2. Hafta:GS-KS 4-0 ARDA 44,ILIC 54,66, CİHAN 70

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gorgen wrote:Cengiz abi şu maç konu başlıklarını geçen seneki gibi sen açsana abi.

Geçen sene totem yapmıştım.Uğurlu gelmişti.
Bu sene de kimse maç konu başlığı açmasın Cengiz abi önden buyursun.

Geçen sene şampiyonluğu bu toteme bağlamıştım. :lol:

Maç konu başlığı için acele etmeyelim beyler...
I$imiz bana degil yine Allaha kaldi desene. Bir de fikra koyuyordum degil mi?
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Tolga;
O zaman sen devam et.

Can'a maç konusu açmayı tez elden yasaklamalı. :lol:

Image
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:Dun bu Maraton programinda yava$ cekimde gosterildi. Hatta Toroglu ikinci penalti durumunda hakem avantaja birakip atilan golu gecerli saymali idi olmaz ise tekrar penaltiyi verebilirdi dedi. Artik avantajdan sonra avantaj kullanilmaz ise hakemin geri gelme hakki var dedi. Ben de bilmiyordum bunu.
Sakalimiz yok diye mi diyecegim ama, keci meci, sakal sayilacak birseyler de var yahu, ben de yazmistim ki bunu mac basligi altindaki yazimda:
Ozgur Huseyinoglu wrote:Iki penaltimiz icin de kararlar dogruydu bence. Simdi gordum, bunu inkar eden Ramazan'i bayagi utandiracak bir haber aranjmani yapmis Lig TV :D. Yani Hakem fena degildi genelde. Tek aklima gelen, (gerci dudugu duydugu icin oyundan dusmustu belki defans ama, yine de) ikinci penaltida belki topu bir avantaja birakip pozisyon gol olmayinca penaltiyi calabilirdi.
Özgür
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Galatasaray-Kayserispor: Selçuk Dereli
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Vay Umit Karan vaay, iyilesmis, rovesata bile atiyor :)

Image
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

isterse agziyla kus tutsun...topu iskaliyor gözukuyor.
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Hasan Tezcan wrote:isterse agziyla kus tutsun...topu iskaliyor gözukuyor.
Hasan bey, sizin icin agziyla kus tuttugu bir resim ariyoruz...
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

GS'a yakismayan oyunculardan bir tanesi...layik gördugum gun sizlere belirtirim...
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Tutturamamış görünüyor ama hareket çok klas yinede, gayet estetik :)
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Tolga Girici wrote:Vay Umit Karan vaay, iyilesmis, rovesata bile atiyor :)
Umit erken topla ve takimla calismalara basladi. Sunun surasinda 3 ay anca olmustur. Cok dikkat etmesi lazim. Bu isin komplikasyonlari cok fazla. Ameliyat cok iyi yapilmis bile olsa, carpraz bag (ligament yani kemikle kemigi birlestiren bag) tendondan (kemikle kasi birlestiren bag) yapiliyor. Dogalari cok farkli. Vucut bu bagi teker teker hucre hucre degistirerek olmasi gerektigi hale getiriyor. Bu da en az 6 ay suruyor. Sen istedigin kadar cok calis, ameliyat iyi olsun, bu sureci hizlandirman imkansiz. Eger erken zorlanmadan dolayi bu bag esneklik kazanirsa o zaman diz hic ameliyat olmamis gibi gevsek olur ve takilan bag kopmasa bile yapilan ameliyat o kadar rehabilitasyon cope gitmis sayilir.

Ikincisi bu ameliyat diz ve vucud icin cok agir bir travma sayilir. Dize en az 4 yerden su kamisi kalinliginda celik cubuklarla giriliyor. 4-5 cm uzunlugunda vidalar takiliyor. Bagin alindigi yer diz kapaginin hemen alti, orada 10 cm uzunlugunda 1 cm genisliginde yarik aciliyor, o saglam bag da zedeleniyor.

Herhangi bir esnemede zorlanmada, darbede, yanlis basmada diger baglarin kopmasi da olasilik (bakiniz Ronaldo). En basitinden eger tendonitis olursa, Umit cok cok uzun zaman ceker. Tendonitis baglarin odem yapmasi. Baglar cok ince micro lifler sevisinde kopuyorlar. Bunun uzeri vucud o bagin daha fazla zorlanmamasi icin agri yapan kimyevi maddeler salgiliyor. Bu vucudun kendini koruma mekanizmasi. Agri bir sorun var demektir. Bunun sonucu odem olusuyor. Tendonitis'in caresi yok, dinlenme, buz tedavisi haricinde.

Dedigim gibi Umit kariyerini tehlikeye atiyor. Eylul'den once topla calismaya baslamamaliydi, bu isi normal akisina birakmaliydi. Bu isin testleri var. Doktorlar buyuk bir olasilik o testleri gectigi icin oynamasina izin veriyor ama testler icerde ne oldugunu gostermiyor. Herhangi bir sorun iyilesmesini geciktirir ve kronik dertler acar.

Bu arada Orhan Ak dun sakatlandigi icin oyundan alinmis. Bugun de antrenmana cikmamis. Resmi sitede gastrokinemius kasinda zorlanma oldu deniyor. Baktim Gastrokinemius bizim Orhan'in arka ayaklarinin kasiymis :D

Saka bir yana Orhan cok onemli bir oyuncumuz. Eger oynamayacaksa Ferhat oynamali. Ozellikle Kayseri macinda Mehmet Topuz sag kanattan cok zorlayacak bizim sol bekleri.

Ozan Ersoy
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

ben de supheyle bakiyorum umit karan'in bu kadar erken donuyor olmasina. mart sonu sakatlanmisti, 4 ay oldu ameliyat olali. 6-12 ay arasi bir donus sureci var normalde bu tip operasyonlarda. yalcin ondan once sakatlanmisti ama o bile henuz donmedi yanilmiyorsam. ama, bir yandan da, ozan'in da benim de bildiklerimden daha iyisini doktorlar biliyordur herhalde diye dusunuyorum.

bu arada bir hatirlatma ozan'a: sanirim, alinan tendon diz kapagi altindan degil, bacagin arkasindan. (simdi adini unuttum) oradaki tendon daha esnek oldugundan, ligamente donusmesi daha kolay oluyor sanirim. futbolcularda daha cok tercih ediliyor herhalde.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Fatih Mutlu wrote:ben de supheyle bakiyorum umit karan'in bu kadar erken donuyor olmasina. mart sonu sakatlanmisti, 4 ay oldu ameliyat olali. 6-12 ay arasi bir donus sureci var normalde bu tip operasyonlarda. yalcin ondan once sakatlanmisti ama o bile henuz donmedi yanilmiyorsam. ama, bir yandan da, ozan'in da benim de bildiklerimden daha iyisini doktorlar biliyordur herhalde diye dusunuyorum.

bu arada bir hatirlatma ozan'a: sanirim, alinan tendon diz kapagi altindan degil, bacagin arkasindan. (simdi adini unuttum) oradaki tendon daha esnek oldugundan, ligamente donusmesi daha kolay oluyor sanirim. futbolcularda daha cok tercih ediliyor herhalde.
Ozan bu i$i bir doktor kadar bilir. Elbette elde ne$ter ameliyat yapar demek istemedim. Ama adamin ba$indan boyle bir tecrube gecti. Ameilyat oldu. Doktorlari ve olayi inceledi olmadan once. Kendisi cevap verir sana.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Fatih Mutlu wrote:ben de supheyle bakiyorum umit karan'in bu kadar erken donuyor olmasina. mart sonu sakatlanmisti, 4 ay oldu ameliyat olali. 6-12 ay arasi bir donus sureci var normalde bu tip operasyonlarda. yalcin ondan once sakatlanmisti ama o bile henuz donmedi yanilmiyorsam. ama, bir yandan da, ozan'in da benim de bildiklerimden daha iyisini doktorlar biliyordur herhalde diye dusunuyorum.

Fatih Umit'in ameliyatinin neresinden bag alinarak yapildigina dair bir yazi bulamadim. Doktoru Omer Taser'in calistigi Acibadem hastanesinin Ortopedi uzmanlarindan biri "diz tendonlarindan alarak rekonsturuktre ediyoruz" demis. Dr Taser, ameliyattan sonra "4 ay sonra doner" diye kesin konusmus. Ameliyat esnasinda Umit'in dizinde kikirdak yipranmasi da varmis, onlar da kikirdak nakli yapilarak duzeltilmis.

Benim ameliyatimin uzerinden 4 sene gecti nerdeyse, belki teknoloji ilerlemistir ama genel olarak 6 aydan once risk olacagini butun doktorlar soyler.

Senin dedigin bag nakli ise "Hamstring tendon" yani bacagin arkasindaki tendonlardan alinarak yapilir. Benim bildigim bunun tercih edilmesinin sebebi ise daha once yazdigim gibi diz altindan alinarak yapilan ameliyatlarda "tendonitis" ihtimalinin fazla olmasi. Zaten diz sakat, duzgun dokulari da zedelemek ters etki yapabiliyor. Hamstring cok daha buyuk bir kas, calisarak toparlamak daha kolay. Hamstring'in riski de senin dedigin aksine "fazla esnek" olmasi. Dizin icinde iki kemigi birlestiren bagin cok esnek olmasi istenmez. Cok esnek olursa, gevseme, bosalma olabilir. Bunu onlemek icin ameliyat olunuyor zaten. Aksi takdirde bagsiz da devam edilebilir hayata. Benim bildigim bu esneme 5 mm den fazla olursa (ki bunu cok basit bir testle olcebiliyorlar) "bag kopuk veya diz asiri gevsek" teshisi konuluyor. Ben ameliyat oldugumda "hamstring graft" populer degildi.

Ozan Ersoy
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

ben de ayni ameliyati olmustum iki sene once. doktor daha saglam olur diye tendondan olmustu. benden iki ay sonra ameliyat olan arkadasimin ise hamstringten yapmislardi.

4 ay hakikaten bana da cok kisa bir sure gibi geliyor. dort ayda anca kosmaya baslamistim ben. ama doktorun bunu en bastan net bir ifadeyle soylemesi de ilginc hakikaten.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Fatih Mutlu wrote:ben de ayni ameliyati olmustum iki sene once. doktor daha saglam olur diye tendondan olmustu. benden iki ay sonra ameliyat olan arkadasimin ise hamstringten yapmislardi.

4 ay hakikaten bana da cok kisa bir sure gibi geliyor. dort ayda anca kosmaya baslamistim ben. ama doktorun bunu en bastan net bir ifadeyle soylemesi de ilginc hakikaten.
Bu capraz kopmalari derece derece mi oluyor , yoksa oradan olan butun sakatliklar ayni muameleyi mi goruyor?

Yani demek istedigim, Yalcin'in sakatlandigi pozisyonu gormustum, adam hakkaten cok ters bir adim atmisti orada (zaten kendisi yapi olarak cok celimsiz ve dengesiz). Ama Umit'i gormedik bile, durduk yerde sakatlandi adam. Belki Umit'in ki Yalcin'a gore daha hafif bir sakatliktir.

Bir de Umit aylardir her gun profesyonelce tedavi oluyor. Amator bir sporcuya gore kat kat ciddi bir sekilde tedavi oldugu saniyorum. Zaten sakatlandigi zaman cikan haberlerde agustos'ta takimla calismaya baslayacagi soylenmisti.
Post Reply