23. Hafta GSaray-V. Manisa 4-2 (Necati, Volkan, Song, Umit)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ufak bir duzeltme yapayim. Tanju Colak FB'ye falan gitmemis, aslinda kovulmustur. FB'nin verdigi paraya cok yakinini GS da veriyordu ve tabii ki Tanju da riske etmemek icin GS'da kalmaya niyetliydi. Ama gelin gorun ki bizim bu Karadeniz'li kafayi bozup (kime bozduysa artik Hulya mi billinmez) imza atilacak gunun arifesi, GS basketbol takiminin calistigi spor salonuna gider ve bir potanin altinda durup oteki potanin karesine atis talimi yapar!!! Ertesi gun basketbol takimi calisacak, pota delik desik, her taraf bos kovanlarla doludur. Bunu duyan Alp Yalman sinirlenir, artik skandal ustune skandal dayanacak hal kalmamistir, imza atmayi bekleyen Tanju'ya telefonda "kusura bakma planlarda degisiklik oldu, artik o parayi veremeyecegiz, en fazla 2 milyon (nerdeyse yari para)" der. Araya girerler falan ama Tanju bir anda FB li oluverir. Sonrasini biliyorsunuz.

Hakan - Tanju karsilastirmasi futbol acisindan degil de ahlaki acidan ilginc olmus. Agzini actiginda zaman zaman ishal olmus, atamadigi gollerle degil, diliyle GS'in basini cok agritmis, GS tarihinde olmamis irticayi kulubune icine sokmus bu zat GS'da efsane olmaktan cok cok uzaktir. Zamaninda ona en iyi cevabi Metin Oktay'in tacini geri isteyen karisi cevap vermistr.

Size bir soru. Bu soruya gonlunuzle degil, mantiginizla cevap verin. Bakin altindan neler neler cikacak...

GS'i bir gun Hakan Sukur'un veya Tanju Colak'in calistirmasini ister misiniz?

Oooo Pandora'nin kutusu acildi, degil mi? Tanju'yu belli nedenlerle, Hakan'in ise korkunc nedenlerle cok kisi istemez. Hakan Sukur bu kafasiyla GS'a uymaz. GS genclerine hocalik yapacak, ne futbol sahasinda topa vurmasini ogretecek, ne saha disinda aydin ve pozitif onderlik yapabilecek biri degildir... Aksine buradan "Allah yazdiysa bozsun" diyenlerinizi duyuyorum bile.

Bu ne bicim efsanedir?

Ayni seyi 10 yasindan beri GS'da olan, sayisiz kupa kaldirmis, butun rekorlari kirmis, hic bir kulube gitmemis ve butun bunlara karsilik kulubun bir jubile bile yapma cesaretini gosteremedigi Bulent Korkmaz icin diyebilir misiniz? Veya su anda alt yapiyi calistiran Suat Kaya icin. Demek ki arada cok buyuk bir fark var. Gercekci olmak lazim. Die for you falan benim icin bos seyler.

Futbol olarak cok tartistik. Bana artik bayiltici geliyor. Hakan Sukur hucuma yonelik cok iyi bir orta saha oyuncusudur. Hasbel kader ileriye koymuslardir. Oyuna konsantrasyonu zaman zamana sifira dusebilir. Golculuk icin gerekli icguduye, beyindeki hizli islemciye sahip degildir. Iste bu yuzden karsi karsiya kaldiginda cogunluk atamaz. Bu aciklarini 9 numara giyen santraforlarda genelde cok olmayan "pres yaparak" kapamaya calismistir.

Son olarak sunu soyleyeyim. GS Hakan Sukur'u hic bir zaman aramaz. Tanju'yu nasil aramadi yerine Hakan'i bulduysa, Hakan'i da aramaz. Hele hele mac basina 0.15 gol gibi bir "uzuntu verici yani yazik bir" ortalamayla oynayan Hakan'i hic aramaz. Tam tersine bundan bir kac sene sonra, hele genc bir delikanli gollerini takir tukur atmaya baslayinca, hatirlacagiz ve "ohh bee" diyecegiz. Benim de iddiam budur.

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan iyi guzelde karakter meselelerini acacak isen i$ler cok uzar gider. Sen o zaman dunyada bile yoktun. Metin Oktay'da vaktiyle rotayi $a$irmi$ kendini futbolculugu suresinde de $i$eye vermi$ti. Efendi adamdi ona bir $ey diyemeyiz. Onun da boyle filmler cevirip kendini kadina ickiye verdigi cok karanlik yillari var. Hakan $ukur'den beter ruh gibi sahaya ciktigi cok maclari olmu$tur. Ailesine eski karisina filan sormak lazim. Arkada$lari ve klup ona cok yardim etti bu konuda. Kendinden ba$kasina bir zarari olmadi elbette. O zamanlarda boyle basin yoktu her boku izleyip altini acacak. Bak ne guzel sormu$sun oburleri icin. Peki neden yahu bu tacsiz kral Metin Oktay futbolu birktiktan sonra GS'ya hic katkisi olmadi, ya da ona gel yahu seni $u yapalim bu yapalim demediler diye sormuyor sun? Ben rahmetli oldugunde Turkiyede idim. Malum i$te gittikti ya Burdur'a. Pehlivan tefrikasi gibi oldu o i$te ya ikiye bir ortaya getiriyorum. Metin Oktay'in nasil o"ldu"gu"nu"de biliyorsundur. Allah ona acidi da o koprude o saatte ba$kalarinin kanina girmedi. Futbol efsanelerin altini pek acmayin. Alti bok cikiyor benden soylemesi. Her guzelin bir kusuru var.

Ben Hakan $ukur'cu degilim. Onunla oturup Fettulahi dini filan konu$mam. O da zaten beni taniyinca bana bu konulari acamaz. Ama yok karisi idi yok $uyu idi diye adama bel altindan vurmayin rica ederim. Yaninda miydiniz neler oldu bitti ilk karisi ile arasinda. Birileri de bunu adama universitede soru diye sormu$lar. Neden ilk karinin cenazesini gitmedin diye. Insanlar bu kadar fikirsiz ve firasetsiz. Sana ne benim ozel hayatimdan soracaksan adam gibi soru sor diyememi$. Okuz o"lu"p ortaklik ayrildiktan sonra arada cok $eyler kopuyor. Yine de, o gun orada ailesini varligimla rahatsiz edip eski yaralari acmak istemedim. Zaten basinda rahat birakmazdi ve malzeme yaparlardi ondan gitmedim demi$. Iyi demi$.

Benim ba$imdan ayrilik gecmedi. Ama ayrilan cok yakinlarim var. Herkes oyle bu i$ olmadi anla$amadik demek hata olmu$ hadi dostca ayrilalim $ekerim diye ayrilmiyor bu dunyada. Kanli bicakli olmaya ramak kalanlar da var. Onun icin kimsenin ozel hayati kimseyi ilgilendirmemeli. Taa ki o ozel hayat sizinki ile celi$meye ba$ladigi noktaya gelinceye kadar. Ben cok yanli$ ve yaki$iksiz buluyorum bu cocugun ilk karisi ile ili$kilerini boyle ortaya getirenleri.
Last edited by Cengiz Akgun on Thu Mar 02, 2006 2:47 am, edited 5 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mustafa Dogan

Post by Mustafa Dogan »

Abi, bunların hepsi mental masturbasyon! Hakana laf edenin elinde somut bişey mi var yoksa kıçından mı uyduruyor? Mesele Hakan değil, mesele futbol falanda değil, mesele 'dedikodu' yapmanın hazzını yaşamak! Bu sadece Hakan içinde geçerli değil. Var böyle bir hastalık bizde.

Bende yıllar önce Mustafa Denizli kominist diye duydum, bunla bağlantılı bir iki hadisede rivayet edilince adamdan soğudum. Olabilir, en doğal hakkı, buna kimse bişey diyemeyeceği gibi bu yüzden kendisinden hazzetmemede kimse bişey diyemez! Ama hakkında tek kelime etmiş değilim, en azından oynattığı enteresan futboldan başka! Konuşulmasından da rahatsız olurum! Elinde somut bişey varsa, ve bu somut şey gayri ahlaki yada illegalse konuş, kim ne diyebilir? Ama öyle değil işte, biz adamı önce asarız sonra yargılarız!
Cengiz Akgun wrote:Ozan iyi guzelde karakter meselelerini acacak isen i$ler cok uzar gider. Sen o zaman dunyada bile yoktun. Metin Oktay'da vaktiyle rotayi $a$irmi$ kendini futbolculugu suresinde de $i$eye vermi$ti. Onun da boyle filmler cevirip kendini kadina ickiye verdigi cok karanlik yillari var.
Meczup
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Cengiz Akgun wrote: Peki neden yahu bu tacsiz kral Metin Oktay futbolu birktiktan sonra GS'ya hic katkisi olmadi, ya da ona gel yahu seni $u yapalim bu yapalim demediler diye sormuyor sun?
Oldu..oldu..Oldu ama tenik adamlara yönetici olmaktan öte gidemedi ne yazık ki..

Ozan, Bülent konusunda haklı..Teknik adamlık farklı şeyler de istiyor..Burda gerçekçiliği başka manada almalıyız..Ama diğer mevzularda kimse kimseye haksızlık yapmamalı,kesin bildiği hususlarda bile yapmamalı..
Mustafa Dogan

Post by Mustafa Dogan »

Galatasaray futbolcuları arasında sahada çirkeflik yapmayan kişi sayısı yok denecek kadar az!
Çirkefliğin kralını Bülent yapardı, kimse inkar edemez, tabi unutulacak bunlar, büyük kaptan olarak kalacak, hakediyorda, kötü anılardan bahsetmek anlamsız ama çirkefti bu kesin!
Mondragon çirkeflik yapar, Cihan yapar, Song yapar, Tomas yapar, Orhan yapar,Sabri yapar, Ayhan alasını yapar, Necati yapar hatta Ümitde yapar.....
Gençleri hariç tutuyorum...
Saido bu konuda temiz..
Ergün melek gibi adam zaten..
Ve Hakan....
Son zamanlarda hakemlerde muhabbete dalıyor ama kimseye bi pislik yapmaz, yapacağınıda kimse iddia edemez!
Meczup
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hasan Utku wrote: [..
Ozan, Bülent konusunda haklı..Teknik adamlık farklı şeyler de istiyor..Burda gerçekçiliği başka manada almalıyız..Ama diğer mevzularda kimse kimseye haksızlık yapmamalı,kesin bildiği hususlarda bile yapmamalı..
Hakli elbette. Ama o da bu oynama konusunda Hakan'dan beter kabak tadi verdi idi. Ne oldu sonun da birakti. Adam gibi birak gel sana jubile yapalim dediklerini saniyorum. Ne akla hizmet etti bilmiyorum. Ona da Suat gibi GS da bir yer bulurlardi. Suat'a bulan Bulent gibi adama daha iyisini bulur belki Erdal Keser gibi o da yardimci olurdu. EEh $imdi GB ne yapiyor bilmiyorum. Adi sani duyulmuyor. Bu konuda kenefi yonetemeyeceklerde hatanin buyuk olduguna4uphem yok ama Bulent de oynayacam diye epey olumsuzluklar yapti gibi geliyor. Erkek adam $oyle oldu boyle oldu diye fazla konu$madi ve konu$mayacakti. I$te farki da bu zaten hakan ile.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

Ayrica Cemal'in Tanju-Sergen benzetmesi bence hic olmamis. Tanju'yu o dönem defalarca seyrettim Tanju hicbir zaman bir mac oynayip 7-8 mac yatan adam olmadi. Her mac cikti takir takir gollerini atti. Bunun örnegini Osman da vermis. FB'de mercedes davalari surerken yuvasi catirdamisken cikip FB icin de gollerini atiyordu. Bu baglamda Hakan Sergen'e cok daha benziyor. Tanju Muller benzetmesi ne kadar dogru ise Hakan Van Basten benzetmesi o kadar yanlis bence. Van Basten fizik olarak Hakan'a benziyordu ama muthis bir yuzde ile oynardi, görulmemis özelliklere sahipti topa vurus teknigi olarak yani Hakan'in tam tersi. Ayrica Hakan'in GS'dan Italya'ya gittikten sonra GS icin dedikleri de kolay unutulur degil. Hakan'i GS yaratti. Yalniz Tanju'yu GS yaratmadi zira Tanju Samsun'dan gelirken de cok kabiliyetli idi. Bir de bana göre o 1988 kadrosu, futbolcusu ile yönetimi ile taraftari ile GS'in gelmis gecmis en efsane dönemi idi. O takima baktigimizda bilegini bir tek Milan bukerdi diyecek kadar guclu bir takimdi. Hep icim yanmistir o takimin Milan ile finali kilpayi kacirmasina. O efsaneyi Derwall yaratti. Semihleri Yusuflari falan bulmasi, Ali Uras ve yönetiminin pratik zekalari ile birlesti. Öyle bir yönetim de birdaha gelmez kolay kolay. Binicilikten, yuzme, sutopu, Voleybol ve baskete hep isinin ehli yöneticiler vardi.
Kerem bey,

Tanju-Sergen benzetmem, Tanri vergisi kabiliyetlerini cok hovardaca kullanmalari ile ilgili idi. Ikiside potansiyellerinin cok cok altinda kaldilar. Hakan ise tam tersi kisitli kabiliyetini cok calisarak fiziksel gucuyle kapatiyordu. Calisma disiplini olarak Tanju ile Hakani kiyaslamam bile.

Futbol stili olarak VanBasten ve Hakan kosan pres yapan forvet ozellikleri ile ozdelestirdim. Ben Van Basten'in her ne kadar Italyan ligi zor olsada cok gol attigini sanmiyorum. Kalite olarak Hakan'den ustundur ama tipik bir santrafor (Muller-Tanju) asla degildi.
Derwal doneminde ve sonrasi (M.Denizli) Galatasaray ile birinci FT donemindeki Galatasaray arasinda daglar denizler kadar fark var. Canakkale gecilmez felsefesi ile oynadigimiz ceyrek finalin ilk ayaginda Fransa'da yaptigimiz tek atak gol olmus ve ustune yatmistik. O kadro ile Milan ile finale ciksak Steau'dan beter ederlerdi bizi. Bilegi bukulmez Galatasaray derken biraz duygusal olarak bakiyoruz sanirim.
Size bir soru. Bu soruya gonlunuzle degil, mantiginizla cevap verin. Bakin altindan neler neler cikacak...

GS'i bir gun Hakan Sukur'un veya Tanju Colak'in calistirmasini ister misiniz?

Oooo Pandora'nin kutusu acildi, degil mi? Tanju'yu belli nedenlerle, Hakan'in ise korkunc nedenlerle cok kisi istemez. Hakan Sukur bu kafasiyla GS'a uymaz. GS genclerine hocalik yapacak, ne futbol sahasinda topa vurmasini ogretecek, ne saha disinda aydin ve pozitif onderlik yapabilecek biri degildir... Aksine buradan "Allah yazdiysa bozsun" diyenlerinizi duyuyorum bile.

Bu ne bicim efsanedir?

Ayni seyi 10 yasindan beri GS'da olan, sayisiz kupa kaldirmis, butun rekorlari kirmis, hic bir kulube gitmemis ve butun bunlara karsilik kulubun bir jubile bile yapma cesaretini gosteremedigi Bulent Korkmaz icin diyebilir misiniz? Veya su anda alt yapiyi calistiran Suat Kaya icin. Demek ki arada cok buyuk bir fark var. Gercekci olmak lazim. Die for you falan benim icin bos seyler.

Futbol olarak cok tartistik. Bana artik bayiltici geliyor. Hakan Sukur hucuma yonelik cok iyi bir orta saha oyuncusudur. Hasbel kader ileriye koymuslardir. Oyuna konsantrasyonu zaman zamana sifira dusebilir. Golculuk icin gerekli icguduye, beyindeki hizli islemciye sahip degildir. Iste bu yuzden karsi karsiya kaldiginda cogunluk atamaz. Bu aciklarini 9 numara giyen santraforlarda genelde cok olmayan "pres yaparak" kapamaya calismistir.
Bunu ben yanitliyayim. Her iyi futbolcu iyi TD olacak diye bir kaide yok sanirim. Cani sikilinca antamana gelen, adi basina en az futbolu kadar dedikodulari (Hulya Avsar, mercedes, rahmetli Ozal'dan benzinlik icin yer isteyen) konu olmus bir adami Galatasaray'da istermisiniz, ben istemem. Bu Tanju'nun futbolculugu ile ilgisi yok. TD'lik liderlik ister, prensip ister, tutarlilik ve disiplin ister.Ben Tanju da bunlarin hic birini goremiyorum.
Hakan konusu hep Fetullah ismiyle anilir. Burasi bir futbol forumu bu yuzden politik konulara girmek istemem. Hakan'in futbol disindaki yasantisi futbolunu etkileyip etkilemedigine bakarim. Performansi duserse simdi oldugu gibi yedege cekilir. Cikar oynarsa isterse Fetullah ile ayni yatakta yatsin beni ilgilendirmez. Galatasaray'a yakistirmak konusu ise yazarin politik gorusleri ile paralellik gosterir. Sizin yakistirdiginizi ben yakistimam, benikinide Kerem yakistirmaz.
TD olarak ben ikisininde pek basarili olacagina inanmiyorum. Hakan, cabuk kusen, duygularini bir turlu dizginleyemeyen biri. Bu karakterde insanlardan iyi lider olmaz. Her futbolcudan TD olabilmedigi gibi ondanda olmaz. Bulent konusunada katilmiyorum. Bulent hic bilmedigi top surmeyi, pas atmayi nasil futbolcularina anlatacak ben merak ediyorum. Galatasarayliligini hic bir zaman tartismam ama TD ben pas gectim. Suat alt yapiyla basladi umarim kendini gelistirir ve takimda cok daha onemli yerlere gelmesini dilerim.

Takimdan ayrildiktan sonra konusanlara gelince, burada Galatasaray baskanlarina E-5 'de tuvalet yonetemez diyenler arasinda fark nedir. Forumda kerkes hasbel kader yoneticisine, futbolcusuna, TD'sine giydirme hakkini gorurken bu hak neden Tanju'ya, Emre'ye, Hakan'a cok goruluyor

Kisaca Hakan su anda Turk Futbol tarihinin en golcu futbolcularindan biridir. Teke tek atamasada, calimla adam gecemesede "hasbel kader forvetligi ile???" gollerini atmismi ??? atmis. Bir gun elbette birileri gelecek ve onun yerini alacak. Metin gider Tanju gelir, Tanju gider Hakan gelir, Hakan gider..... gelir.

Saygilar,
Apsua The Pantalonu Burusuk
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Alpay Dedeoglu wrote: FB GS'ye 3,5 milyon USd bonservis mi odedi? Eminmisin, hic hatirlamiyorum. Benim hatirladigim baska sey, dava sonucuda olsa , Italyadan Hakan icin icin 7 milyon dolar civari para odendigidir ki bu GS tarihi icin rekor paradir.
GS'den FB'ye giden adamin GSliligi kalirmi sonra? :shock: Hem de yalniz bir miktar fark icin (Max %20 idi hatirimda kalan)?
FB'den GS'ye trasnfer bedeli odenmisti, rakami hatirlamamakla beraber o donemin ciddi bedellerindendi. Tanju'nun gonderilmesi tamamen yonetimin tasarrufu idi. Oguz Imregun (GS tarihinin yeriden kipiramaz Divan Baskani), Tanju'nun gittigi sene yapilan kongrede, "Galatasaray ahlakina uygun olmayan kisilerin Galatasaray'dan gonderilmesini" yapilan onemli isler arasinda saymisti.

Bununla birlikte ben Tanju'nun Galatasarayliligini, FB'de genel kabul gormemesine bagliyorum. FB'liler onu sevseydi tipki Ridvan gibi o da FB'li olurdu. Zaten bana bir futbolcunun bir takimla ozdeslesmesi hep aykiri gelmistir ve bunu bir istisna kabul etmek lazim. Yoksa kasarlanmis adamlarin ben FB'liyim, ben GS'liyim demesine bakmayin, hepsi profesyonle tacir. Mesela Feyyaz BJK'den ayrilip FB'ye gittiginde kulubunun ceklerinin arkasini yazdirmisti ve tum BJK camiasi ayaklanmisti. Ama Feyyaz'in uzerinde BJK'li yaftasi kaldi. Selcuk Yula da futbolu Galatasaray'i birakti ama FB'li zannedilir.

Bana gore son gercek Galatasaray'li Bulent Korkmazdir. Cunku oynatilmadi diye dunyaya küstü. Bu tepkisi, onun gercekten duygusal bir bagla Galatasaray'a baglandigini gosterir. Yoksa ben profesyonelim diye gidip 50 takimla pazarlik yapabilirdi.

Necati, Hasan Sas gibi idman protestoculari ise benim gozumde asla Galatasarayli degildir.

Gercek Galatasaraylilik icin benim sorum su : Sizce Bulent Korkmaz, sebebi ne olursa olsun, takiminin idmanini protesto eder miydi ?
Mustafa Dogan

Post by Mustafa Dogan »

İlk o ederdi!
Transfer döneminde "çoluğum çocuğum var onları düşünmek zorundayım" dediği bir türlü anşlaşmaya yanaşmadığı günleri ne çabuk unuttuk!
Ufuk Sezekkaplan wrote: Gercek Galatasaraylilik icin benim sorum su : Sizce Bulent Korkmaz, sebebi ne olursa olsun, takiminin idmanini protesto eder miydi ?
Meczup
Post Reply