır önemli maçlarda ne yaptığı belirsiz bir Gerets faktörü vardı GS’ın başında. Takımına her nasıl taktik veriyorsa, takım gol yediği an oyundan düşüyor ve toparlanamıyordu. Ama 30. dakikada, ama 60. dakikada. Takım bu düşme anına kadar orta sahada iyi basiyor, rakipten fazla pozisyona giriyor ama gol atamıyor ya da anca bir tane atabiliyordu. Derken gol yedikten sonra tüm olumluluklar yok oluyor, oyundan düşüyordu takım. (En net örnek zulümpiyattaki PSV maçı) Çünkü böyle bir taktik çalışma hiç yapılmamıştı. Birde bunlara geçen sene GS’ın Avrupa Kupaları tarihindeki 1 numaralı utancı Tromsoe yenilgisi de eklenince, GS’ın uzun yıllarla getirdiği Avrupa’da rakibine psikolojik üstünlük kurma avantajı da kayboluyordu. Gerets’le direk 10 küsür yıl geri, Şampiyonlar Ligine ilk katıldığımız “ama iyi oynayıp yenildik!” dönemlerine geri döndük. Gerets efendi yıldız oyuncularını satan ‘eski takımı’ PSV karşısında dahi en küçük başarı gösteremeyerek benim gözümde sıfırlanmıştır! En iyi tanıdığın takıma dahi önlem alamıyorsun be!!! Avrupa artık sadece taraftarımızın sesini D U Y U Y O R!

Gelelim oyunculara. Bir takım düşünün ki tecrübeli olan Şaş başta olmak üzere gençlere sadece serserilik, dayılıkla örnek olsunlar; İyi futbolculuk vasıflarını bir anlık kızgınlıkla telef etmek nasıl bir erdemdir? Şaş’ın hakeme bakışı bile sarı kart! İşte Sabri’de anca tekme atmayı ve kabadayılığı öğrenmiş abilerinden. Eee memleket de prim yapan kabadayılık! Ergün’ün saha içindeki davranışlarını örnek alan yok! Onun da heralde özel hayatını taklit edecekler... İşte Sabri’nin sinirliliğine bir de son haftalarda karşı takımların daha fazla önlem almasıyla Arda eklendi. Bir de Hagi sonrası takım içinde doğru düzgün liderlik yapıp arkadaşlarını uyaracak bir lider noksanlığı var. Hakan, Hasan anca azarlasın diğer oyuncuları, gücü gücü yetene! Böyle T A K I M olunmaz!

Not 1: Bu yorumun Bordo maçının seyrine tahammül edilebilen kısımlarıyla yapılmış olmasından kelli tespitlerde hata olması ziyadesiyle mümkündür!

Not 2: Maç sonrası yorumlar, ya da ertesi gün gazete, internet, forum vs her tür yönlendirici faktörden kaçınılarak yazılmıştır bu yazı...

Not 3: Bu adam Frankofonken neden tercümesi adamın ikinci dili Almanca üzerinden yapılıyor? Balık baştan kokuyordu be :(

Not 4: Zaten epeydir futbol yazmaya ara vermiştik, daha epey bir süre de yazmıyacağız anlaşılan

Not 5: Fenerbahceli beni dinlememiş, Efes ve GS’ye para basmış
:)
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

SL baslarken fazlaca bir sansimiz oldugunu dusunmuyordum,maalesef bekledigim gibi grubu sonuncu sirada tamamladik.

Dunku macta beni en cok Arda'nin gordugu kirmizi kart uzdu ve dusundurdu.Boyle bir hatayi bir daha yapacagina inanmiyorum.

Murat Biricik'in yazdigi gibi ciddi bir sekilde Aydin,Oguz,Mehmet Guven,Ferhat,Ates,ve Ozgurcan'i hazirlamaliyiz.Erkan,Cafercan,ve Mulayim'in Istanbul BSB'de,iyi bir teknik ekiple calismasi da cok faydali olacak(oluyor).

Carrusca'yi kiralayip Gallardo'yu transfer edebilirsek(gerci pek ihtimal vermiyorum) olumlu olur.
Konsantrasyon, concentration, concentracion

nefvakfi.org
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uef ... f2007.html

5. mac sonunda toplam puanımız 5.4190 :shock: :shock: :shock:

GS UEFA sıralamasında bundan sonra seri bası pozisyonunu buyuk olcude kaybediyor. Bizi dipten cıkaracak kadro ise elimizdeki yeni jenerasyon. Hic degilse son Liverpool macında Ferhat ve Mehmet Guven forma giymeli. TD yerinde olsam son 10dk icin dahi olsa Ozgurcan ı hatta Oguz u oynatırım. GS UEFA katsayısını bu gencler ile tekrar kazanacak.

TD yerinde olsam:
Ne CL ni galibiyet ile bitirmek ne bilmem kac bin Euro para kazanmak, oncelik ileri yıllarda size lazım olan katsayıya bir iki puan daha ilave etmek, cıkın savasın alabildiginizi alın derdim aslan yurekli genclerimize.

GS ın Liverpool macında kaybedecek hicbir seyi yok! Bu iki uc oyuncu icin biraz cesaret, ce-sa-ret !

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Oncelikle futbolculara kizmamak lazim diye dusunuyorum, ne Arda'ya, ne Sabri'ye ne de Inamoto'ya. Geri kalan futbolcularda hakikaten kazanmak istediler, ama boktan bir macti.

Tolga Seyhan, Ferhat, Mehmet Guven, Mehmet Topal, Aydin gibi topcularimiz oynamiyor bu takimda. Halbuki bizim Inamoto'ya, Ilic'e falan cok ihtiyacimiz yok su krizli gunlerde. Kriz yonetimi yapiliyor olmasi lazim. Sezondan once diyeceksin ki transfer yapmayacagiz, paramiz yok, tutumlu olmamiz lazim. Turkiye'nin genc ve iyi futbolcularina yatirim yapacaksin, Carrusca, Inamoto gibi adamlarin kasetlerine para vermeyeceksin. Takimin basina efendi, egolari olmayan, mutevazi, kriz yonetiminin farkinda olan, becerikli bir taktisyen getireceksin. Boyle adamlar var (Aykut, Lucescu, hatta Ziya Dogan etc). Bu sirada parani har vurup harman savurmayacaksin, hakikaten tutumlu olacaksin, ari gibi calisip para kaynaklari yaratacaksin, gerekirse para yonetimini bilen profesyonel adamlara iyi maas verip sabirli olacaksin. Stad isini bir sekilde cozeceksin, taraftarina da sabretmesini, takimi desteklemesini, bunu yaparken basari sarti aramamamasi gerektigini vurgulayacaksin. Ac ve genc futbolcular yurekleriyle oynayacaklar, taraftar basari icin degil, sevdigi icin takimi destekleyecek, amator bir ruh geri gelecek.

Yapilmasi gereken budur. Bu kuculmek degil, yeniden yapilanmaktir. Guclendikten sonra tekrar yildizlar alinir. Ama bunu becerebilecek adamlari bu camia ne yazik ki cikarmaz...

Ozhan'a, Ergun'a, Faruk'a, Mehmet Cansun'a kalmisiz. Hepsi birbirinden rezalet, geri kafali, kendilerini salon beyi sanan ama zaman zaman kiroluga, palyacoluga kayan insanlar. Yakinda bes parasiz kaldigimizda zengin bir mafya babamiz gelir alir. Kol kirilir yen icinde kalir.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Efendim, daha önce de yazdığımız gibi takımı 6 maçta sıfır çekmekten Olimpiyat Stadı'nda alınan bir beraberlik kurtardı (tabii şimdi Liverpool 15 yaş altı takımı ile gelirse, Cihan da gününde olursa neden bir beraberlik daha alıp iki puana çıkmayalım diye de ümitleniyoruz).

Tromso kaza idi. Amanın bu sene de tek puan kazasına uğradık, Avrupa'da kazalar devam ediyor. Tabii esas kazanın tarihinde ilk defa Avrupa kupalarına katılan Mlada Boleslav eşleşmesi olduğunu unuttuk.

Sayın Canaydın'ı tebrik ediyorum, GS'a Avrupa'da küme düşürdüğü için, gerçekten az zamanda büyük işler başardı. İnsan merak ediyor, acaba son beş sene başkanlık koltuğuna bir şempanze oturtulsa ya da GS yazı tura atılarak yönetilse Avrupa'da bundan daha hızlı tepetaklak edilebilir miydi bir takım diye.

İnsanda biraz yüz olsa kura günü ettiği laflardan utanır istifa eder ama tabii ne gezer, Unkapanı'nda deve Ahmet, sen bu yolda devam et, bundan iyi aday çıkmıyormuş beş senedir, maddi durumu düzeltiyormuş, önemli proceler yapacakmış, Atina'ya gidiyomuşuz zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.

Bir sorunu halletmek için önce sorunun ne olduğunu doğru teşhis etmek gerekir. Sorun sene başından beri inanılmaz bir yük altında hem GS'ı hem de milli takımı kurtarması beklenen 19 yaşında bir çocuğun hata yapmasında, futbol yeteneği sınırlı Cihan, Tolga ya da sıradan hoca Gerets'de, ne idüğü belirsiz, üçüncü sınıf yabancılarda falan değil, bu hoca ve kadroya bir araya getirende.

Bu adam GS'ı Türkiye'de küme düşmemeye oynatmadan birşeyler yapılmalı. O günlerle de aramızda sanılandan çok az zaman var, takımdan Song ve Mondi'yi çıkarın, Arda parası ödenmeyerek bir yerlere gitsin, sonra beraber izleriz.

Tebrikler sayın Canaydın, 10 senede yedi sampiyonluk, Avrupa'da üç kupa dediniz, şimdi eserinizle övünün. Seneye sıfır çekecek kadroyu da bekliyoruz sizden, tabii kura da yanınızda olur inşallah, böyle zayıf grup çekmeyiz.

Yazık, hem de ne yazık.

Ali
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ali Gursel wrote:Sayın Canaydın'ı tebrik ediyorum, GS'a Avrupa'da küme düşürdüğü için, gerçekten az zamanda büyük işler başardı.
Kurtulun artik su Avrupa sampiyonu GS hayellerinizden derim ben. Gecti gitti. Yureginizi tuketmeye degmez.

Bu takim daha yeni sapa oturmadi. Canaydin'in geldigi sene getirdigi FT ile sapa oturdu. O gunden bu gune bir sekilde toparlanmaya calismakta. Once ligde 3. oldu. Sonra 1. oldu.

Bu sene de es kaza sampiyon olursa GS futbol takimi, artik Avrupa basarisi olmadan durumu kurtaramayacagini dusunecektir yonetim ve Avrupa'da kredisi olmayan Gerets'i sutlayip orada basarili olacagini hayal ettigi Tigana gibi ucuz birisini koyar futbol takiminin basina. Sonra yine baslariz 6. siradan ligde tirmanmaya. 'Ulen Gerets hic olmazsa oyle yada boyle sampiyon yapiyordu takimi yahu' filan deyip, hatiralarda yasama cimnastigine geri donmece olur bu sayede.

Soylemedi demeyin!

Bu yonetimden bundan daha iyisini beklemek icin ya katiksiz romantik ya da yonetimden birisi olmak gerekir.

Bu arada alt yapidan gelen oyuncularin Hasan Sas, Hakan Sukur, Hakan Unsal, Hagi, Suat, Bulent, Emre vs.nin hepsinin yerini cuk diye dolduracagi hayali kuran varsa bu Ajax hayali ile daha cok uzun yasamak muhtemel. Mesela Ajax epeydir yasamakta bu hayal ile.

Boyle hayaller bir omur boyu surme potansiyeline sahip ne yazik ki!
Post Reply