Euro 2008 Öneleme: Turkiye-Moldova, (5-0 Hakan (4). Tuncay)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

1. Terbiyesizlik, terbiyesizliktir. İşin içinde sevmediğiniz birinin olması terbiyesizliği hoş görmeyi gerektirmez. Adam gerçeği aradığı için o soruyu sormuyor. O'nun kafasında zaten kendi gerçeği var. Maksat Ersen neden yok demek değil, maksat Hakan neden var! Bunu adam gibi sormanında yolları vardır.

2. Ersun Yanal'ın milli takıma gelmesine sevinenlerdendim. Ş. Güneş gören gözlerimizin kamaşmasındandır belki. Ama Ersun bu işi kıvıramadı, bundan sonrada kıvıramayacak. Klup takımlarında başarılıydı, bundan sonrada başarılı olacak. Vestel'in imkanlarınında bizim klubünkinden daha iyi olduğunu tahmin ediyorum. Şampiyonluk yolunda en önemli avantajı rakiplerinin haftada 2 maç yapıyor olması. Vestel'de UEFA'da falan oynasa ligde bu durumda olmayacaktı, bence!

3. 24 kişilik kadroda kaç tane 30 yaş üstü oyuncu var? Kadro'nun yaşlı olduğu söyleniyorda. Merak ettim kaç tane yaşlı oyuncu var :)

4. Hem Erseni hem Gökhanı Terim hazırlık maçlarında denedi. Kimsenin bu oyuncuları beğendiğini hatırlamıyorum. Ersen, yıllardır bu ligde oynuyor. Şimdiye kadar ne yapmış? Kaç kere 3 büyüklerin transfer listesine girmiş? Son birkaç maçta defansı ne halde olduğu belli takımlara birkaç gol attı diye mi Hakan'dan iyi oldu? Lütfen, lütfen! Kimse kendi takımına istemeyeceği adamı milli takıma önermesin! Gökhan bir derece..

5. Kuyu kazma meselesine bende anlayamadım. Ben olsam öyle bir soruya: " Mustafa Denizli'nin Şenol Güneş'in kuyularından su çıkıyor mu?" derim.. :)
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ismail Gezer wrote:
4. Hem Erseni hem Gökhanı Terim hazırlık maçlarında denedi. Kimsenin bu oyuncuları beğendiğini hatırlamıyorum. Ersen, yıllardır bu ligde oynuyor. Şimdiye kadar ne yapmış? Kaç kere 3 büyüklerin transfer listesine girmiş? Son birkaç maçta defansı ne halde olduğu belli takımlara birkaç gol attı diye mi Hakan'dan iyi oldu? Lütfen, lütfen! Kimse kendi takımına istemeyeceği adamı milli takıma önermesin! Gökhan bir derece..
:)
Burada haklisin, Ersen'i yazin basinda oynanan hazirlik maclari serisinde takip ettim, hic bir varlik gosteremedi. Saglam markaj yedigi zaman kayboluyor, duvar gibi gelen top geri donuyor. Hakan en azindan top geldigi zaman indirip paslar vererek topu ileride tutmayi basaran bir futbolcu. Ersen Martin'in Hakan Sukur gibi olabilmesi icin top hakimiyetini artirmasi ve markaj altinda da iyi oynayabilmesi lazim. Yine de Macaristan veya Moldova macinda denenebilirdi, ben olsam denerdim.

Fatih Terim de azarlamak yerine sakin bir dille anlatabilir. Ama onun eskiden beri huyu bu, degismiyor. Ustelik bu ulkede yumusak huylu teknik direktorler alay konusu olurken boyle Terim gibi adamlar el ustunde tutuluyor.

Son olarak Fatih Terim'in kimsenin kuyusunu kazdigini zannetmiyorum. Boyle bir soru sorulsa daha buyuk bir iftira olur du acikcasi.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

TERİM'DEN KADRO SÜRPRİZİ!..

Türkiye A Milli Futbol Takımı yarın 20.45'de tarihinin 428. maçında Macaristan'la karşılaşacak... Budapeşte'de oynanacak karşılaşma iki ülke arasında yapılan 9. maç olacak. İlk sekiz karşılaşmada 2 galibiyet ve 1 yenilgi aldığımız Macarlar karşısında sahadan 5 kez yenik ayrıldık. Fatih Terim'in Milli Takımdaki ilk döneminde 2-2'lik beraberlik ve 2-0'lık galibiyetimiz iki ülkenin son karşılaşmaları oldu... Macaristan'la oynadığımız ve berabere kaldığımız var 1996 Avrupa Şampiyonası'na katıldığımız grup elemelerinin ilk maçıydı... Peki Terim ikinci Macaristan seferinde ilk 11'de kimlere görev verecek?

İşte Maraton.Com.Tr farkı ile Macaristan maçının ilk 11'i:

Fatih Terim kalede son lig maçında sakatlığı nedeniyle oynamayan Rüştü'ye yer veriyor...

Terim 4'lü bir savunma modeli ile sahada olacak. Savunmanın sağında Hamit, solunda kadroya çağrılmayan Ümit Özat'ın yerine İbrahim Üzülmez görev alırken, göbekte Gökhan Zan'ın yanında, sakatlandığı için kadrodan çıkartılan İbrahim Toraman'ın yerine Sivasspor'a transfer olduktan sonra yeniden kadroya çağrılan Servet Çetin görev alacak.

Mili hoca, orta sahayı ise kalabalık tutuyor... 5'li bir orta saha ile Macaristan karşısına çıkacak olan A Millilerde dikkat çeken orta sahayı kontrol edecek oyuncuların Aurelio dışında riskli oyunu ve ofansı seven oyuncular olması... Terim orta sahada şu isimlere görev verecek. Aurelio defansın hemen önünde ve orta sahanın en arkasında yer alırken önündeki 4'lü blokta son zamanlar Trabzonspor'da yeniden yıldızı parlayan Gökdeniz, özellikle Liverpool maçında gösterdiği performansla Sabri ile Arda ve Tuncay yer alacak.

Fatih hocanın forvetteki tercihi ise Hakan Şükür oldu...

Bu seçime göre hocanın 4-5-1 şeklinde bir saha yayılışı düşündüğü görülüyor.. Ancak Fatih Terim'in hem ilk çalıştığı dönemdeki Milli Takım'da, hem de Galatasaray'da oyun esnasında sistem değişikliklerine gittiği düşünülürse, orta sahadaki 5'linin zaman zaman farklı oyun anlayışları içinde olacağı, sürekli yer değiştireceklerini söylemek kahinlik olmaz...

MARATON.COM.TR ÖZEL HABERİ...
Savunma beni cok korkutuyor, ama Arda ve Sabri'nin ortada olmasi iyi olacak. Ozellikle Sabri'nin ortada forvet arkasinda nasil oynayacagini merak ediyorum.

......................Rustu

Hamit ... Servet ... Gokhan Zan ... Uzulmez

...................... Aurelio

Gokdeniz ... Sabri ... Arda... Tuncay

.....................Hakan Sukur

ekleme: Tabi bu 5li orta saha baska sekillerde de dizilebilir, Arda sola cekilip Tuncay ikinci forvet de olabilir. Sabri Aurelio'nun yaninda ikinci on libero da olabilir.

Daha yedekte Fatih Tekke gibi formda futbolcu var. Umit Karan var. Ikinci yari Hakan yorulunca fazla zorlamayip onlar girebilir.
Cem Yılmaz

Post by Cem Yılmaz »

evet fatih terim iyi kadro çıkarmış macaristan karşısında defansif oynayacak olmamıza rağmen fazla pozisyon vericeğimizi zannetmiyorum
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Sabri ve Arda'yi göbege monte ederek Gerets'e birsey söylemek istiyor galiba :D ...Gerets diyor ya Carrusca Arda ayni yerin adami diye...
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Hasan Tezcan wrote:Sabri ve Arda'yi göbege monte ederek Gerets'e birsey söylemek istiyor galiba :D ...Gerets diyor ya Carrusca Arda ayni yerin adami diye...
Acaba ben mi yanlis bir cikarim yaptim. Belki de Sabri'yi sagda Gokdeniz'i ortada oynatacak.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Terim'in Sabriyi göbekte oynatacağına pek ihtimal vermiyordum. Aurelio'da var, ikisi beraber oynayabilir, at gibide koşarlar. Gerçi biz Sabri'nin sağdan kestiği nefis ortalara alışmıştık :D
Çocuk gerçekten hareketli topla daha iyi orta kesiyor. Üstelik bu pek rastlanan bir özellik değildir. Ümit Davala'dan başka bu konuda başarılı pek kimseyide hatırlamıyorum. Neyse, iyi oynar ve kazanırız inşallah..
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Yukardaki ilk 11 doğruymuş . Terim basın toplantısında saymış ilk 11'i..

Hakan+Rüştü+Deli İbo yaşlı..
Aurelio orta yaşlı..
Tuncay+Gökdeniz+Hamit+Servet+Gökhan genç..
Arda+Sabri çok genç..

Takım bana gençleşmiş göründü, bilemiyorum size nasıl görünüyor :D

Tümer oynayamayacakmış. Takımda frikik özelliği olan adam yok! Bu kötü..

not: töbe töbe Sabriyi nasıl unuturum! Liverpool direğini dövmüş adam :)
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Görkem KIRGIZ wrote: Fatih Terim'in Ersun Yanal'ın kuyusunu kazdığı fikri kadar saçma bir şey duymadım daha. Tamamen saçmalık.
Gorkem, Tolga, Ismail ve alinti yapamadigim diger arkadaslarim.

Bunu iddia ediyorum ve dayanaklarim sunlar :

1) Ersun Yanal milli takimin basinda iken ve son Yunanistan ve Kazakistan maclari oncesinde once 90 dakika programinda Ersun elestirildi, son care olarak Terim'in acilen milli takimin basina getirilmesi gerektigi ustune basa basa soylendi. Bu propaganda 2-3 hafta devam etti.

Terim bu safhada ortaya cikip sadece sunu soyledi; "milli takimin su anda hocasi vardir, hocasi gorevde olduguna gore ben milli takimda gorev alamam". O gunlerde Fatih Altayli ile gorusen Terim'in konusmasinin ilgili bolumu :

Beni tanıyorsun. Prensibimi biliyorsun. Bir takımın başında bir hoca varken, ben o takımla konuşmam. Ersun Hoca orada olduğu müddetçe bu konuyu görüşmek için randevu bile vermem’ dedi.

‘Ersun Hoca’yı yolladıktan sonra gelirlerse görüşür müsün?’ diye sordum.

‘Bak adaş’ dedi, ‘Milli Takım’ın başına Ersun’u getirdikleri zaman da ben buradaydım. Kimse bizi düşünmedi. Hatta Haluk Ulusoy sonradan bir açıklama yapıp yukardan istemediler diyerek göndermelerde bulundu. O yukardaki kim bilmiyorum ama ben istenmediğim yerde hayatım boyunca olmadım. Allah’a şükür buna ihtiyacımız da yok.’

‘Ama bu milli görev’ diye ısrar ettim.

‘Benim ağzımdan söz bir kere çıkar’ dedi. ‘Hatırlıyor musun, Galatasaray’dan ayrılırken bir toplantı yaptım. Orada bir daha Türkiye’de takım çalıştırmam dedim. Bir muhabir arkadaş buna milli takım dahil mi diye sordu evet dedim. Ben sözümü yutmam’ diye ekledi.

‘Ama bu milli takım’ diye ısrar ettim.

‘Ben sana milli takımı çalıştıracak 50 hoca adı sayarım. Merak etme milli takım hocasız kalmaz’ dedi.

(Ersun Hoca orada olduğu müddetçe bu konuyu görüşmek için randevu bile vermem’ cumlesini iyiniyetle yorumlayabilirsiniz; adami gonderin benim karsima oyle gelin diye de. Terim ayrica "Ersun Hoca’yı yolladıktan sonra gelirlerse görüşür müsün" sualine "Hayir gorusmem" demiyor.)...

2) O safhada yine 90 dakika programinda Hincal Uluc Terim ile yaptigi ozel bir telefon konusmasini aktardi. Uluc Terim'e Almanya'ya gidememenin bir felaket olacagini soyluyor ve oradaki vatandaslarimiz sebebiyle kupanin yegane favorisinin biz oldugumuzu iletiyor. Terim yukaridaki laflari asagi yukari tekrar ediyor. Uluc, bu kere, Ersun Yanal'in milli takimdan ayrilmasi halinde durumun ne olacagini soruyor. Terim'in cevabi su : Henuz hicbir sey bitmis degil.

O programi cok iyi hatirliyorum, bu son cumleyi referans alan Uluc programinda bunu kahkaha atarak soyledi ve "YORUMSUZ" diyerek, elini de daaan diye masaya vurarak programi kapatti.

3) Bu safhada Ersun aciklamalar yaparak milli takimin basinda oldugunu ve Kazakistan macinda gorev yapacagini bildirdi. O maca cikti ve mac 6-0 kazanildi. Mactan kisa bir sure sonra Ersun gorevden alindi. Gorevden alindiginda, hepimizin bildigi gibi milli takimin gruba kalma sansi suruyordu.

Derhal Levent Bicakci Terim'in Bodrum'daki evine gitti. Bicakci'nin Terim'in sadece aile dostu degil ayni zamanda avukati. Terim, yapilan teklifi bekletmeden, derhal kabul etti.

Bu donemde Yanal'in Akdeniz oyunlarina kafile ile birlikte gitmemesi ve Riva'daki bir seminere katilmamasi ayrica gonderilmesi sebeplerinden sayildi.

4) Simdi, bir adamin altini oymak ille bagira cagira yapilmaz. Medyadaki yandaslarinizi kullanirsiniz, kamuoyu yaratirsiniz, ustu kapali kabul mesajlari verirsiniz. Terim bu araclarin hepsini kullandi; veya iyiniyetli soylersek kullanilmasina engel olmadi. EN ONEMLİSİ, ACİK VE NET BİR SEKİLDE HAYİR DEMEDİ.

Kimse, medyada, surada burada cikan laflar Terim'i baglamaz demesin; bunlarin onunu kesmek onun elindeydi. Bazen bir sucu ille bir eylem yaparak islemezsiniz; ama yapmayarak da (pasif eylem) suc islenebilir. Ornegin freni patlamis bir aracin el frenini cekmeyerek bir adamin ezilmesine sebep olabilirsiniz. Butun mevzu onun ismi etrafinda dondugune gore, Terim o donemde el frenine asilacak tek adamdi.

Mesela Ersun Yanal'in sozlesmesinin sonuna kadar veya grup eleme surecinin bitimine kadar milli takimi calistirmayacagini acikca ilan edemez miydi ?

Etmedi, acik kapi birakti, "milli takim hocasiz kalmaz" dedi, "daha hicbirsey bitmedi" dedi, bunu yazili ve gorsel basinda bagira bagira haftalarca kullanan arkadaslarina mudahale etmedi. Bana gore en hafifinden etik disi davrandi.

Son olarak Hincal Uluc'un o tarihlerde ve Ersun Yanal gorevdeyken Fotomac'a verdigi beyanattan bir alinti :

Milli takım için Terim'in ismi geçiyor ama kabul etmediği söyleniyor.Fatih Terim ile ilgili spekülasyon yapmaya gerek yok. Ortada bir gerçek var. Levent Bıçakçı'nın kafasındaki isim Fatih Terim. Fatih Terim de Türk Milli Takımı'nı Dünya Kupası'na götürmek gibi çok önemli bir görevden kaçacak adam değil. Ama Fatih Terim'in bir ilkesi var ve "Mevcut bir antrenörün yeri üzerine ben konuşmam" diyor. Ama Terim'in "Ben milli takıma gelmem, milli takımda görev yapmam" gibi bir ifadesi yok. Hele ki Fatih Terim katiyen milli görevden kaçacak bir adam değil. Fatih Terim'e teklif doğru zamanda yapılmalı. Doğru zaman da nedir? Milli Takım Teknik Direktörlüğü'nün boş olduğu zamandır. Ersun Yanal istifa eder ya da görevden alınır Fatih Terim o zaman resmi görüşmelere başlar.

Terim'in bu lafa karsi ciktigini hic duymadim.

Tum bunlar bir adamin altini oymak degilse nedir ?
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ufuk bey, dava dilekçenizi okudum, çok samimi söylüyorum bana bu dayanaklar çok iğreti geldi :)
Ben somut bir kanıt göremedim.

1. 90 dakika programında Ersun Yanal eleştirilmeyecekti de kim eleştirilecekti? Bundan daha doğal ne var. Fanatik fenerlilerden başka, o zamanlar, Yanalı eleştirmeyen kim vardı? Lütfen yani :)

Terim'in röportajından yaptığınız alıntılarda garip olan nedir, anlamadım. Terim'in bu tavrı yeni değil ki?

2. İkinci dayanağınız Hıncalı fazla önemsemekten kaynaklanıyor bence. Hıncalın her kahkahası bir anlam taşısaydı fener geçen sene şampiyon olmuştu. Kaldıki Terimin o lafını duyunca ben şahsen çok sevinmiştim :)

3. Kazakistanı yendikte ne oldu? Grupta şansımız sürüyordu doğru, ama ya umudumuz? Kaç kişinin umudu kalmıştı? Yanal'ın gönderilme tarzı komik oldu, işte o doğru!

4. Medyadaki yandaşları kullanmak lafı bana çok inandırıcı gelmiyor. Aha Macaristan maçının kadrosu, ne diyor o yandaşlar? Hıncal açık açık söyledi 'Terimde Ersun Yanal kompleksi mi var?' diye.. Bunu nasıl yorumluyorsunuz? Bir sürü spor programı izliyoruz, ben kimsenin ağzından bu kadar net bir suçlama duymadım. Hıncal dün Terimi için Ersuna laf etti, bugünde Terimin mi altını oyuyor?

Terim ne yapacaktı da yapmadı anlamadım? Adam milli takıma geldi! Pat diye falanda gelmedi. Kendi lafını yiye yiye geldi. Bu Terimin milliyetçiliğinden kaynaklanıyor olamaz mı?

Hıncal'ın Fotomaçtaki yazısı 1. maddede yazdıklarınızla aynı. Terimin böyle bir durumda takınacağı tavır belli.

En büyük deliliniz Hıncal'ın lafları gibi görünüyor. Bence Hıncalı abartıyorsunuz..

not: Terim milli takım TD'liğini reddetse vatana ihanetle bile suçlanırdı. Şahsen bu suçlamayı yapanları çokda haksız görmezdim..
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Milli takımın basın toplantısına gittim. Bayağı kalabalıktı ama Türkiye için ilginç bir durum olduğu için söylüyorum, tam zamanında başladı ve hemen sorulara geçildi. Bir süre basın Fatih Terim'e, Terim basına baktı, sanırım ilk soruyu sormaya kimse cesaret edemiyordu. Sonra birisi kısık sesle kadroda neden hiç Vestel Manisalı olmadığını sordu. Sonra bir başkası Ersen Martin'i sordu. Sonra bir başkası Hakan Balta'yı sordu. Basın toplantısının ilk 50 dakikası geçmişti ve ben Türkiye'de oynayan bütün profesyonel futbolcular sırayla sorulacak sanmaya başlamıştım ki birisinin aklına Macaristan'ı sormak geldi. Fatih Terim de cevap vermeden önce saatine baktı, sonra, "Basın toplantısının 50. dakikası oldu, sonunda birinin aklına Macaristan'ı sormak geldi" dedi. Basın toplantısı boyunca çoğu soruya sinirlendiğini, cevap vermeden önce durakladığını ve sanırım içinden 10'a kadar saydığını tespit ettim. Ama bir noktada dayanamadı ve "Ersen Martin'in milli takıma girmesi için daha ne yapması lazım?" sorusunu soran genç bir gazeteciyi azarladı. O gazeteci olmadığıma çok sevindim. Fatih Terim, "Neden kimse Macaristan maçına hangi 11'le çıkacağımı sormuyor?" demeden hemen önce içimden o soruyu sormayı geçiriyordum valla ama şimdi sorarsam dalga geçiyorum sanıp bana da kızar diye soramadım.
Banu K.Yelkovan

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=200835

Cengiz abi'nin köpeklerinden biri, ama dişi :D

Okunmaya değer bir yazı. Çoğu spor yazısını 'scanning' yapan biri olarak dikkatle okudum :)
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ismail Gezer wrote:Okunmaya değer bir yazı.
Terbiyesizin kim oldugu da ortaya cikmis bu arada. Terim herkesi sindirmis. Ya da bezdirmis mi desek buna...
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

40. dakikada Tuncayın attığı biraz komik golle 1-0 öndeyiz. Hemen akabinde Gökdenizle çok çok net bir pozisyonu değerlendiremedik.

Macarlar sağlam savunma yapıyor. Deplasmana gelmiş gibiler.

Takım genel olarak orta şekerli. Tuncay çok çırpınıyor. Maçın başlarında Hakan'ın bir pasını aynı benzer şekilde gol yapabilirdi.

Arda iyi başladı. Ama hakemin gözüne batacak sertlikte hareketlerde yaptı. Kart yeme ihtimali yüksek. Tabi bir ara ben maçtan kopmuştum, o ara yememiştir umarım :)

İki buçuktan 3 pozisyonumuz var. Ama pozisyon vermedik denebilir.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ismail Gezer wrote: ...
Cengiz abi'nin köpeklerinden biri, ama dişi :D
Bitch desene $una. Amerikalilarin sevdigi Ingilizcedeki "bitch" kelimesi anlami di$i kopektir. "Son of Bitch" kufurunde ki$inin anasini di$I kopek yaparlar ama nedense orospu, $illikla ozde$mi$tir nedense.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Niye maca ilgi yok?
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Post Reply