2006 Fortis Kupasi BJK'in

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Serhan Aktaş

Post by Serhan Aktaş »

biz ne zaman ağız tadıyla bir fener galibiyetine rahat rahat sevineceğiz çok merak ediyorum ve ömrüm boyuncada görebilme şansım olacak mı kendime soruyorum....
80lerden beri tüm maçları hatırlıyorum ve bir maçta aklıma gelmiyor ki rahat rahat, sırf üç maç yenilgi sonrası olmayan, abuk subuk TSYD kupası veya böyle rövanş galibiyetleri dışında, gerçekten iddiamızın olduğu ve bizim en kötü şartta bile kazandığımız bir maç yok aklıma gelmiyor...
Bu takım 5-1 yendiğimiz maçta bile bazı şeylerin hep altında kaldı...

ne zaman üste çıkacağız çok merak ediyorum...

ne zaman gerçek anlamda susturacağız çok merak ediyorum
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Serhan Aktaş wrote:....
80lerden beri tüm maçları hatırlıyorum ve bir maçta aklıma gelmiyor ki rahat rahat, sırf üç maç yenilgi sonrası olmayan, abuk subuk TSYD kupası veya böyle rövanş galibiyetleri dışında, gerçekten iddiamızın olduğu ve bizim en kötü şartta bile kazandığımız bir maç yok aklıma gelmiyor...
...
Daha gerilere git. Ben 1970'le ba$layan 3 yil ust uste $ampiypnlukla Turkiye liginde kurulu$uyla ilk rekoru kirarken (FB buna gidiyor bu sene) yani GS ortaligi kasip kavurdugu donem de bile bunu ya$ayamadim. Yendilerse de boyle gariban 1-0 ile filan yendilerdi FB'yi. GS ne zaman favori ya da olay ortada olsa hep kaybeder FB'ye. Bu boyle. Sebebine gelince FB icin GS buyuk bir rakip. GS yendiklerinde UEFA kupasi almi$ kadar mutlu oluyorlar. Birakin boyle gitsin. Ama GS buyuk bir coku$ icinde. Icten yikildi yine. Bana ne mutlu ki 80'llerde GS surundugu donemden hicbir haberim olmadi. Gidi$at yine onu gostermesi bu sefer kacamayacagimin ifadesi. Acaba Ay'a filan mi gitsem $oyle bir 5-10 sene.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote:

GS sadece kupayi degil epey $eyler yitirdi bu macta. Orhan Aki geciniz de Umit Karan buyuk kayip. $imdi bir degerlendirmede burada yapilmali. Senelerdir boga gibi kendine bakan bir Hakan ve GS geldiginden beri biraz duzeldiginde sakatlanan bir Umit Karan. Yok yan bastida bilmem ne de. Kulahima anlatin. Umit'in vaktiyle yedigi hurmalarin tirmalamasi bunlar. Ortada tekme yok ko$arken arkadan yandan itme yok. Evet sokakta yururken bile olabilir. Ama kimin icin olabilir? Benim gibi hayatinda spor yapmami$ a$iri kilolu hantal adam icin cok normaldir de Umit Karan gibi hayatini bu vucudu ve ayaklari ile kazanan adam icin normal olmaz boyle korneri beklerken yan basip bag koparma olayi. Boyle sporcuda celik gibi o bag adami bastirmaz bile o bag kendini koparacak kadar. Yay gibi onu geriye atmasi lazimdi gibi. Biraz esner mesner kurtarirdi sanki. Ha ASY stadinin zemini bilmem ne filan diye guldurmeyin beni. Eskiden camurun icinde zemin Ay'in zemininden beter yamru yumru sahada oynarlardi bu mereti. 70'lerin ba$inda Inounu (ya da Dolmamabahce'de) cimen denen olay kalelerin icinde ve saha cizgisinin di$inda kalirdi dorduncu be$inci haftadan sonra. Eskiler kalkipta bir konu$sunlar. BJK $eref stadi denen bataklikta antreman yapardi. Egri oturup dogru konu$mak lazim. Bunu da buraya not edelim.
Cok buyuk haksizlik yapiyorsun abi. Biraz arastirsan bu sakatligin tabiyatini ogrensen boyle konusmazsin. Mesela ACL kopmalarinin basketbol oynayan bayan sporcularda cok buyuk bir oranda goruldugunu biliyor muydun? Sebep.. Cok az mi calismak? Tembellik mi? Gece hayati mi?

Hayir... Anatomi. Bayanlarda kalca ve bacak sekillerinin acilari dolayisiyla dize daha cok yuk biniyor.

E peki? Demek istedigim bu sakatlik icin senin dizinin icindeki baga bir sey yapma sansin pek yok. Bu bagin iki ucunda da kemik var. Kas calistirabilirsin ama bagi calistirma diye bir olay yok. Ancak esnemeyle belki bir sansin var. Ama onun da siniri bir yere kadar. Ne kadar bukebilirsin ki dizini... Bu sakatlik vucut yapindan olabilir, asiri yuklemeden olabilir, yasliliktan olabilir.

Bu konuda her yil amerika'da yuzlerce doktor milyonlarca dolarlik projelerde arastirma yapiyor. Bir sey bulunabilmis degil. *

Bir de sanki hep bizimkilere oluyormus gibi konusuyorsun. Ronaldo'su, Jerry Rice'i, Baggio'su, Pires'i, Nihat'i, Mendieta'si... Saymakla bitmez... Her sene bu ulkede 100 bin amator sporcuya yapiliyor bu ameliyat. Cogu universitede spor yapip sakatlanan gencler. Bir kismi da ameliyat olmamayi tercih ediyor asil sakatlik sayisi cok daha fazla yani.

Umit icin yas 30'a geldi, kendini zorladi, en iyi sezonunu yasiyordu, yol buraya kadarmis, onun futbolun zirvesindeki kariyeri bence bitmistir.

Ozan Ersoy
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Can Baysan wrote:Önce Vestel, ardından Sivas, sonra K.Erciyes ve en son Fenerbahçe maçları...

2. gol

Image
Can, yine cok guzel bir calisma, tesekkurler.

Ozellikle ikinci golde hata kabak gibi meydanda, gozukuyor. Fenerbahce'yi duran toplarda engellemek zor deniyor, ama en azindan atis yapildiginda ok gibi firlayan 3 fenerli oyuncuyla ayni hizda hareket edebilirsen buyuk ihtimalle savusturursun bu pozisyonlari.

Bir de orada tek kisilik baraji kuran oyuncu saga sola hareket ederek Alex'in konsantrasyonunu bozabilir.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Can Baysan wrote:1. gol

Image
Burda, Ugur sanirim, Volkan'in kale vurusunda, Tuncay'a inen topda pozisyonunu bozmaya calisirken dengesiz yakalaniyor (ve Tuncay hizli donup ortaya katedince, onu da kacirmis oluyor). Orta sahamizin adam/alan paylasmamasi mi dersiniz, klasik spor yazari klisesiyle, "bloklar arasi kopukluk" mu, secin begenin alin. Sevgili Can'in dedigi 1-5-5 duzenegi, ve onceki yazilarda bahsi gecen Saidou etkisinin de payi var derim ben. Ugur'a cok fatura kesmeyelim simdilik... :)
Özgür
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Yediğimiz 2 golde de bence inanılmaz defans hataları var. Kişisel değil, takım halinde defans düzeninde hata var.

Sevgili Can, tekrar elllerine sağlık yine güzel çalışma olmuş.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Levent Guntay wrote:Kupayi kazaninca alinan odule, ve karsimizda Fener olmasina ragmen kupadan elenmemize hic uzulmedim. Kupada oynanacak bir kac mac daha var, ve zorlu lig maratonunda bu maclar dar kadromuz icin buyuk yuktu zaten.

Ama beni kahreden kupadaki son macta belki de en onemli oyuncumuzun sakatlanmasi. Bizim icin en buyuk hedef ligdir. ...
Ben uzulmedim diyemeyecegim. Uzuyor insani, ne kadar umursamamaya calissa da, Fener'e karsi olmasi, daha ekliyor herhalde ustune, rekabetin katkisi olarak... Ama gercekten de, Umit'i kaybetmis olmamiz, bu macin/turun en kahredici yani oldu, hem de boyle ciddi bir sakatlikla... Boyle deplasman golu hesabiyla degil, daha fark yiyerek filan turu kaybetseydik de, sakatliklar olmasaydi diyor insan...

Bu sene oyuncularimiz, bilimum olumsuzluklarda yaptiklari gibi, bundan da guc alip, eksik takim arkadaslarinin da hatirina daha bir motive olup, onlarin yoklugunu kapatirlar insallah...
Özgür
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote: Cok buyuk haksizlik yapiyorsun abi. Biraz arastirsan bu sakatligin tabiyatini ogrensen boyle konusmazsin. Mesela ACL kopmalarinin basketbol oynayan bayan sporcularda cok buyuk bir oranda goruldugunu biliyor muydun? Sebep.. Cok az mi calismak? Tembellik mi? Gece hayati mi?

Hayir... Anatomi. Bayanlarda kalca ve bacak sekillerinin acilari dolayisiyla dize daha cok yuk biniyor.
Iyi de Umit karan bayan degil ki. Adamin kilosu filanda yok. Hani Sergen'e filan olsa gerci oldu galiba ona da; anlayacagim birader. Herif antreman yapmiyormu$ yine. Tigana gitsin diye rapor bile vermi$. Ben biraz okudum. Amerikan futbolunda cok gorulen bir illet cunku adamlar carpi$ip birbirlerini feci halde du$uruyorlar. O dizlik mizlik para etmiyor. Fena halde dizleri donuyor. Ama yaziyor i$te. Bunun olmamasi icin ozel eksersizler varmi$. Kaslarini geli$tirip bu baglara yuk bindirmemek icin olabilicek her $eyi deniyorlarmi$. Elbette yuzde yuz koruyucu degil ama riski olobildigince indirmeye cali$iyorlar. Ne yapalim Allah $ifa versin diye oturmuyorlar. Bu adamlar bu riski indirmek icin ozel QB'lere RB'lere ozel cali$tirma geli$tirip uyguluyorlar. milyonlarca para alinip verildigi icin hem klup hem sporcu bu i$ icin ozel para harciyor. Boyle saldim cayira mevlam kayira yani bu sabah ciktilar isindilar, esnediler ve sogudularla olmuyor bu i$. Gunde bir sabah bir ak$am ustu iki bir saatlik antremanla alinan sonuc bu. Bir futbolcunun ozel hayati dedigim olay bu. Adamlar bu i$i programli bilgili saglikli bir bicimde ozel ilgi ile yapacaklar. Ferrariye binmekle olmuyor bu i$.

Capraz baglar hakkinda bir iki site. Ingilizce bilenler icin bir fikir olsun.

http://www.arthroscopy.com/sp05001.htm

http://www.genou.com/anglais/ACLanatomy.htm

Buda herkesin anlayacagi dilden (doktor agzi ile degil malasef Ingilizce) diz sorunlarinin sebebleri ve tedavileri konusunda bilgi. Burada ACL sorunun tedavisinde bile bacak kaslarinin ozel eksersizlerle kuvvetlendirilmesinden bahsediyor.

http://www.niams.nih.gov/hi/topics/kneeprobs/kneeqa.htm

Biliyorum bu i$ senin ba$indan gecti benden cok daha detayli bilgin var. Ama inan bana ben Umit gibi Turk futbolcularinin kendilerine baktiklarina inanmiyorum. Baksalar bu tur $eyler ba$larina bu kadar kolay gelmez. Dun ikiye bir yahu ne oldu bu adama diye bir turlu inanasin gelmedi sakatlandigina. Inanamadin hadi yaa ne sakatligiymi$ diye. Hakan'in yeni bir oyunundan $uphe ediyordun ya? Ne cabuk unuttun.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Görkem KIRGIZ wrote:maçtan önce tuncay'ı çok tahrik ettiler.aleyhlerine bağırılınca maçta daha da istekli oynayan tuncay gibi futbolculara küfür etmek, hakaret etmek,pet şişe fırlatmak bırakın ayıbı, ne kadar mantıklı çok merak ediyorum.

....

hasan galatasarayın tek yaratıcı oyuncusu ve takımının sıkıştığını gördükçe içerilere doğru top almaya gidiyor. attığı her hatalı pasta yuhlanması,küfür edilmesi, cahillikten başka bir şey değil bence.
Tuncay konusunda katiliyorum. Yalnizca bu mac degil, Pazar oynanan Erciyes macindan once yapilan kapali tribun tezahuratlarinda defalarca "Travesti Tuncay" diye bagirildi. Neden? Cunku FB 2. golu atinca Tuncay hakli olarak Karan'in zamanindan once dogan "sus" hareketini GS tribunlerine iade etmisti. Yemeseydin golu kardesim, yiyince de sus isareti gibi normal bir hareketi kabul et. Ayrica Tuncay mactan sonra bu konuda ozur bile diledi. Bu futbolcu maci pozitif oynayan, efendi bir cocuk. "Travesti" diye bagirmanin manasi ne daha 3 gun onceden. Mac gunu de ayni seyin soylendigini tahmin ediyorum.

Hasan Sas konusunda ise ayni fikirde degilim. Sas yaratici degil bir kere, ne zaman cok enteresan bir pas verdigini, ya da yaptigi bir hareketle rakibi cokerttigini gorduk? Cevap: Hic bir zaman. Sas'in tek olumlu yani mucadele konusunda istekli olmasi, rekabetci bir yapisi olmasi. Ama bu da zaman zaman onun -ve takimin- aleyhine isliyor. Elestirilmesi normal, cunku sahada Hasan kafasi onunde topla cambazlik yapmaya calisip, iki kisinin arasina luzumsuz sekilde daldigi sirada bosa kacan iki oyuncuyu tribunden gorunce insan deliriyor.
Tan Erten
Ali Tuncer

Post by Ali Tuncer »

Can Baysan wrote:Hayatını maçları 1-0'a bağlamakla heba etmiş antrenörler (başta Mourinho) enayiler mi Bay Gerets? Onlar senin kadar futbolu bilmiyorlar mı? Kimse bana "Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır" demesin...
Can bey calismalariniz cok guzel. Tebrik ediyorum. Sadece ustteki yorumunuza katilmiyorum. Bana gore futbol piyasasinda birkac turlu oyun taktigi var. Ve degisik antrenorlerde degisik oyun taktiklerini tercih ediyor. Futbol forumlarinda gectigimiz gunlerde tartisilan Barcelona ve Chelsea ornekleri bu konudaki en bariz ornekler sayilabilir.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Eh tarakta bezin kalmaz ise pek ilgilenilmiyor gibi. AMa dun BJK Gaziantepuclemi$ bugun de FB Denizliyi dortlemi$. Bunlar rakiplerin kendi sahalarinda teslim oldugu maclar olduguna gore mesele yok. Final BJK ile FB arasinda. FB acisindan kotu. BJK kar$i pek 4anslari tutmuyor. Ayni GS'yin onlara tutmadigi gibi. bazem oluleri bile yetiyor. BJK bu i$e hayat mebat meselesi olarak bakiyor Avrupa icin.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Şampiyonlar ligine tek takım giderse, UEFA'ya kaç takım gidecek acaba?
Geçen sene 2+2 idi.. Seneye ne olacak, 1+2 mi 1+3 mü? 1+2 ise UEFA'ya gidecek 2. takım kupadan mı belli olacak lig 3. lügünden mi?
Cengiz Akgun wrote: BJK bu i$e hayat mebat meselesi olarak bakiyor Avrupa icin.
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Cengiz Akgun wrote:Eh tarakta bezin kalmaz ise pek ilgilenilmiyor gibi. AMa dun BJK Gaziantepuclemi$ bugun de FB Denizliyi dortlemi$. Bunlar rakiplerin kendi sahalarinda teslim oldugu maclar olduguna gore mesele yok. Final BJK ile FB arasinda. FB acisindan kotu. BJK kar$i pek 4anslari tutmuyor. Ayni GS'yin onlara tutmadigi gibi. bazem oluleri bile yetiyor. BJK bu i$e hayat mebat meselesi olarak bakiyor Avrupa icin.
GS ile FB CL garantiledi bu sene, FB finalist olursa BJK'da UEFA'yi garantiliyor olmasi lazim.

Bu sefer iddia ediyorum ki FB finali cok rahat alir eger kupa olayini stres yapmazsa cunku BJK ozellikle son 3 sezondur kaybedecek bir seyi olmadigi posisyonlarda yendi veya puan aldi, simdi her ikiside kupa finalisti olarak ayni itibari gorecek ve bu sefer papaz pilavi yemeyecek.Bakalim

Denizli macini kolay gecmesi sizin acinizdan cok iyi olmadi cunku GS macindan onceki carsamba ikinci ayak oynanacak, rahat bir antrenman maci olacagina benziyor.

Selamlar
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bu kadar önemli bir konuda kimsenin net bir bilgiye sahip olmaması ne garip...
Savas Macun wrote:
Cengiz Akgun wrote: BJK bu i$e hayat mebat meselesi olarak bakiyor Avrupa icin.
GS ile FB CL garantiledi bu sene, FB finalist olursa BJK'da UEFA'yi garantiliyor olmasi lazim.
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Ismail Gezer wrote:Bu kadar önemli bir konuda kimsenin net bir bilgiye sahip olmaması ne garip...
Kimsenin uefa'dan bile olsun beklentisi yok da ondan..Kendi içimizde vuruşup gidiyoruz işte,boşver ötesini..
Post Reply