Turkiye Izlenimleri...

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Mehmet Gorgen'i yedirmek icirmek yetmez, 24 saatimizi vermemiz gerek Mehmet'e. :)

Abicim son Bursa seyahatinde sana karsi rezil olmustum.

Yine bi gelde telafi edeyim
TRUST GALATASARAY
MGC
Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Alin size Türkiye izlenimleri :lol:

Image

Atatürk Havalimaninda hic farkettiniz mi bilmiyorum
Quo vadis, Galatasaray?
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Baris Tokat wrote:Atatürk Havalimaninda hic farkettiniz mi bilmiyorum
Bu resimde farketmemiz gereken sey nedir onu anlayamadim?
Tan Erten
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

ASY e gittigimizde Duran Sandwich civarında demlenmeden, Surmeli Otel e girip bar kısmında su ilani gormustuk.

"Brunch is served everday but Sunday"

Havalimanındaki uyarı levhası da super.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Tan Erten wrote:
Yuruyen bantin saginda durun demek istiyor, acelesi olanlar soldan hizli gecebilsin diye, ama insanlar ortasinda duruyor. O kadar onemli degil aslinda, en buyuk kusurumuz bu olsa keske.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

İlk baktığımdan bana başka bir gariplik var gibi gelmişti ama neydi şimdi hatırlamıyorum :D
Bunun için tabela asacaklarını sanmasamda (astıysalar tebrik ederim), sol tarafın boş olması, günlük hayatın vazgeçilmezlerinden biri benim için. Gıcık oluyorum orayı kapatanlara. Özellikle yürüyen merdivenlerde sağda uzun bir kuyruk oluyor, genciz dinamiğiz üstelikte acelemiz var diye soldan fırlamak istiyoruz ama o da ne hıyarın biri dikilmiş! Gerçi genelde kadınlar yapıyor bunu! Onlar yüzünden arkada kuyruk oluştuğunuda göre göre kıçlarını kıpırdatmıyorlar, adamı sinir ediyorlar, bol bol küfür yiyorlar tabi! Neyse iyice saçmalıyorum, amma doluymuşum bu mevzuda :D
Tolga Girici wrote: Yuruyen bantin saginda durun demek istiyor, acelesi olanlar soldan hizli gecebilsin diye, ama insanlar ortasinda duruyor. O kadar onemli degil aslinda, en buyuk kusurumuz bu olsa keske.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Tolga Girici wrote:
Tan Erten wrote:
Yuruyen bantin saginda durun demek istiyor, acelesi olanlar soldan hizli gecebilsin diye, ama insanlar ortasinda duruyor. O kadar onemli degil aslinda, en buyuk kusurumuz bu olsa keske.
Bu gariplik Amerikadaki her havalaninda da var. New Jersey'deki Newark havalimaninda terminaller Atlantada ve Chicago gibi uzun. Houston'da da yapiyorlar ucagi yakalayacagim derken kalp sektesinden gidebilirsiniz. Hepsinde boyle bandi tikayanlar var. Cogu yabanci olabilir ama cocuklu anneler cocuk arabsi ile tikiyorlar. Boyle i$ yolculugu yapip bagaji ucagin ambarina vermediginizde (bu da hayal oldu ya artik) epey caniniz sIkIliyordu yuruyen band tikaninca.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Tolga Girici wrote:
Tan Erten wrote:
Benim takildigim kisim (sol tarafta dikilenlerden cok - ki bu tur saygisizliklar/dusuncesizlikler cokca, ve sadece bize has da degil) sag tarafta yapilacak olan, "stand" ve "gidiniz" kelimelerinin anlam catismasiydi daha cok. Benzeri levhalari gordugum havaalanlari, daha komple yaziyordu, "Stand on the right, walk on the left" gibisinden. Yani, "sagda 'durun', soldan yuruyun/gidin". Eh, "durarak gidilen" bir yerde boyle anlam/ceviri kargasasi cok da anormal degil aslinda.
Özgür
Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Tan Erten wrote:
Arkadaslar, ya benim Ingilizcem yeterli degil ya da Türkcem herhalde.

"Sagdan gidiniz" cümlesini cevirirsek "Walk on the right" cümlesi cikmaz mi? Veya "Stand on the right" cümlesini cevirisek "Sagda durunuz" cümlesi cikmaz mi? Simdi bu levhadaki cümleler birbirinin tam karsiti degil mi? Ben mi yanlis algiliyorum, bilemiyorum...

Demek istedigim, dünya standartlarinda havalimaniniz var; icinde güzel, modern bir yürüme bandiniz var, ama bir türlü cift lisanli levhada birbiriyle uyusan iki cümleyi kuramiyorsunuz.

Ülkenin durumu hakkinda bir cok seyi ifade ediyor bence.
Quo vadis, Galatasaray?
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Muhtemelen ecnebiler sağda durmayı 'sağda yürümeye' tercih ederler. Bizimkilere 'sağda durun' demekte tuhaf olurdu. İkisini tek tabelayla halletmişler işte. Yani çeviri yok, farklı muamele var :D
Ne açıklama yaptım ama :D
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bencede bizimkilerin durmayip yureyecegini tahmin ettikleri icin Ingilizce kar$iligi yerine sagdan gidiniz demi$lerdir. Yoksa Turkiyede Havalani yapip Ingilizce kar$iligini bilemeyecek olanlar yoktur herhalde. Bir de o band her zaman cali$maz elektrikten tassaruf olsun diye. O yuzden de uyaniklik edip sagda durunca cali$acagini sananlari da du$unmu$lerdir.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ne yazdigi cok onemli degil aslinda. Adamlar resim koymuslar yazinin yanina. Okuma yazma bilmeyen bile anlasin diye.

Bir de acelesi olmayan ucakla gitmez zaten. Yani oradaki herkesin acelesi var bir sekilde. Onun icin bizim insanlarimiz mantikli olsun diye sagda durmuyor olabilirler :?

Bir de ucak orada duruyor iste herkes ayni anda binecek, kosusturmaya ne gerek var.

Hem kosacak olanlara kocaman yer koymuslar yan tarafa, orada kossun istedigi kadar.

Ha bir de 'dur' dedin mi insanlarin tuyleri diken diken olur Turkiye'de. O nedenle 'git' yazmis olabilirler.

Bir de 'stand' burada 'durmak' anlamina gelmez, dikelmek anlamina gelir. 'Sagda dikelin' yazsalar koylu muamelesi gorurler Istanbul'da.
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Sanirim forumda ilk kez bu kadar basit bir olay/ayrinti hakkinda bu kadar cok mesaj yaziliyor. Bu mesajla birlikte toplam 12 tane...:)

I love cimbom.org :D
Tan Erten
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Tan Erten wrote:Sanirim forumda ilk kez bu kadar basit bir olay/ayrinti hakkinda bu kadar cok mesaj yaziliyor. Bu mesajla birlikte toplam 12 tane...:)

I love cimbom.org :D
Vallahi benim de beynim göctu okurken.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Evvelki gun ve dun gazetelerde okudugum 3 haberi paylasmak istedim; Turkiye'nin Aziz Nesin durumlari diyebiliriz bunlara. Daha trajedik haberler de var memleketin son durumlarini yansitan ama (camide turistin irzina tecavuz, 1.5 yasindaki bebege 3 herifin bebegin annesisini izniyle gunlerce tecavuz etmesi gibi) onlarla moral bozmayin.

Asagidakiler oldukca neseli :

Ilki, 2 Kasim tarihli Aksam gazetesinden. Baslik oldukca paradoksal :

Baris Yemeginde 3 olu, 2 yarali.

Adana'da yol verme meselesi yuzunden birbirine giren iki ailenin BARISMA YEMEGINDE catisma cikti, 3 kisi oldu, 2 kisi yaralandi. Catismada toplam 73 kursun atilmis. http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=572 ... 02.11.2006

Ikincisi, ayni haberin altinda. Baslik, Futbol maci degil bomba imhasi.

Bunun internet kaydini bulamadim, ama resmi ozetlemek istiyorum. Izmir Karsiyaka'da bir ana cadde uzerinde, tam MCDonalds'in onunde, supheli bir paketi patlatmaya calisan, celik yelekli, kaskli bir bomba imhacisi var. Bunun 5 metrre gerisine bir guvenlik seridi cekilmis. Seridin arkasinda yagmur altinda bombanin patlatilmasini izleyen en az 30 kisilik bir kalabalikvar.

Haberin alti soyle :

"Izmir Karsiyaka'da supheli supheli paket ihbari alan bomba imha ekipleri KALABALİK IZLEYİCİ TOPLULUGU BAKISLARI ALTINDA calismak zorunda kaldi. Civardaki dukkanlar bosaltilip, bolge guvenlik seridiyle cevrilirken vatandaslar guvenlik seridinin ardinda kalabalik bir IZLEYİCİ GRUBU OLUSTURDU. SAGANAK YAGMUR ALTİNDA YAKINLARINA BILE TELEFON ACIP BOMHA IMHASI seyretmeye cagiran vatandaslar, cantanin funyeyle patlatilmasini alkislarla karsiladilar."

Buna nasil bir yorum yapmak lazim acaba ? Olay Izmir Karsiyaka'da, carsinin gobeginde meydana geliyor; yani cahil cuhela bir yerde degil. Polis civardaki dukkanlari bosaltiyor, guvenlik seridi cekiyor. Yani is ciddi. Ayrica saganak yagmur var ve orada durmayi gerektirecek hicbirsey yok. Ve tabii bombanin patlamasi tehlikesi var, fotograftan goruldugu uzere supheli paket kalabaligin sadece 10 metre gerisinde. En onlerde cocuklar gorunuyor; yanlarindaki danalar, cocuklari oradan uzaklastiracagina yakinlarina telefon edip konu komsuyu seyre cagriyorlar.

Acaba hakikaten kulturel olarak ve zeka olarak bittik mi ?

Son haber daha neseli.

Bir koyun muhtarina kizan halk, 4 azayi gorevinden almis ve yerine koyun 4 delisini secmis. Delilerden biri ile yapilan kisa bir soylesi vardi, beni gulmekten yere yatirdi.

Deliye soruyorlar, "koye ilk olarak ne yapacaksin" diye. Delinin cevabi "yol yapacagim" oluyor.

"Peki ama" diyorlar, "muhtarlikta hic para yok".

Delinin cevabi muthis. "İyi, ben de yapmam o zaman. Zaten bende de para yok".

Cevabin bana gore guzelligi surada, bu deli mesele bir kulubumuzun baskani olsa ve yine mesela onune bir stad maketi koysalar ve "yeni stadyum yapilacak, 10 milyon $, ama kulupte bes para yok" deseler, deli, "yapmayin o zaman, zaten bende de para yok" gibi naif bir cevapla o kulubun gelecegini kurtarabilirmis.

Son : Bu haberin devami dun Hurrriyet de cikti. Azalarin deli olmasina alinan ve gururu incinen muhtar, silahini cekip intihar giriminde bulunmus. Muhtari engellemeye calisirlarken silah ates almis ve muhtar silahla elini yaralamis. Simdi hastanedeymis....
Post Reply