GS'in satilmasi cozumlerden biri mi?

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Mmmm, GS zor kurtulur...

Öncelikle sportifte ağırlıklı olarak gelirlerin toplanması, buna karşın kulüpte giderlerin kalması nedeniyle dengesiz bir yapı var. Bunun sonucunda her yıl ciddi bir kar elde edip vergi ödeyen sportif, buna karşın 30 milyon civarında zarar eden ve banka kredilerinin de ödenemesi nedeniyle finansman giderleri gittikçe artan kulüp bilançoları..

Bu yapıda oynama yapılabilir mi? Pek sanmıyorum! Çünkü futbol şubenin hantal yapısı sportif bünyesine sokulursa yatırımcı kağıttan hızla kaçar, bunu da göze alamazlar! Zaten spk herşeye müdahele ediyor. En son kulüpte giderleşmesi gereken bir paranın sportifte giderleştiğini tespit edip ceza kesmişlerdi 1,3 trilyoncuk! Bu olaydan sonra da artık sportifin paralarının kullanımına geçici dahi olsa müsade edilmiyor. Şu anki nakit sıkışıklığının bir nedeni de bu!

BJKnin sportif yapılandırması ise GS ve FB den farklı, o yüzden futbolcu transferlerini SPKya bildiriyorlar...

Bu yapının tek kalemde satılması değil ama birlikte satılması mümkün olabilir. Ama gayrimenkullerin bir bölümü Eğitim vakfına ait ve satılamaz şerhi taşımıyor muydu?
Burak Fenercioglu

Post by Burak Fenercioglu »

Osman Kiciman wrote:Mmmm, GS zor kurtulur...

Öncelikle sportifte ağırlıklı olarak gelirlerin toplanması, buna karşın kulüpte giderlerin kalması nedeniyle dengesiz bir yapı var. Bunun sonucunda her yıl ciddi bir kar elde edip vergi ödeyen sportif, buna karşın 30 milyon civarında zarar eden ve banka kredilerinin de ödenemesi nedeniyle finansman giderleri gittikçe artan kulüp bilançoları..
Sportif AS musabaka yapan bir kulubun parcasi oldugu icin vergiden muaf...
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bana bir mesaj var. Hem de iki degi$Ik bicimde gelmi$. Bir hatirlatmada bulunuyor hakli olarak "Keser doner sap doner bir gun olur hesap doner" babindan. "Ben burada Yillar once GS futbol Kulubu bu endustriyal Futbol dunyasinda yurumek istiyor ve Grand Cour'un icinde kalmamak istiyorsa disarda buyuk sermayeyi icine almali demistim ama cok agir hakaretlere maruz kaldim. $imdi benim du$uncelerimden daha da ilerisini ortaya atmi$ bana o gun kizan. Hayat enteresan" demi$ Aylan bey. Eminim buraya bu hatirlatmasini prensiplerine aykiri olmasa yazardi muhakak. Ben tercuman olayim dedim.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Cengiz Akgun wrote:Bana bir mesaj var. Hem de iki degi$Ik bicimde gelmi$. Bir hatirlatmada bulunuyor hakli olarak "Keser doner sap doner bir gun olur hesap doner" babindan. "Ben burada Yillar once GS futbol Kulubu bu endustriyal Futbol dunyasinda yurumek istiyor ve Grand Cour'un icinde kalmamak istiyorsa disarda buyuk sermayeyi icine almali demistim ama cok agir hakaretlere maruz kaldim. $imdi benim du$uncelerimden daha da ilerisini ortaya atmi$ bana o gun kizan. Hayat enteresan" demi$ Aylan bey. Eminim buraya bu hatirlatmasini prensiplerine aykiri olmasa yazardi muhakak. Ben tercuman olayim dedim.
Kastedilen kisi oldugum icin soz hakki bana dustu. Butun yazdigim yazilarda , futbolun profesyoneller tarafindan, profesyonelce yonetilmesi gerektigini, kongre kursusu dahil yerde soyledim, yazdim, cizdim. Burada bir degisiklik yok. O zamanlar cevreme bakip , cozumun kongreden cikabilme sansina inaniyordum,
ama son 4-5 seneden sonra artik olmayacagina inaniyorum. Ha hala kaldiramadigim sey, bu maksatla lise gibi bir kurumu ve geleneklerini hakaretengiz bir sekilde suclayip, sunni ve populize edilmis bir kamuoyu yaratmakti. Gene yapana gene cevabini veririm

Fikir degismesine gelince.... Benim kendisine kizdigim ve affetmedigim
konu ise eski GS'li ir sporcu olan bir forum katilanini hain diyerek suclamasidir. Daha sonra ne degerli bir insan oldugunu gorupte kendisi ile iyi bir diyalog kurdu. Evet hayat enteresan.

Klüb Grand Cour'a hapsolmus, disina cikmali diyen kisi, lise forumlarina kayit olduktan sonra , klubun logo gelirleri surekli egitim vakfina aktarilmali diyebiliyor. Evet hayat enteresan.

Burada tekrar yazmak , hemde deli gibi istedigini biliyorum. Uzaktan mesajla gidecegine , buyursun yazsin. Ne diyebilirim ki bu istege?
O da biliyorki ''KLUBLE VEYA KLUBLE ILGILI SU VEYA BU GRUBLA /OLUSUMLA ORGANIK BAGLANTISI OLMAYAN'' en objektif forum burasi. Ama iste tukurdugunu yalamak var isin sonucunda(Bence degil, ama insanin kendi gururu engelliyor). Iste o zaman bir ise kalkisirken, degisik motiflere sahip bir takim insanlarin gazina gelmeden ,
iyi dusunmeli insan. Cunku nede olsa ''HAYAT ENTERESAN''. Keser sap hesap olayininda hesabini siz yapin artik.
NO ADNANS, NO CRY !!
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Gecmi$e sunger cekmek gerek. Ama olmuyor nedense. Mesaj bana ozel yazilmi$ olmasina ragmen bana direk olmamasi yuzunden burada bahsettim. Cunku yerine bir $ekilde ula$masi lazimdi.

Ben acik olarak soyleyeyim artik katilimci sayisi binleri buldugunu (Allah daim etsin) tahmin ettigim ASY cok seyrek olmanin di$inda okumuyorum. Bu bir inat ya da burun buyuklugu meselesi degil. $ifrem olmadigi icin istedigim ki$Ileri takip etme durumum ortadan kalkti. $ifre alma ko$ullari bana gore degil. Gerci istesem benden cekinip vermeyeceklerini du$undugumden degil elbette. Benden nufus kutugu bilgileri isteyeceklerini sanmiyorum. Ama benim yuzumden buradan ayrildiklarini soyleyen bir guruptan $ifre filan isteyerek kendimi gulunc duruma du$urmeye hic niyetim olmadigi gibi cogunlugu benim du$uncelerime denk olmayanlarla payla$acak bir du$Uncem de yok. Bunun icin de okumaya deger gordugum insanlari takip etmek icin kafa dengim olmayanlari okuma zahmetine katlanmak zorunlugu sorun oluyor. O yuzden de Aylan beyin bugunlerde ne du$Undugunu yazdiklarindan takip etmedim. Ama muhakkak kendi cizgisini koruyordur.

Burada yazip yazmama olayina gelince. Kendi kararidir. $ifresine hic dokunulmadi. Bu arada kurunun yaninda ya$ olarak burada $ifresi elinden alinanlar donmek isterlerse tekrar ba$vurup genelde otomatik olan $ifre alma mekanizmasindan yararlanabilir. Adini ve Soyadini ile ve ayni adla cali$an bir e-mail adresi olanin buraya uye olmasi birkac saat icinde sanirim. Bunun yaninda $ifresi elinde olup artik burada yazmayanlarda az buz degil. Bunu atlami$ degilm. Bu i$ler kafa dengi ile birlik ve beraberlik olma meselesi. Bence en guzeli de bu. Kalkip kendinle ayni goru$te degil diye iti$Ip kaki$ma yerine uzak durmak en guzeli. Bu yuzden bu bir kinaye degil acik bir te$ekkur.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Internet ortaminda insanlar birbirini tanimayinca bazen cok farkli algilamalar cikiyor. Bu konuyu kapatalim eminim birbirleri ile yuzyuze karsilassalar bu tartisma olmazdi. Ben en sert kapistigim insana bile bir 'kusura bakma ya fazla ileri gittim' dedigimde bunun karsimdakini cok etkiledigini gördum, ayni sekilde bana bunu diyeni de cok takdir ederim. Sadece ulkemizde degil dunyada insanlarin buyuk bölumu bunu yapmiyor. Hatta en kötu sucu isleyen birisi bile pismanim dediginde benim gözumde sucundan arinmistir. Iki degerli insan böyle birbirlerine kizgin olmamali. Klasik laf ama hayat cok kisa ve anlamsiz bu tur tartisma ve kavgalar daha da yikici oluyor insanlar ustunde. Lutfen bu konuyu kapatalim iki deger verdigim insanin böyle tartismasini istemem. Antu'da $alter inmi$ mi bugun asil 10 puanlik uzman sorusu bu.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:...
Antu'da $alter inmi$ mi bugun asil 10 puanlik uzman sorusu bu.
Inmez olur mu? Yukari astik ya. Once birazdan hizmetinizdeyiz sonrada uye olmayan giremez ile idare ediyorlar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz Akgun wrote:
Kerem Tezic wrote:...
Antu'da $alter inmi$ mi bugun asil 10 puanlik uzman sorusu bu.
Inmez olur mu? Yukari astik ya. Once birazdan hizmetinizdeyiz sonrada uye olmayan giremez ile idare ediyorlar.
Yukarda simdi gördum yarildim adeta. Barca macinda Aziz baskan ceketinin mansetinin yirtmisti $alteri indireyim derken.
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Konuyu kac gundur takip ediyorum, yazacagim bir turlu elim gitmedi, hadi dedim gene burnunu sokma ama soylemeden edemeyecegim bence asiri derecede olayi abartiyorsunuz.

Cok basit bir mantik yurutelim, yilda turk futbolunda donen para 1 milyar USD.Bu cok buyuk bir rakam TR'nin uluslararasi piyasada yerini dusununce, kisaca bu tamamen veya tamami yakin ic piyasa talebi.Bu tabii direkt taraftardan gelen bir para degil ama sponsoruydu, yayin kurulusuydu indirekt gelirler vs.

Bu piyasayi canli tutan uc tane kulup var, yani esas musteri bunlar.Sen kalkipda bu piyasanin yuzde 80 sahipken ve bunun ancak yilda yuzde 3-5 topluyorsan(hepsini icine katiyorum) burada bir yanlislik var.

Yanlislik Pazarlama ve yanlis kaynak yonetimidir bence hatta bunun icine kaynak bulamam veya uretemem'yi de ekleyelim.

Alpay'in dedigi ancak kar amaci guden ve serbest piyasa kosullarinda gecerli bir model, kulupler kamoyunun gozu onunde hergun, kar amaci gutmeyen tamamen baska motifleri olan kitleleri pesinde surukleyen kurumlar bunlar bu yuzden her turlu mantikli veya mantik disi baskiyla karsi karsiya kalir.Bunu kim kaldirir?Veya boyle bir yatirima kim girer?

Bu model gecerli olsaydi, Canaydin kendi parasini yatirdi gozu gibi bakmazmiydi, malina sahip cikmazmaydi demek ki isin ehli lazim.

Turkiye'nin sartlarini bilen, taraftar profilini iyi analize eden yani Kulubunun yapisini taniya herkes disiplinli ve mantikli bir calismayla bu isi rahat yapar, yetere ki kopuk olmasin gerceklerden.

Harvard mezunu bulmaya gerek yok, gizli sekilde bir conuslting sirketi ile bu isler rahatca olur cunku onlarin managment ile ilgili bir politiklari olmaz herseyi kabak gibi onune kor ve karar almasini sana birakir.Benim anlamadigim zaten bu kadar basarili insanlarin cok basit bazi yontemleri nasil olurda uygulamazlar, ya bu ise fazla fahri bakip cemiyet hayatinda kartvizit pesindeler ya da hakikaten sansa basarili olmus insanlar.

Herneyse diyecegim odur ki zaman proje satma zamanidir, dunyada artik isler bu sekilde yuruyor, ornek olarak Dubai'yi alin, borcu inanilmaz boyutta oyle petrolle falan kapatilacak borc degil zaten oyle bir petrolu de yok ama iste proje uretip kaynak ve sicak para yaratiyor is yaratiyor nakit akisi sagliyor, e kardesim bu kuluplerin elinde oyle bir kitle var ki tek laflarina hareket ediyorlar, organize ettikten sonra her sey olur.

Guzel proje uretip bunu satmak lazim kisacasi.Faruk Suren cok elestirildi ama guzel saticiydi, ve bu zamanda boyle adamlara ihtiyac var.Devir marketing devri.

Selamlar
Savas
Can Baysan

Post by Can Baysan »

CİMBOM'A IMF FORMÜLÜ (Murat Sabuncu-Referans)

Geçen hafta cumartesi günü Galatasaray’ın yeni yönetimi seçildi. Bu konuda spor sayfalarında bol bol haber ve yorum okudunuz. Ben olayın biraz daha ekonomi yanına bakmak istiyorum. Galatasaray’ın durumu belli. Parasal açıdan çok zor bir durumda. Kısa bir sürede sadece bankalara ödemesi gereken tutar 59 milyon dolar. Bunun ertelenmesine çalışılıyor. 2005 yılında Galatasaray’ın gelirleri 35 milyon 265 bin 829 dolarken giderleri 58 milyon 141 bin 419 dolar olmuş. Kulübe gelir getirmesi umut edilen tek proje Riva. O konuda da pek çok pürüz ve anlaşmazlık var. Futbolcular aylardır doğru dürüst maaş alamıyor ve maç aralarında haklarının yendiğini düşündüklerinde hakemlere "Zaten 8 aydır para alamıyoruz, bari siz yapmayın'' diye bağırıyorlar. Bir ay önce Fenerbahçe fanatiği finansçı bir arkadaşım Galatasaray’a gönül verdiğimi bildiği için “Sizin işiniz tam IMF'lik'' diye espri yapmıştı.

Cumartesi günü yapılan seçimlerden sonra kazanan ekibin listesine baktığımda bu esprinin bir anlamda gerçekleşmiş olduğunu gördüm. Özhan Canaydın’ın listesindeki isimlerden birisi halen IMF’nin danışmanı olarak yurtdışında çalışmalar yapıyordu. Bu isim Türkiye’ye yabancı değil, eski Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Engin Akçakoca.

Akçakoca, Kemal Derviş tarafından göreve çağrılmış, bankacılık sektörünün en krizli günlerinde, sektöre çekidüzen vermek için yoğun çaba sarf etmişti. BDDK’daki görevinden ayrıldıktan sonra ise IMF’nin tavsiyesiyle Nijerya Merkez Bankası’na danışmanlık yapmaya başladı. Galatasaray’daki yeni göreviyle ilgili konuşmak için aradığımda “Şu anda Bişkek’teyim biliyor musunuz?'' diye telefonu açtı. Nijerya’dan sonra Kırgızistan ve Filistin’e de IMF adına danışmanlık hizmeti veriyordu.

Görev verilirse yaparım
Galatasaray yönetiminin seçimi sırasında Türkiye’de olamamıştı. “Okullu değilim ama iyi bir taraftarım'' diye tarif etti Galatasaraylılığını Akçakoca. Bu gazetenin okurları bilirler ama yine de hatırlatayım. Kendisi TED Ankara Kolejlidir ve ODTÜ İşletme Bölümü mezunudur. Profesyonel bankacılık hayatının önemli bölümünü, 1991 ile 2000 yılları arasını Koçbank’ta Genel Müdür olarak geçirmiştir. Biliyorsunuz, Koç’ta baba Rahmi Bey Beşiktaşlı, oğulları ise Fenerbahçelidir. Koç’ta Galatasaraylılık zordur yani. “Kulüp mali olarak zorda, o yüzden mi yönetime alındınız'' diye sordum “Böyle düşünmüş olabilirler'' diye yanıt verdi. “Peki bu konuda mı çalışacaksınız'' sorumun yanıtı “Görev verilirse zevkle'' oldu. Yönetim için davet ise Başkan Özhan Canaydın’dan gelmişti.

Listedeki bir diğer “sıkıntılı ekonomilerde çalışma uzmanı'' ise Işın Çelebi. ANAP iktidarında ekonomiyle ilgili Devlet Bakanlığı yapan Çelebi, özellikle "borç yönetimi" konusunda uzmandır. Umarım bu iki uzman, kulüpteki işadamları ve taraftarlar el ele verir de Galatasaray şu mali darboğazdan en kısa sürede kurtulur. Zor şartlarda ligde zirveye oynayan takım, işler yoluna girince yeniden sadece Türkiye liglerinin değil Avrupa’nın da üst sıralarını zorlar.

Galatasaray’ın sıkıntısına ilaç olmaya geldi, para kazandığı sektörde de sıkıntısı var, isyan etti.

Galatasaray’ın yeni yönetiminin en parlak isimlerinden birisi hiç şüphesiz Adnan Polat. Sıkıntılı günlerinde takıma sahip çıkmak için yaptığı bağış kampanyası çeşitli tartışmalara yol açsa da geçmiş tecrübelerini dikkate alarak onun olduğu yönetimden iyi işler çıkacak diye düşünüyorum. Peki Galatasaray’ın mali sıkıntısına ilaç olmaya gelen Polat kendi iş hayatında ne durumda? Kısaca özetleyeyim: Polat Ailesi'nin en önemli iş kollarından biri seramiktir. Aile, 1972 yılında kurulan Ege Seramik’in sahibidir. Adnan Polat aynı zamanda Seramik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Federasyonun sahibi olduğu Seramik dergisinde Polat’ın yazdığı başyazıdan anlıyoruz ki iş hayatı biraz sıkıntılı. Bakın Polat ne demiş:

“Yarattığı katma değer itibarıyla ülkemizin en başta gelen endüstrisi seramik sektörü, içerisinde bulunduğumuz şu günlerde sıkıntılı günler yaşıyor. Sektör olarak firmalarımızın menfaatlerini bir kenara bırakarak ülkemizin yararları doğrultusunda yapmış olduğumuz çalışmalar artık öz kaynaklarımızı tüketme aşamasına geldi.

Dünyanın en pahalı enerjisini kullanıyoruz. Petrol fiyatı çıkıyor, enerjiye zam geliyor, petrol fiyatı düşüyor gene enerjiye zam geliyor. Enerji kullanmak özel bir vergi mükellefi olmak anlamına geliyor. Rekabet edeceğimiz Avrupa ülkelerine yetişmek bir tarafa, listeye her geçen yıl bir başka dünya ülkesi ekleniyor. Geçen yıl Çin eklendi, bu yıl Hindistan, seneye İran devam edip gidiyor. Çünkü Avrupa ülkelerinde ve bu ülkelerde bizdeki gibi anormal enerji fiyatları yok.

Çünkü Avrupa'da ve bu ülkelerde çalışanların ücretleri üzerinde bu denli ağır vergi yükü yok. Biz çalışanlarımıza daha az ücret ödemek istemiyoruz. Fakat ödediğimiz ücretin kaldıramayacağı kadar vergi ve işveren payı ile karşı karşıya kalmayalım istiyoruz.

Bütün bunlardan sonra bin bir fedakârlıkla yapmış olduğumuz ihracattan elimize geçen para her geçen gün azalıyor. Çünkü liman ücretleri her gün artıyor, kara yolu taşıması pahalılaşıyor, hammadde fiyatları artıyor. Enerji zamlanıyor. Yeni Türk Liramız da her geçen gün daha fazla kuvvetlendikçe yabancı kurlar düşüyor, gelirimiz azalıyor. Dış ticaret istatistiklerinde ihracatımızda bariz bir düşme gözlüyoruz.

Siyasilere durumumuzu yeterince anlattık, tedbir alınmasını istedik. Tedbir olarak da ayrıcalıklı koruma istemiyoruz. Sektörde taşların yerli yerine oturmasını ve dengeleri koruyan bir yapı içerisinde haksızlığa sebebiyet vermeyen bir teşvik mekanizmasının gündeme gelmesini bekliyoruz.'' Bir yandan mali açıdan sıkıntılı Galatasaray diğer yandan sıkıntılı, “teşvik'' isteyen seramik sektörü. Her ikisinde de üst düzey yönetici pozisyonunda Adnan Polat. Açıkçası işi zor. İzleyelim ve görelim bakalım nasıl halledecek bu işleri.

Image
Liseli vardı ya ah o liseli...
Post Reply