Ilic'in Efes Cup kirmizi kartinin lig'e etkisi??

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote: Sen git hakeme tukur ondan sonra ceza yiyince bu FB'ye iltimas olsun. Madem bu kadar sakar oyuncularin var katilma turnuvaya filan saglam olsun derler adama. Bu i$ler turnuvanin icinde denildigi gibi kontratla belirlenmeli.
Abicim kural hakeme tukuren ligde oynayamaz degil ki. Sen sucun cesidine bakip hukum veriyorsun. Terbiyesizlik yapildigi icin ceza verilsin diyorsun. Tartisilan kural kirmizi kart goren ligde de oynayamaz kurali. Ama kirmizi kart sadece terbiyesizlige verilmiyor, oyunun gidisatinin gerektirdigi kirmizi kartlar da var. Simdi Tomas Besiktas macinin son anlarinda gole giden adami dusurseydi ki olabilirdi. Netekim adi hazirlik maci. Gercek macta olabilecek her sarta hazirlaniyorsun. Veya Necati cizgide gol olacak topu elle kesseydi kirmizi kart gorseydi onlar da ligde oynayamayacakti. Boyle sacma sey mi olur? Bak sucun niteligi degisince nasil mantiksiz oldugu ortaya cikiyor. Iki Turk takimi iki yabanci takim aralarinda ozel bir turnuva duzenliyorlar, sonra asil mucadele ettikleri 18 takimli yerel ligde oyuncu kaybediyorlar. Sacmaliga bakin.

Bu oyle turnuva ki oyuncu degistirme sayisi serbest. Hocalar uzatma dakikalarini oynamak istemiyorlar. Soyunma odasina gitmek istiyorlar. Sponsor firmanin israri uzerine tekrar sahaya cikiyorlar. Yani futbolun ana kurallari bile islemiyor. Sonra git Konya macina cikamaz futbolcun de. Dam ustunde saksagan. Serif Halimler'in dedigi gibi, Avrupa'da adamin suratina gulerler boyle birsey olsa. Ilic de hazirlik macinda kirmizi kart goren ne ilk adam ne son adam.

Tabii canim ne gerek var turnuvaya murnuvaya katilmasin GS. Bir aptal bizimkiler mi? Yaparsin koy takimlariyla mac FB gibi ohh kebap. Ne oyuncun sakatlanir ne ceza alirsin yan gel yat. Gelirsin kendi tesislerinde kendi PAF takimiyla mac yaparsin daha iyi. Konya macinda kaybedilecek bir puan bu 30 bin dolardan falan degerli. 30 bin otel masraflarinin yarisini bile karsilamamistir.

Efes de kotu bir bira zaten. Evren Marlali darilmasin. Bira demeye bin sahit ister.

Ozan Ersoy
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Savas Macun wrote:avrupa kupalarindaki lige etki etmesede devaminda kendi icinde gene cezanin yaptirimi var.
O zaman Efes Cup da kendi icinde bir yaptirim koyabilir. Ilic gelecek sene yapilacak Efes Cup'ta cezasini ceker. Boylesi cok daha mantikli.
Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Ozan ve Tolga'nin dediklerine bir kez daha katildigimi soylemeye, ama (umarim bu konuyu artik kapamak uzere :? ) EFES birasinin apayri bir yeri oldugunu soylemek istiyorum. Burda kis boyu bir dolu kaliteli Belcika birasi ictikten sonra, yazlari Turkiye'de his "dusunmeden" bira icmek guzel oluyor. 8)
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Tolga Girici wrote:
Savas Macun wrote:avrupa kupalarindaki lige etki etmesede devaminda kendi icinde gene cezanin yaptirimi var.
O zaman Efes Cup da kendi icinde bir yaptirim koyabilir. Ilic gelecek sene yapilacak Efes Cup'ta cezasini ceker. Boylesi cok daha mantikli.
Veya soyle dusunebilir miyiz?

"Federasyon tarafindan gorevlendirilen hakemlere karsi yapilan centilmenlige aykiri hareketler, hangi mac olursa olsun cezalandirilir ve gerekirse muteakip resmi maclara da tasinir"

Acaba boyle bir kural mi var? Hakem federasyon tarafindan gorevlendirilen bir Turk hakem (Kuddusi Muftuoglu) olduguna gore ona karsi yapilan tukurme eylemi ceza alir ve gerekirse lig maclarinda da, fed. kupasi maclarinda da uygulanir.

Bu mantikla dusunursek o zaman avrupa'da yapilan hazirlik maclari ile Efes Cup maclarindaki uygulama farkliligini bir mantiga oturtabiliyoruz.
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ozan Ersoy wrote:
Cengiz Akgun wrote: Sen git hakeme tukur ondan sonra ceza yiyince bu FB'ye iltimas olsun. Madem bu kadar sakar oyuncularin var katilma turnuvaya filan saglam olsun derler adama. Bu i$ler turnuvanin icinde denildigi gibi kontratla belirlenmeli.
Abicim kural hakeme tukuren ligde oynayamaz degil ki. Sen sucun cesidine bakip hukum veriyorsun. Terbiyesizlik yapildigi icin ceza verilsin diyorsun. Tartisilan kural kirmizi kart goren ligde de oynayamaz kurali. Ama kirmizi kart sadece terbiyesizlige verilmiyor, oyunun gidisatinin gerektirdigi kirmizi kartlar da var. Simdi Tomas Besiktas macinin son anlarinda gole giden adami dusurseydi ki olabilirdi. Netekim adi hazirlik maci. Gercek macta olabilecek her sarta hazirlaniyorsun. Veya Necati cizgide gol olacak topu elle kesseydi kirmizi kart gorseydi onlar da ligde oynayamayacakti. Boyle sacma sey mi olur? Bak sucun niteligi degisince nasil mantiksiz oldugu ortaya cikiyor. Iki Turk takimi iki yabanci takim aralarinda ozel bir turnuva duzenliyorlar, sonra asil mucadele ettikleri 18 takimli yerel ligde oyuncu kaybediyorlar. Sacmaliga bakin.

Bu oyle turnuva ki oyuncu degistirme sayisi serbest. Hocalar uzatma dakikalarini oynamak istemiyorlar. Soyunma odasina gitmek istiyorlar. Sponsor firmanin israri uzerine tekrar sahaya cikiyorlar. Yani futbolun ana kurallari bile islemiyor. Sonra git Konya macina cikamaz futbolcun de. Dam ustunde saksagan. Serif Halimler'in dedigi gibi, Avrupa'da adamin suratina gulerler boyle birsey olsa. Ilic de hazirlik macinda kirmizi kart goren ne ilk adam ne son adam.

Tabii canim ne gerek var turnuvaya murnuvaya katilmasin GS. Bir aptal bizimkiler mi? Yaparsin koy takimlariyla mac FB gibi ohh kebap. Ne oyuncun sakatlanir ne ceza alirsin yan gel yat. Gelirsin kendi tesislerinde kendi PAF takimiyla mac yaparsin daha iyi. Konya macinda kaybedilecek bir puan bu 30 bin dolardan falan degerli. 30 bin otel masraflarinin yarisini bile karsilamamistir.

Efes de kotu bir bira zaten. Evren Marlali darilmasin. Bira demeye bin sahit ister.

Ozan Ersoy
Ozan,

Yanildigin noktalar var.Oncelikle hazirlik maci dahi olsa centilmenlige aykiri hareket rapor edilirse eger oyuncu kendi ligindeki resmi mactan men oluyor.Bunun tartismasi bir kac sene once tam hatirlamiyorum ama ya BJK'in yada Trabzonun oyuncusunun basina gelmisti.Almanya'daki hazirlik kampinda gene hazirlik macinda kirmizi oldu ve oyuncu kendi liginde ceza aldi.Megerse hazirlik maci dahi olsa centilmenlige aykiri hareketten ceza yansiyormus.Bu sekilde hatirliyorum.

Ikincisi ise eger iki takim turnuvanin kurallarindan hosnut degilse, uzatma vs gibi konularda o zaman 30-40 bin euroya aman etmeyip kendi programini kendi yapar, ama eger kabul etmisse kosullari uymak zorunda.

Efes Cup'ta oynamayaz veye ceza seneye yansisin dersen, eminim bir takim uluslararasi anlasma olmali ki bu TFF bagliyor.Yoksa amator bir alman hakemin verdigi kirmizinin hic bir ceza yaptirimi olmazdi bence.

Hersey bir yana su EFES CUP'taki kirmizi polemik konusu oldu ya helal olsun bize.

Artik o kadar guvensiz bir ortam var ki her iste bir bit yenigi arar hale geldik.

Yaniliyormuyum?

Selamlar
Savas
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Deniz Selman wrote:Ozan ve Tolga'nin dediklerine bir kez daha katildigimi soylemeye, ama (umarim bu konuyu artik kapamak uzere :? ) EFES birasinin apayri bir yeri oldugunu soylemek istiyorum. Burda kis boyu bir dolu kaliteli Belcika birasi ictikten sonra, yazlari Turkiye'de his "dusunmeden" bira icmek guzel oluyor. 8)
Amerika'daki Sam Adams gibi biralari ictikten sonra Efes Pilsen biraz su gibi ve tat olarak asiri hafif geliyor acikcasi.

Benim Amerika'ya gelmeden once ve amerikadaki ilk bir iki senemde en cok sevdigim bira Efes'ti. Ama daha sonra buradaki daha koyu ve degisik tatta biralara alistikca Efes o kadar iyi gelmemeye basladi. Biraz alisma meselesi sanirim.
Last edited by Tolga Girici on Thu Jan 12, 2006 9:43 pm, edited 1 time in total.
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Tolga Girici wrote:
Deniz Selman wrote:Ozan ve Tolga'nin dediklerine bir kez daha katildigimi soylemeye, ama (umarim bu konuyu artik kapamak uzere :? ) EFES birasinin apayri bir yeri oldugunu soylemek istiyorum. Burda kis boyu bir dolu kaliteli Belcika birasi ictikten sonra, yazlari Turkiye'de his "dusunmeden" bira icmek guzel oluyor. 8)
Amerika'daki Sam Adams gibi biralari ictikten sonra Efes Pilsen biraz su gibi ve tat olarak asiri hafif geliyor acikcasi.

Benim Amerika'ya gelmeden once ve amerikadaki ilk bir iki senemde en cok sevdigim bira Efes'ti. Ama daha sonra buradaki daha koyu ve degisik tatta biralara alistikca Efes o kadar iyi gelmemeye basladi. Biraz alisma meselesi sabirim.

Yalniz gecenler bir irish birasi ictim, bir bardak arjantinde cakirkeyif yapti.Murphy's Red idi ismi, bira meraklisi varsa kesin denesin, boyle zaten kaymak gibi agizda kayiyor bira.Yalniz 3 tanede kafalar guzel olur benden soylemesi.

Selamlar
Savas
Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Arkadaslar bir de hakemin bizim federasyondan olmasinin da etkisi var. Onlayliyor degilim ama saniyorum eger herhangibir hazirlik macinda bizim federasyondan olan bir hakeme hakeret seklinde bir kirmizi kart gorulurse o zaman o oyuncu bizim federasyona bagli maclari iceren ceza aliyor. Tabii ayni sekilde bir hazirlik maci duzenleyip bizim federasyondan olan bir hakemin yonettigi macla bu cezayi savusturmak da mantikli olur ama saniyorum oyle bir kanun yok.

Bir de eger Ilic kirmiziyi son adam olarak birini dusurerek alsaydi, kartin hukmu ligde gecmezdi.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Savas Macun wrote: Ozan,

Yanildigin noktalar var.Oncelikle hazirlik maci dahi olsa centilmenlige aykiri hareket rapor edilirse eger oyuncu kendi ligindeki resmi mactan men oluyor.Bunun tartismasi bir kac sene once tam hatirlamiyorum ama ya BJK'in yada Trabzonun oyuncusunun basina gelmisti.Almanya'daki hazirlik kampinda gene hazirlik macinda kirmizi oldu ve oyuncu kendi liginde ceza aldi.Megerse hazirlik maci dahi olsa centilmenlige aykiri hareketten ceza yansiyormus.Bu sekilde hatirliyorum.

Ikincisi ise eger iki takim turnuvanin kurallarindan hosnut degilse, uzatma vs gibi konularda o zaman 30-40 bin euroya aman etmeyip kendi programini kendi yapar, ama eger kabul etmisse kosullari uymak zorunda.
Savas ben bunu hatirlamiyorum. Bana FIFA/UEFA'dan internette yazili bir kural bul kabul ederim. Hatta bir Avrupa takiminin basina gelmisligini ornekleyen bir sayfa bul internette ona da kabul. Ama yok... Benden tavsiye cok arama. Cunku yapilan turnuvalar sadece kendilerini baglar. Hele hele "ozel turnuvalarin" hic bir sekilde baglayiciligi yoktur.

Ayrica tukurme mi kufur mu oldugu da mechul. Herkes tukurme diyor ama Hakem sozde 4 dil biliyormus, sirpca kufur ettigini duymus oyle atmis. Boyle bir sey soz konusuysa senin o guvensizlik dedigin olay ortaya cikar. Son dakikada sirpca kufur etti diye ativer sonraki resmi macta oynayamasin.. Ohhh suyundan da koyuver. Ne iyi biliyormus bu sirpcayi bu Kuddisi.

Fener'in basina gelseydi simdi antu'da efes'in boykotu konusuluyordu burada hepiniz FByi savunuyordunuz bu da benim suyun karsi tarafina olan nacizane guvensizligim. Af buyurun.

Ozan Ersoy
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Efes birasinin kalbimde yeri bambaskadir. Her yaz gittigimde severek icerim.

SEvdigin bira degince Cek birasi Pilsner Urquell aklima gelir. Deneyin farki hemen gorursunuz.

Ilic'in cezasina gelince. Hakeme macda degil yolda gorup tukurse ceza almasi lazim. Ceza almadan kurtulursa hic yakisik almaz.

Ama pisligi FBli bir oyuncu yapsaydi hemen ise gelen bir emsal bulunur bakin Avrupa'da Amerika'da ceza verilmemis diye uyutulmaya calisilirdi. O ayri konu.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Murat Fahrioglu wrote:Arkadaslar bir de hakemin bizim federasyondan olmasinin da etkisi var. Onlayliyor degilim ama saniyorum eger herhangibir hazirlik macinda bizim federasyondan olan bir hakeme hakeret seklinde bir kirmizi kart gorulurse o zaman o oyuncu bizim federasyona bagli maclari iceren ceza aliyor. Tabii ayni sekilde bir hazirlik maci duzenleyip bizim federasyondan olan bir hakemin yonettigi macla bu cezayi savusturmak da mantikli olur ama saniyorum oyle bir kanun yok.

Bir de eger Ilic kirmiziyi son adam olarak birini dusurerek alsaydi, kartin
hukmu ligde gecmezdi.
Nereden biliyorsun Murat hukmunun olmadigini? Bir yerde yaziliysa bilelim bu ince ayrintiyi.

Yukarda hakemin Federasyondan olmasi da ilginc bir konu. 2 Turk 2 Alman takiminin oldugu turnuvada bu iki ulke harici hakem olmasi gerekmiyor muydu? Necatiye calinan sacma penaltiyi gordunuz. Ben olsam Alman takimlarinin yerinde katilmam bir daha.

Yani hakem mesela Italyan olsaydi, bu sefer Ilic'in kirmizi kardininin hukmu olmayacakti, oyle mi? Neresinden tutsam elimde kaliyor yahu, ne bicim kural bu?

Ozan Ersoy
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ozan Ersoy wrote:
Savas Macun wrote: Ozan,

Savas ben bunu hatirlamiyorum. Bana FIFA/UEFA'dan internette yazili bir kural bul kabul ederim. Hatta bir Avrupa takiminin basina gelmisligini ornekleyen bir sayfa bul internette ona da kabul. Ama yok... Benden tavsiye cok arama. Cunku yapilan turnuvalar sadece kendilerini baglar. Hele hele "ozel turnuvalarin" hic bir sekilde baglayiciligi yoktur.

Ayrica tukurme mi kufur mu oldugu da mechul. Herkes tukurme diyor ama Hakem sozde 4 dil biliyormus, sirpca kufur ettigini duymus oyle atmis. Boyle bir sey soz konusuysa senin o guvensizlik dedigin olay ortaya cikar. Son dakikada sirpca kufur etti diye ativer sonraki resmi macta oynayamasin.. Ohhh suyundan da koyuver. Ne iyi biliyormus bu sirpcayi bu Kuddisi.

Fener'in basina gelseydi simdi antu'da efes'in boykotu konusuluyordu burada hepiniz FByi savunuyordunuz bu da benim suyun karsi tarafina olan nacizane guvensizligim. Af buyurun.

Ozan Ersoy
Ozan,

security zamazingosu yuzunden her web sayfasina giremiyorum.Eve gidince bakacagim.

Suyun karsi tarafi hazirlik macinda ne idugu belirsiz kursun yuzunden saha kapatma cezasi aldik.Duyrulur.

Selamlar
Savas
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ya Ozan terbiyesizlik ya da oyun kuralanin centilmenlik di$i saydigi hareketler arasinda ucurum yok. Adam gole giderken arkadan bicme ile adama tukuruk atma arasinda cok buyuk ucurum farki yok karakter bozuklugu ya da terbiyesizlik konusunda. Birinde hirs var filan diye hasir alti ediliyor. Kirmizi kart centilmenlige kar$i verildigine gore ozel mac nasil olsa ya da ozel turnuva diye her$ey mubah olamaz. Ilic'in cezasi obur Efes kupasina kalsin denmesininde bir anlami yok. Cunku Efes kupasinin bir daha oynanip oynanamiyacagina (bakin GS'yin katilip katilmayacagina bile demiyorum) kimsenin garantisi yok. O zaman kim takar Efes kupasini olur. Ceza yapilan hareketin once adama sonrada klubune odettirlmesi biciminde uygulaniyor. Ceza once adamin cunku ertesi macta o kluple ili$kisi bile kalmayabilir. Ucu klube dokunuyor cunku kluplerin bu hareketleri sahaya yansimadan onlenmesi amacta ondan. Yani $imdi Ilic tukurecek ve Kudusi tukurugu yedigi ile kalacak ne yapalim olay Efes kupasinda oldu bir daha sefere diyeceksin. Sen sonra o herifi lig macinda kar$inda gorunce hakem olarak ne yaparsin boyle tukurdugunu signeye cek dediklerinde. Var mi boyle yagma.

Avrupa ya da uluslararasi maclarda alinan kartlarin cetelesi bo$una tutulmuyor. ortada macin boyutu var. Eger bu maclarda alinan sari ve kirmizi kartlarin cezasi liglerde cekilsin dense idi herkes seve seve kabul ederdi. Oyle ya, Ilic'in ve GS Efes kupasi umurunda bile degil ama Avrupa kupasinda olsa idi Konya macinda seve seve cezayi cekerlerdi gelecek sene Avrupada olunup olunmayacagi bilinmese bile. Yeni her $ey olayin boyutu ile ilgili. Ucunda ne kaybediliyor ana bakiyor herkes. Olaya bir de bu yandan bakmak lazim. Amac burada temiz oyun temiz oyuncu. Kimse kafayi boyle ceza uzerine cok yormuyor cunku boyle $eylerin olmasini normalde kucuk ihtimal olarak goruyor ya da gormek istiyorlar insdan karakteri iyidir savina guvenerek. Ama olunca da boyle bu sacmalik bu adaletsizlik diye elma armut portakal kar$ila$tiriliyor malasef. Benim soylemek istedigim madem kupa gazazuna kartlik harekete ne luzum vardi. Ilic bu cezayi icine oturtularak cekmeli. GS'da oyle.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote:Ya Ozan terbiyesizlik ya da oyun kuralanin centilmenlik di$i saydigi hareketler arasinda ucurum yok. Adam gole giderken arkadan bicme ile adama tukuruk atma arasinda cok buyuk ucurum farki yok karakter bozuklugu ya da terbiyesizlik konusunda. Birinde hirs var filan diye hasir alti ediliyor.
Cengiz abi'cim bu olayin futbol kurallarinda cezasi on gorulmus o da kirmizi kart. Gole giden adami dusurursen cezani goreceksin. Bunu oyunun gidisatina gore yapmak uygun olabilir. Ben savunma oyuncusu olsam son dakikada gol yemek yerine dusurmeyi deneyebilirim. Kirmizi kartimi alir cikarim. Alpay bu isi yapsaydi ilk Avrupa kupamizda belki de tur atlayacaktik.

Hatta bu senin de cok seyrettigin basketbolda da var. Adamlar kolay bir turnikeyle puan vermemek icin faul yapiyorlar, adami faul atisiyla puan kazanmasina zorluyorlar. Bu sportmenlige uygun degil ama oyun kurallarinda stratejik olarak kullaniliyor. Cok yaparsan oyuncularin disarida kalir.

Simdi sizin icin bir onemli turnuvanin kurallarina baktim. Avrupa kupasi...

http://www.uefa.com/newsfiles/19079.pdf

Burada 25-26. sayfada eleme maclarinda alinan cezalar final maclarina yansimaz, final maclarinda alinan cezalar da turnuva bitince hukmunu kaybeder diyor. Bir sonraki milli maca filan bile sarkmiyor. Elemelerde olanlar da orada bitiyor. Alin iste dunyanin en onemli turnuvalarindan biri.

FIFA'nin kurallari da soyle..

Sayfa 19...

"Art. 37 Carrying over cautions
1 Cautions received during one competition are not carried over to another competition.
2 They are, however, carried over from one round to the next in the same competition. The Disciplinary Committee may exceptionally depart from this rule before the start of a particular competition. This provision is subject to art. 38."

Dunya kupasinda alinan cezalar bir sonraki milli maca sarkiyor yanliz. Orada da burada altini cizmek istedigim bir kural var..

h) friendly matches: carried over to the national team’s subsequent friendly match.

Yani ozel maclarda alinan cezalar resmi maclara yansimiyor... Sadece ayni takimin hazirlik maclarina yansiyor. Bunun otesi var mi? Alin size FIFA'nin ozel karsilasmalar icin koydugu kural.

Biz ise kafamizdan kural uydurmusuz, oyle gidiyoruz. Zaten biri veriyor oteki bozuyor.. Ne farkeder ki?

Bugun katil Agca cikmis, hapishaneden son model mercedesle alinmis. Biz ne tartisiyoruz burada? Tabii ki yazik harcanan vakte. Kim bilir kimler icerden cikardi, kim ona mercedes servisi yapti? Bir sonraki secimlerde milletvekili de olur.. Efes kupasi falani salla... Allah'in belasi bir sekilde yonetiliyor bu ulke...

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote:
Simdi sizin icin bir onemli turnuvanin kurallarina baktim. Avrupa kupasi...

http://www.uefa.com/newsfiles/19079.pdf

Burada 25-26. sayfada eleme maclarinda alinan cezalar final maclarina yansimaz, final maclarinda alinan cezalar da turnuva bitince hukmunu kaybeder diyor. Bir sonraki milli maca filan bile sarkmiyor. Elemelerde olanlar da orada bitiyor. Alin iste dunyanin en onemli turnuvalarindan biri.
Avrupa kupasinda oyle ama $L'de boyle demek gibi olmami$ mi bu $imdi? Onlarda da var tutarsizlik. Nasil oluyorda bizimkiler Ilic'i bu sene aldiklarinda gecen seneden cezasinida aldiklarinin farkinda olmadilardi. Yoksa ben yanli$ mi hatirliyorum. Adam cezasi yazin ki eleme macinda mi idi? $ampiyon ligde ve EUFA kupasinda bunlar cezalari bir seneden oburune aktariyorlardi turnuva bitti filan demeden diye aklimda yanli$ mi kaldi $imdi benim yani. bunca i$in arasinda gidip $L ve UEFA kupasi kurallarini kari$tirmamayayim $imdi.. Demek ki Avrupa Uluslararasi $ampiyonada final macinda her $ey serbest. Git adamlarin en iyi oyuncusunun ayagini eline verdikten sonra atil ve olur ya 10 ki$i filan belki finalden cikarsin. Aman bizimkiler duymasin bunu. Gerci $imdi de abicim aklina koyan cezasi silinsin silinmesin bu dedigini yapar olacak ama olsun yine de uzun bir ceza alacam diye korkutucu bir yani var eger obur turlu olsa.

Peki FIFA niye Alpay'in filan pe$ine du$tu Isvicre macindan sonra Fellik fellik bir de tekmeyi kim atti diye ariyorlar. Mac bitti turnuva bitti hatta olay mac icinde bile olmadi neyin nesini ara$tiriyorsunuz kim attiysa atti desinler ve vereceginiz ceza bizim icin turnuva bittiginden dolayi sayilmaz desinler. olmaz mi? Biliyorum lafin curugu kaldi. Ilic bir dahaki hazirlik macinda oynamasin Cok korkutucu olur bu $ekilde bir daha yapmaz belki.

NBA'ye (ya da baskete gelince) NBA'de faul ele dokunma ile oluyor. Yani futboldaki faul ile kar$ila$tirmak biraz zor. Ha futbol tipi fauller yani adami celme takarsan havadayken kambura filan yatarsan adina "Flagrant" filan diyorlar. Cezalari da derece derece. Gerektiginde atiyorlar oyundan. NBA'de bu atilmadan dolayi alinan ceza ertesi maca filan yansimiyor. Ama oyle tadini kaciranlara bir sezon filan ceza verdilerdi. Adam kendi coach'unun bogazina entremanda sarildi diye bir sene oturdu. Kurallar duruma gore degi$iyor. Gerci senin bu taktiksel fauller S. O'Neil'e o kadar yapildi ki (adam faul'u de atamiyordu ustelik) bir ara bu i$in boku cikti bir kural getirsek filan dedilerdi. Son iki dakika icinde olursa faul nerede olursa olsun direk ati$ oldu. $imdilik oyle idare ediyorlar.

Neyse Deniz Salman bayagi ilginc bir konu acti da $u tembel tembel bu hafta pineklenmeden kurtulundu. Biraz fikir ali$veri$i oldu. Goruldugu gibi pek ortak bir yan olmamasi daha guzel. Bana kalsa ben hazirlik maci filan dinlemem. Kirmiziyi aldin mi sonra gelecek iki macta oynayamazsin kuralini geni$letirim.. Kirmizi goren her kategoride iki mac oynayamaz. tahkim mahkim filanda yok. Boylece lig macinda devamli kirmizi goren adam hayat boyu uluslararasi macta oynayamaz bu biriken cezalardan dolayi. Bakin bir daha yapiyorlar mi? Nasil ama. Sallandiracaksin boyle bir ikisini.
Last edited by Cengiz Akgun on Fri Jan 13, 2006 5:31 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Post Reply