2006 Fortis Kupasi BJK'in

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
Selcuk Yula ve Gurcan Bilgic gibi "bilmeden atlayanlar" da acaba ozur dilerler mi diye beklememiz yersiz olur mu acaba ?
Gürcan bilgiç o kadar fanatikçe konuşmuyor. Fakat selçuk yula tam bir sazan.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Kupa maci arifesinde verilen cezalara dikkat ettiniz mi bilmiyorum...gulunc
mu desem...Hasan Sas'a atilan cisimlerin bedeli buymus meger. GS ile FB
arasinda ki ceza farki 12000 YTL.
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ne yapip ettim, maca Istanbul'da olmayi basariyorum Is gezisi ayagina araya sokusturdum maci, su fener aski ne yaptiriyor adama :lol:

Simdiden hepinize basarilar diliyorum ola ki GS eler sonra arazi oldu denmesin yani :lol: Hakeden alsin diyelim.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

-----------Mondragon----------
Ugur---Song--Tomas--Orhan
--- Hasan---Cihan----Ayhan------
---------Ilic(Volkan)------------
-------Hakan(Necati)---Ümit------

Hazir Hakan moral kazanmisken kupa macinda degerlendirme taraftariyim.

Iyilesen Ugur da Sabri'nin yerine sag bek oynamali.

Goller disinda cok varligini goremedigim Necati bu seferlik yedek ciksa daha iyi olur belki.

Sabri'yi bir yere koyamadim, ama Hasan bekleneni veremezse onun yerine girebilir.

Ilic bence Hakan-Umit forvetinin arkasinda iyi is yapar. hazir ASY'de seyirci ve saha avantaji varken kolay goller bulabiliriz.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

- Macin hakemi Bulent Demirlek olacakmis.

Ya ben mi yanlis hatirliyorum, son haftalarda bu hakemi cok tayin etmeye basladilar bizim maclara.

- Lig TV'deki haberlere gore Ilic, Sabri yedek, Cihan sagbek olacakmis. 3 forvetle oynayacakmisiz.

kadro soyle olacak gibi gozukuyor:

-------------Aykut----------
Cihan---Song---Tomas--Orhan
--------------Necati------------
-------Hakan-----Ümit------

- Fenerbahce'de Anelka bir test icin Fransa'ya gidecekmis. Macta olmayacak. Anelka'dan Fener'e hayir gelmez bu saatten sonra.

- Daum kontrataga dayali bir sistemle oynayacakmis.
Last edited by Tolga Girici on Tue Mar 21, 2006 2:13 am, edited 2 times in total.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Tolga Girici wrote:-----------Mondragon----------
Ugur---Song--Tomas--Orhan
---------Ilic(Volkan)------------
-------Hakan(Necati)---Ümit------

Hazir Hakan moral kazanmisken kupa macinda degerlendirme taraftariyim.

Iyilesen Ugur da Sabri'nin yerine sag bek oynamali.

Goller disinda cok varligini goremedigim Necati bu seferlik yedek ciksa daha iyi olur belki.

Sabri'yi bir yere koyamadim, ama Hasan bekleneni veremezse onun yerine girebilir.

Ilic bence Hakan-Umit forvetinin arkasinda iyi is yapar. hazir ASY'de seyirci ve saha avantaji varken kolay goller bulabiliriz.
Tolga bir kere kalede Aykut oynayacak. Mondi'nin hatali gol yedigine kizanlar sevinsin derim.

Ikincisi bana gore bizim eleme sansimiz daha az. Hatta bir sene icinde ucuncu kez ayni takima yenilmeye kendinizi hazirlayin derim ben. Gerets yaptigi kaleci hatasiyla bence turu daha Kadikoy'de birakti. Ve kupadan elenmemiz bizi ligde de cok etkileyecek. O yuzden kiyameti kopardim kendi adima, orada en az berabere kalip FB'yi atak yapmaya zorlayacaktik, yapilan hata hem FB'yi ayaga kaldirdi, hem de turu tehlikeye soktu.

FB orta sahadaki oyuncu sayisini attirdigindan beri daha rahat sonuclar aliyor. Bizim macta Anelka'yi keserlerse yine, bizim onlara yemeden atacagimiza veya 2 farkli galip gelecegimize gercekten cok az ihtimal veriyorum.

Mutlaka ve elbet ve kesinlikle bir gol yeriz ve turu veriririz. Belki onlar atmadan bir tane atarsak ve FB'nin dengesini bozup kontrataklarla eksik yakalarsak belki belki bir sansimiz var... O da yine orta sahamizin cok kuvvetli olmasindan geciyor. Ilic falan oynarsa o da hayal derim.

Ozan Ersoy
Mehmet Berkmen

Post by Mehmet Berkmen »

Aksam gazetesinde Deniz Gokce'de ayni yorumlari yapmis.

m.

Kupada Beşiktaş ve Fener banko!

Bugün Kayseri-Beşiktaş, kupanın ikinci ayağında oynayacaklar. Çarşamba günü de Galatasaray ile Fenerbahçe. İlginç bir şekilde her iki maçta da benzer bir strateji oyuna hakim olacak. Show TV iddialı yorum programında da söyledik: Beşiktaş ve Fenerbahçe favori, çünkü kalabalık orta alanı keşfettiler!

İşin teknik içeriğini şöyle özetleyebiliriz. Tigana Türk futbolunu öğrendi. Kayseri’de hafta sonu oynanan maçta kazanmak mecburiyetinde olmasına rağmen geride sert savunmayı kurdu, orta alanda ise İngiliz baklavası ile yani dörtlü orta alan ile oynadı. Kleberson biraz geride dörtlünün önünde, sağda Okan, solda İbrahim Üzülmez, ortada biraz ileri itilerek Ahmet Hassan, ilerde de iki adet koşan adam. Yani dört-dört-iki gibi. Ama kilit, kaleci Cordoba’nın üstün performansı, dörtlü ve kalabalık orta alan ve sert oynayan bir Kayseri karşısında eşdeğer fizik mücadele. Ama Ertuğrul, Fenerbahçe karşısındaki 4-5-1 diziliş kadrosunu bozdu, açık oynayan ve hücumcu bir kadro ile dizildi ve kaybetti. Özet: Beşiktaş bugün, pazar gününe benzer kalabalık orta alan, sert savunma ve koşan takım ile kupadaki ilk ayaktaki 2-0 avantajını devam ettirecek ve tur atlayacak. Ertuğrul, lig maçındaki açık oyun kumarının psikolojik faturasını da ödeyecek.

Gelelim Galatasaray-Fenerbahçe kupa maçına. Daum bu yıl ilk defa Ali Sami Yen’de Galatasaray ile lig maçında orta alanda dörtlü ve Deniz Barış ile oynadı, kazandı. Saracoğlu’ndaki kupa maçında da ciddi şekilde kapalı savunma ve dörtlü alan ile oynadı. Servet ve Deniz Barış sahada yer aldı. Gerets ise gene üç kişilik orta alanı ve hücum dizilişi ve açık oyun stratejisi ile yer aldı ve kaybetti. Bizce Ali Sami Yen’de Galatasaray’ın şansı artık pek yok. Fenerbahçe gene dörtlü alan savunması ile oynayacak. Genç kalabalık orta saha ve tek forvet olacak. Servet ve / veya Deniz Barış gene kullanılacak. Galatasaray doldur boşalt oynamaya mecbur kalacak ve turu “kapanan” Fenerbahçe geçecek. Çünkü Gerets, ilk turda açık oynayarak günah işledi. Daum bile zor ve geç de olsa orta alanın önemini öğrendi, ama Gerets öğrenemedi. Tabii son lig maçında Galatasaray 2-2 beraberlikten kurtulurken müthiş bir psikolojik zafer kazanıyordu, ama zor oyunu bozar.

Banko Beşiktaş ve Fenerbahçe diyoruz! Bunu Cuma gecesi, Show TV’nin “iddialı Yorum” programında da, zaten deklare etmiştik.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Bu maci insallah aliriz umarim deniz gokce yanilir.Alamazsak bizim icin morak bozuklugu olacagi kesin.

Canaydin defolsun.
Bunu bir defa da amsterdamdan yazayim dedim. :lol:
Serhan Aktaş

Post by Serhan Aktaş »

Bu taraftar üst üste 4ncü Fener mağlubiyetini kaldırmaz!!!

Tarihteki önemli seri galibiyetler

FENERBAHCE
GS 1-2 FB (Ozel) (16.08.1976)
GS 1-2 FB (Yasin Jubile) (27.08.1976)
GS 2-4 FB (Dortlu Turnuva) (14.11.1976)
GS 1-6 FB (Deprem Kupası) (12.12.1976)
GS 0-1 FB (Lig) (09.01.1977)

GALATASARAY
GS 2-1 FB (Milli Kume) (01.06.1941)
GS 1-0 FB (Ozel) (08.06.1941)
GS 2-1 FB (Istanbul Ligi) (26.10.1941)
GS 5-0 FB (Istanbul Kupası) (15.03.1942)
GS 2-1 FB (Istanbul Ligi) (19.04.1942)
GS 3-1 FB (Bayram) (17.05.1942)

GALATASARAY
GS 4-1 FB (Ozel) (01.05.1939)
GS 4-3 FB (Milli Kume) (21.05.1939)
GS 4-3 FB (Milli Kume) (04.06.1939)
GS 4-0 FB (Ozel) (24.09.1939)[/b]

FENERBAHCE
GS 0-3 FB (İd.Cem.Kupası) (30.06.1922)
GS 0-3 FB (Istanbul Ligi) (17.11.1922)
GS 0-4 FB (Istanbul Ligi) (09.03.1923)
GS 0-1 FB (İd.Der.Kupası) (15.06.1923)
GS 0-4 FB (Istanbul Ligi) (02.11.1923)

FENERBAHCE
GS 0-4 FB (Bayram) (21.05.1920)
GS 2-3 FB (Turnuva) (01.10.1920)
GS 1-4 FB (Istanbul Ligi) (17.12.1920)
GS 0-4 FB (Istanbul Ligi) (01.04.1921)

GALATASARAY
GS 2-0 FB (Ozel) (17.01.1909)
GS 3-0 FB (Istanbul Ligi) (09.01.1910)
GS 5-0 FB (Istanbul Ligi) (20.11.1910)
GS 7-0 FB (Istanbul Ligi) (12.02.1911)
GS 5-0 FB (Istanbul Ligi) (20.02.1911)
GS 1-0 FB (Ozel) (16.04.1912)
GS 6-0 FB (Ozel) (04.05.1913)
GS 1-0 FB (Bayram) (25.05.1913)
GS 3-0 FB (Bayram) (26.10.1913)
Last edited by Serhan Aktaş on Wed Mar 22, 2006 8:38 pm, edited 1 time in total.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

BU TUR NASIL GECILIR?

Bildiklerimiz ...

1) Anelka oynamiyor.
2) GS'a 1-0 yetiyor
3) FB'ye 0-0 yetiyor, bir gol atarlarsa buyuk bir olasilik eleyecekler.
3) Gol yersek 3 tane atmamiz gerekiyor
4) Mac ASY'de

Anelka'nin oynamayacak olmasi demek FB orta sahada kesinlikle 4 defansif oyuncu oynayacak, onlerinde Alex,
ilerde Nobre'yi yanliz birakacak demektir.

Code: Select all

Appiah - Aurelio - Deniz Baris (Selcuk) - Tuncay

Alex

Nobre 
Bu dizilise baktiginizda bu takimin ofansif olarak kanatlarinin olmadigini gorursunuz. Bu da demek ki bizim beklerin ileri cikmasi
daha az risk tasir.
Tuncay'in daha sol kanattan girip de sol ayagiyla yaptigi ortayi gormedim ben. Appiah da keza daha cok ortada oynar.

Mac ASY'de ve 0-0 da yettigine gore Daum kumar oynamayacak ve defans cizgisini geride kuracak,
Alex'in duran toplari ve Nobre'ye atilan uzun toplarla gol arayacak.

Butun bunlara karsilik GS'in kosacak ve mucadele edecek bir orta sahaya ihtiyaci var.

Ayhan - Volkan - Sabri (Cihan) - Hasan dusunebilir. Eger Ilic oynarsa, GS'in 4 kosan ayaga karsi 3 kosan ayagi olacak
demektir, bu da orta sahada kaptirdigimiz toplarin
karsi atak olarak donmesine sebep olur. Ve
daha da kotusu orta saha daha cok top kaptirip kaptirilan toplari karsilayamayacagindan,
uzun topa donmemiz gerekebilir. Bu da ilk macin bir kopyasi olur.
Hic pozisyonumuzun olmadigi 90 dakika orta sahayi teslim ettigimiz,
sisirme top oynadigimiz korkunc bir mac.

Ilerde kesinlikle Hakan'in oynamamasi gerekiyor ilk 11'de. Cunku o olunca sisirilen toplar artiyor.

Kadikoydeki macta sadece 5 dakika topu indirdik, bir alta pasa kadar geldik kestiler, ikincisinde gol attik.
O yuzden o topun kesinlikle butun mac cizgiye inilip de yapilan
ortalar haricinde yerden kalkmamasi gerekiyor. Sabirli davranilirsa, verkaclarla uzaktan sutlarla, yerden yapilan ortalarla
veya karambollerle gol bulabilirz.

Song - Tomas fazla ileri cikmayip Nobreye atilacak uzun toplarin, arkaya sarkacak Tuncay'in onunu kesmesi gerekiyor.
Yani onlara yakin oynayacaklar.

Bu sekilde mac pozisyonu az ama mucadelesi yuksek, orta sahada kapismanin kiran kirana oldugu bir mac sekilde gecer.
Kendi evimizde seyircinin baskisiyla da 1-0'i bulabilirsek, o zaman FB
risk alacaktir. Deniz Baris cikar, Semih girer. Gol bulabilmek icin
Tuncay daha cok ileri cikar, Alex'in defansif olarak varligi yok zaten.
Butun orta saha Aurelio ve Appiah'a kalir.

Iste o zaman GS geriye cekilmeyip kendi kumarini oynamalidir. Hakan girip forvet uclenebilir, yorulan Hasan
yerine Aydin girebilir. Orta sahanin ortasina dinc bir ayak daha koyulabilir. Ileri cikmis ve
orta sahasini azaltmis bir FB mutlaka kontradan acik verecektir,
ikinciyi atmak icin en iyi an. Geri cekilmek yerine orta sahayi ve
forveti tazelersen ikinciyi bulursun.

Mac 90 dakika hatta 120 dakika bile olabilir. Cilginlik yapip turu vermek yerine sabirli ve saglam mucadele etmek bana gore basari icin
su takimla en saglam yol.

Yarin Gerets'in benim dusuncelerimle ayni olduguna inancim var mi?

Yok.

Ozan Ersoy
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ozan Ersoy wrote:BU TUR NASIL GECILIR?

....
Butun bunlara karsilik GS'in kosacak ve mucadele edecek bir orta sahaya ihtiyaci var.

Ayhan - Volkan - Sabri (Cihan) - Hasan dusunebilir. Eger Ilic oynarsa, GS'in 4 kosan ayaga karsi 3 kosan ayagi olacak demektir, bu da orta sahada kaptirdigimiz toplarin karsi atak olarak donmesine sebep olur. Ve daha da kotusu orta saha daha cok top kaptirip kaptirilan toplari karsilayamayacagindan, uzun topa donmemiz gerekebilir. Bu da ilk macin bir kopyasi olur. Hic pozisyonumuzun olmadigi 90 dakika orta sahayi teslim ettigimiz, sisirme top oynadigimiz korkunc bir mac.

Ilerde kesinlikle Hakan'in oynamamasi gerekiyor ilk 11'de. Cunku o olunca sisirilen toplar artiyor.

Kadikoydeki macta sadece 5 dakika topu indirdik, bir alta pasa kadar geldik kestiler, ikincisinde gol attik. O yuzden o topun kesinlikle butun mac cizgiye inilip de yapilan ortalar haricinde yerden kalkmamasi gerekiyor. Sabirli davranilirsa, verkaclarla uzaktan sutlarla, yerden yapilan ortalarla veya karambollerle gol bulabilirz.

Song - Tomas fazla ileri cikmayip Nobreye atilacak uzun toplarin, arkaya sarkacak Tuncay'in onunu kesmesi gerekiyor. Yani onlara yakin oynayacaklar.
.....
Mac 90 dakika hatta 120 dakika bile olabilir. Cilginlik yapip turu vermek yerine sabirli ve saglam mucadele etmek bana gore basari icin su takimla en saglam yol.

Yarin Gerets'in benim dusuncelerimle ayni olduguna inancim var mi?

Yok.

Ozan Ersoy
Abi bu macta Hakan cok buyuk ihtimalle sahada olacak, cunku gecen mac baya hirsliydi.
Zaten haberlerde 3 forvetle maca cikacak deniyordu.

Hakan'in oynamasi fena da olmaz, cunku Fenerbahce bu macta buyuk ihtimalle ileride basacak, geriden oyun kurmamiza engel olmaya calisacak. Boyle anlarda Song ve Tomas'in sacmaladigini biliyorlar
cunku. Bu durumda Song ve Tomas'in hata yapmak yerine uzun top oynamalari boyle bir riskli mac icin uygun aslinda. Servet'in , Luciano'nun kafasindan donen veya Hakan'in indirdigi ikinci toplari kovalayip yerden paslasarak gole gidilebilir. Ayrica Hakan'in gecen mac son 11dakika oynadigi hareketli oyun bana umut verdi. Butun veriler asagidaki kadroya isaret ediyor:

-----------Aykut----------
--- Hasan---Volkan----Ayhan------
-----------Necati------------

Bu macta en kritik adam Umit, ikincisi Hasan. Umit beklemedigimiz kadar kolay goller bulabilir. Orta sahada da hasan'in gecen devredeki berbat oyununu oynamamasi lazim. Tek pas oynarsa mac bizim olur.
Can Baysan

Post by Can Baysan »

SON DAKİKA... Kaynak: Haberturk.com

Sarı-lacivertli takımda defansın solunda görev yapan başarılı oyuncu Önder Turacı derbi öncesi takımının yaptığı son antrenmanda sakatlandı. Önder Turacı bu akşam oynanacak zorlu mücadelede takımdaki yerini alamayacak.

Teknik Direktör Christoph Daum'un Önder'in yerine bu mevkide Serkan Balcı'ya görev vermesi bekleniyor.
Liseli vardı ya ah o liseli...
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Resmi site guzel bir acilis sayfasi hazirlamis bu mac icin:

http://www.galatasaray.org/images/home/back_486.jpg

Image
Last edited by Tolga Girici on Wed Mar 22, 2006 7:23 pm, edited 6 times in total.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Tolga Girici wrote:

Hakan'in oynamasi fena da olmaz, cunku Fenerbahce bu macta buyuk ihtimalle ileride basacak, geriden oyun kurmamiza engel olmaya calisacak. Boyle anlarda Song ve Tomas'in sacmaladigini biliyorlar cunku. Bu durumda Song ve Tomas'in hata yapmak yerine uzun top oynamalari boyle bir riskli mac icin uygun aslinda. Servet'in , Luciano'nun kafasindan donen veya Hakan'in indirdigi ikinci toplari kovalayip yerden paslasarak gole gidilebilir. Ayrica Hakan'in gecen mac son 11dakika oynadigi hareketli oyun bana umut verdi. Butun veriler asagidaki kadroya isaret ediyor:

-----------Aykut----------
--- Hasan---Volkan----Ayhan------
-----------Necati------------
Tolga'cim ben de ilk maca ve Kadikoy'deki maca bakarak konusuyorum. Bir kere Hakan'in Servet -
Luciano onunde kafa topu aldigi falan gorulmedi. 10 topun belki birini indirebiliyor. Hava toplarinda FB defansinin bir ustunlugu var. Ilk macta
90 dakika topu sisirdik, dogru durust pozisyonumuz yok. Kadikoy'deki macta 3 forvet oynadik, ilk 45 dakika cizgiye inip de yapilan bir ortaya Hakan'in alti pas icinde daglara taslara vurmasi haricinde pozisyonumuz
yok. Yani bu tek pozisyon dahi uzun topla, sisirmeyle gelmemis. Yani sen
orta sahani yok sayarsan ve Song'un Tomas'in, Orhan'in sisirecegi toplarin Hakan tarafindan indirilmesine kalmissa gol sansin, sen 1) daha
kotu bir takimsin 2) tur sansin yok gibi bir sey, tesaduf olarak gelirse gelir artik.

Halbuki GS orta sahasi kuvvetli olursa mucadele yonunden, FB'yi kendi sahasindan bile cikarmama sansin var. Bak eslesmelere... Aurelio son
maclarda silik oynuyor. Volkan'dan bir fazlasi yok. Hasan Tuncay'in kanat savunmasindan iyi durumda, Appiah bizim orta sahamizin
hepsinden diri ama gobekte onu da yorma sansimiz var. Deniz Baris stoperden devsirme duz, tahta bacak.

Onder'in sakatlanmasi ve Serkan'in oynamasi sag bekin de daha cok acik verecegini gosteriyor. Umit Ozat solda FB kotu defansinin en zayif
noktasi.

Servet agir adam, Luciano yerden toplarda ara toplarda, buyuk pozisyon hatalari yapiyor. Umit Karan ve Necati cok rahat yerden bu ikisini ekarte
edebilir. Ben diyorum ki orta sahadaki mucadeleyi kazan, FB'yi sahasindan cikarma, daha cok pozisyon bulursun. En azindan son iki
maca gore cok daha fazla pozisyon bulursun.

Hic uzun topa falan gerek yok.

Ozan Ersoy
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ben Daum olsam bu macta Semih'i ilk 11e koyarak sasirtirim
G. Saray'i. Baya etkili bir oyuncu Semih. Ama Daum boyle bir
sey yapmaz herhalde.

Bugun guzel bir galibiyet alacagiz gibi geliyor, ama hadi bakalim.
Post Reply