14.HAFTA: G.SARAY: 0 - FB : 1 - Nobre '45

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Yukarda belki Umit Karan Fener macinda ortaya cikar demistim. Umit Karan'ni ogle ahim sagim bir topcu olarak gordugum icin degil sag solu belli olmayan bir futbolcu oldugu icin vede ozelllikle Genclerbirliginde oynarken bir cok Fener macinda onlari dagittigini gordugum icin fikrimi yazdim.

Cengiz Akgun'de yukarda deginmis, bu mac bence tamamen X factor'lara baglaniyor: be-ce-ri-li-lik...

Galatasarayimizda malasef sagi solu belli olmayan bir takim. Kendi sahasinda lig sonlarinda oynayan bir takima karsi tel tel dokunurken deplasmanda rahat kazanan bir takim.

Bu maci ilk once sahaya cikmadan kazanmamiz lazim!
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Cengiz Akgun wrote: Hasan bey Hasan bey siz ne diyorsunuz be kuzum? Herkesin bir takintisi var malasef. Ali bey bir zamanlar $u Yunanistan diyorsunuz da guluyorum bu adamlarin futbolda ne ba$arisi var diye diye adamlari Avrupa $ampiyonu yaptirtti. Umit Karan'i da gol krali yaptirmaya azmetmi$ gibi bugunlerde.
:D Valla ne yalan söyliyeyim,benim de bazen böyle tersolara düştüğüm olmuştur geçmişte..Neyseki artık yoğurdu üfleyerek yemeye çalışıyorum bu aralar..Ali bey, hemen her Türk gibi doğuştan kötümserlik kazanına düştüğü için inadım inattan vazgeçmez.. :)

Şakanın ötesinde tabi ki on defa bile gol kralı olsa Ümit Karan'ı Hakan Şükür'le kıyaslayamayız..Ama doğrudur,yanlıştır,teknik adamlar oynatmak istedikleri futbola uygun adamları bulabilirlerse en beğenmediğimiz topçular bile takimları için yararlı adamlar olabilir..Gerets'de,vaktiyle Luce'de Ümit'den yararlanma konusunda isabet kaydedenlerden..Ayrıca,aklıma Ümit Özat geliyor mesela,şimdilerde bizde İliç meselesi var,geçen sezon esamesi okunmayan Saidou var..Tahmin ederim ki bugün herkesin tu kaka yaptığı Heinz için de ilerki zamanlarda farklı yorumlar yapılabilecek..Şahsen ben de Gerets'in oynattığı futbola prim vermesem bile,taktikler padişahı Daum'la birlikte böyle oyunculardan maksimum yararlanma becerisi ve yaptıkları karşılıklı rok hamlelerini merakla izliyorum doğrusu.. :D
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Deniz Selman wrote:Futbol istatistik oyunu degil.

Ornek lazim bile olmamasi lazim bu kadar sene izledikden sonra ama lazimsa ASY'deki Tromso maci, Hakan girene kadar pozisyon yok girer girmez 3 pozisyon arka arkaya...

Ortada Alex'i gecen seneki gibi yok etmek gerek. Tek libero Saidou bunu nasil yapar? Bence yapar, va zaman zaman kanat oyunculari zaman zaman stoperlerden yardim alir. Zaten tek forvet Anelka oynar herhalde, Aurelio ve Appiah ikiside on libero oynarsa.
Ilk paragrafa katilmiyorum. Elbette istatistikler oyunu yorumlamaya yardimci olur. "Tromso macinda Hakan girene kadar takimin pozisyonu yok" iyi bir arguman gibi duruyor ama ilk macin tamaminda da Hakan vardi, kac pozisyon bulduk. Hakan ile ilgili goruslerimi daha genel manada yansitamadim sanirim, genel degisimin onunde, hem milli takimda, hem GS'da ve hem de Turk futbolunda maalesef bir Hakan engeli var. Hakan'i sevenlere saygi duymakla birlikte bu benim gorusum.

İkinci paragrafa katiliyorum, Alex baski altina alinirsa, yaratici olmayan Aurelio ve FB orta sahasi Anelka'yi besleyemez.

Dunku 4-0'lik Milan macindan sonra, Daum'un ikinci bir faciayi kaldiramayacagini dusunuyoryum. Bu da bize onemli bir sans taniyor. Yikilmaz denilen, super denilen FB'yi eger Sami Yen'de 2-0 gibi net bir sonucla yenersek, taslari yerinden oynatiriz. Daum basta olmak uzere tum FB defansi, forveti ve yabancilari tartismaya acilir. Tartisma bir kere basladimi da moral kondusyonlari duser. O yuzden bu mac, Turk liginin kaderinin belki de onumudeki donemde rotasini degistirebilecek en onemli mactir.

Bu meyanda dunku Milan maci da dahil olmak son 4-5 mactir Anelka'da bir dusus oldugu kanisindayim. Ramazan'da oruc tutan futbolcularin basina gelen turden bir ritm kaybi mi yoksa Alex'in eksikligi mi anlamadim.

FB macinda bu sene en buyuk avantajimiz, sanirim gecen sene Hagi'ye borclu oldugumuz psikolojik guclenme. Hagi'den once her sene FB maclarina baski altinda ve tereddutle cikan takim, gecen sene 3 macta da cok iyi futbol oynayarak bu sendromu kirdi; bu nedenle ASY'de psikolojik avantaj bizde. Bu macta Umit Karan mutlaka oynamali ama herhalde kadro, Deniz Selman'in dedigi gibi, Hakan-Necati ve arkada Ilic seklinde olacaktir.

Kazanacagiz.
Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
Deniz Selman wrote:Futbol istatistik oyunu degil.

Ornek lazim bile olmamasi lazim bu kadar sene izledikden sonra ama lazimsa ASY'deki Tromso maci, Hakan girene kadar pozisyon yok girer girmez 3 pozisyon arka arkaya...

Ortada Alex'i gecen seneki gibi yok etmek gerek. Tek libero Saidou bunu nasil yapar? Bence yapar, va zaman zaman kanat oyunculari zaman zaman stoperlerden yardim alir. Zaten tek forvet Anelka oynar herhalde, Aurelio ve Appiah ikiside on libero oynarsa.
Ilk paragrafa katilmiyorum. Elbette istatistikler oyunu yorumlamaya yardimci olur. "Tromso macinda Hakan girene kadar takimin pozisyonu yok" iyi bir arguman gibi duruyor
Macin ilk 30 dakikasinda saniyorum 3 tane diregi az farkla siyirip cikan sutumuz vardi, 2 tanesi de Umit Karan'dan gelmisti saniyorum. Gol pozisyonu yok demek biraz asiri. Bence o macta Volkan yerine Hakan en bastan oynayabilirdi ve 3 forvet baslardik. 3 forvetle cogu macta daha fazla pozisyon bulduk bunun Hakan'in oyuna girmesi ile degil de 3 forvetle de alakasi olabilir. Hakan oynasin oynamasin tartismasina girmek istemiyorum, ama Hakan'in oynadigi maclarda bir cok sisirme havadan top atiliyor. O olmayinca yerden daha akilli ara paslarla oynuyoruz. Hakan varken de boyle oynarsak Hakan yine de faydali olabilir, bazen ara pas bazen kanattan kacan oyuncularin ortalari hem Hakan'a golluk kafa vurusu sansi dogurur hem de tahmin edilir oyun stilimizi ortadan kaldirir.

Baska konularda da bu soruyu hep sordum, bunun cevabini saniyorum oyuncular ve Gerets'den baskasi bilemez: Hakan takimda varken taktik geregi mi ona taraf havadan vurulan sisirme toplarla oynuyoruz yoksa, oyuncular kendi kafalarna gore mi topu sisirip dururlar? Siz ne dusunuyorsunuz? Milan dun yerden bilincli toplarla uzun ve hantal Fener defansini dagitti.
Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

"Tromso macinda Hakan girene kadar takimin pozisyonu yok" iyi bir arguman gibi duruyor ama ilk macin tamaminda da Hakan vardi, kac pozisyon bulduk. Hakan ile ilgili goruslerimi daha genel manada yansitamadim sanirim, genel degisimin onunde, hem milli takimda, hem GS'da ve hem de Turk futbolunda maalesef bir Hakan engeli var. Hakan'i sevenlere saygi duymakla birlikte bu benim gorusum.
Iki cabuk not ve su Tromso'yu bir daha konusmayalim bence. (Bu arada bugun Tromso Kizil Yildiz'i yenip sanslarini surdurmus...Basel'le disarda berabere kalirlarsa buyuk olasilik tur atlayacaklar(!) Yani UEFA sanslari Fener'den iyi...) Gelelim iki nota:
1. Hakan ilk Tromso macinin tumunde yoktu. 61'de girmisti.
2. O mac bir camur corbasinde oynanmisti ve Hakan'inda baska bir oyuncununda olcusu olamaz.

Gelelim Tromso macindan beri en onemli macimiza...
Alex ve Anelka ikiside kritik durumda ve oynama olasiliklari (Alex ozellikle) aman aman yuksek degil deniyormus. Bu bizim icin iyi haber tabii...dogrusu Fener'in sistem ve iskelet olarak ne kadar zayif olduklari hem Manisa hem Milan maclarinda belli oldu. Alex bir duran top, Anelka bir calim malim goturuyorlardi isi ama simdi durum farkli. Alex oynamazsa gene Appiah'yi o rolde oynatirmi acaba Daum? Milan karsisinda son derece etkisiz olan bu taktikden baska ne caresi var o da baska mesele...ancak Tuncay'i 10 numara gibi kullanip sol kanada Kemal'i falan koyabilir, ama her tur durumda bizim hedefimizin maci onlarin sahasina yikmak olmali...Fener'in berbat bekleri, agir stoperleri (Luciano en azindan), ve moralsiz kalecisine cok is dussun yeter.

Hem 6 senedir (nazar sakin deymesin) Emre'ye carpan meshur free kick'den beri kazanamadiklari Sami Yen'e geliyorlar, hem bu kadar moralsizlik arasinda ve en onemli iki adam sakat olarak. Bu firsat kacamaz artik. Bu pazar yenemezsek bu takimi ne gun yenecez? (11 mac ust uste kazanmis bir takim icin sik sik soylenecek laf degil ama bu durumda gecerli...)

Umit Karan bencede oynamali. Ama oynamasi icin ilk 11'de olmasi sart degil. Yedekten girip en etkili olan oyuncu Umit Karan 3 forvet arasinda. Diger ikisi genelde yedek olmaya alisik olmadiklari icin belki daha az tehlike yaratir diye dusunuyorum yedek olarak girdiklerinde. Son 30 dakika Umit Karan oynasin, golunu veya gollerini atsin, gol kralligi devam etsin ve tartismalar devam etsin, yeterki takim kazanmaya devam etsin.

Basinda cikan "Ergun-Heinz konusunda Gerets kararsiz" haberleri acaba ne kadar dogru...Heinz'i secerse aman aman sasmam aslinda, kim bilir belki herif cikip ilk defa azicik top oynar bile, ama karisinin Istanbul'u sevmedigi ve yavas yavas esyalarini evden bosaltdigi (!) falan yazilmis bir yerlerde, bunlarin yarisi bile dogruysa adamin formsuzlugunu ve moralsizligini dusunerek GS-FB tecrubesi yuksek olan Ergun'le baslamak sanirim bariz bir sekilde daha iyi olur.

Deniz
Ozgur Huseyinoglu

Macin Hakemi Serdar Tatli

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Lafi edilmemis daha once, bir kac gundur belli olmasina ragmen. Macin Hakemi Serdar Tatli. Hakemlerin hangi macta nasil hakkimizi yediginin filan cetelesini tutmuslugum olmadi pek, o acidan bilmiyorum ama, genel olarak mac icinde otoritesini kabul ettiren bir hakem olmasi yonunden (ve dolayisiyla bizimkilerin gereksiz itirazlarini/sari kartlarini onleyecek olmasi baglaminda) ben memnunum. Bizim Hasan delisi filan da sanirim, daha sakin olabiliyordu Tatli'ya karsi. Iyi bir mac cikarir umarim.

Gerets Necati ve Hakan'i ilk 11, Karan'i yedek hazirliyormus diye denk geldim bir haberde. Ilic'in son zamanlardaki yukselisi bu macta zirve yapsin totemi yapmaktayim. "Gercek GS'li" olma olasiligi bile var diyorum. :) Hasan iyilestiyse, Gerets yine ona guvenir sanirim. Heinz'in hastalik sonraki durumu ne acaba? Ergun, o iyilesse bile yine de sol kanadi alir herhalde deyip, soyle bir 11'le cikacagimiz kehanetinde bulunayim:

Mondi
Cihan-Song-Tomas-Orhan
Hasan-Saidou-Ilic-Ergun
Necati-Hakan

Hoscakalin,
Özgür
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Bence sonuc soyle
Goller Orhan AK ve ILIC
FB'den Selcuk
2-1

Biter

Cok hizli mac olur
2 Tane de kirmizi kart

Tatli bize penalti verir
Necati disari atar

:)
TRUST GALATASARAY
MGC
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Maçtan sonra mağlubiyeti kendisine yediremeyen aziz yıldırım'ın yenilgiye bahanesi ne olacak?

a- Mevdivenler doluydu. :lol: Maçın oynanmaması gerekirdi.

b- bana ve aileme küfür edilirken gs yönetimi seyirciyi susturmadı.Bizim stadda küfür edildiğini kimse duymamıştır.

c- Fb seyircisi için ayrılan tuvaletler çok pisti.Tuvalete gidemedik.

d- Duş alma yerlerinde sadece sıcak su vardı.Futbolcularımız duş alamadı.Bu yüzden maçın iptal edilmesi lazım.

AL BENİ ..............BAHANESİ ÇOK............ :lol:
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mehmet Gorgen wrote:Maçtan sonra mağlubiyeti kendisine yediremeyen aziz yıldırım'ın yenilgiye bahanesi ne olacak?

a- Mevdivenler doluydu. :lol: Maçın oynanmaması gerekirdi.

b- bana ve aileme küfür edilirken gs yönetimi seyirciyi susturmadı.Bizim stadda küfür edildiğini kimse duymamıştır.

c- Fb seyircisi için ayrılan tuvaletler çok pisti.Tuvalete gidemedik.

d- Duş alma yerlerinde sadece sıcak su vardı.Futbolcularımız duş alamadı.Bu yüzden maçın iptal edilmesi lazım.

AL BENİ ..............BAHANESİ ÇOK............ :lol:
e) Yabancilarimizdan biri sakat oldugu icin oynatamadik. Turk futbolunun ilerlemesi icin yabanci sayisi kisitlamasinin kaldirilmasi gerek.

....

Saka bir yana benim icim bu macta rahat degil. Milan macini soyle bir izledim. FB ikinci golu yiyene kadar gayet iyi oynamis. Kisacasi...

GS son 10 senede boyle zayif bir orta sahayla oynadigini hatirlamiyorum. Fenerbahce'nin elinde de topa basan, cok kosan, iyi pas yapan adamlar var. Ben Daum'un yerinde olsam, Ergun'e, Hasan'a orta sahayi gecirmem, Ilic'e top aldirmam, Saidou'yu top dolastirarak yorar, GS'i uzun topa zorlarim. GS da Hakan'in indirecegi toplara bakar ki gol atmasi zorlasir. Tuncay ve Anelka'yi forvet oynatir, GS'in defansini zorlarim. Surekli sagdan Yozgatli ve Serkan'i ileri cikarir, Anelka'yla ucler, Orhan'i madara ederim. Ilk golu bulursam isim cok kolaylasir.

Ama o benim... Zaten ben o takimin basinda olsam, Umit Ozat sol bek, Tuncay sol acik olmaz, Nobre, Luciano yerine saglam kapi gibi Avrupa'li iki defans oyuncum olurdu.

Allah'dan Daum var...

O yuzden de GS'linin uzulmemesi icin epey bir sans var. GS orta sahayi gecti mi, Umit Ozat'i, Luciano'yu Onder Turaci'yi sebege cevirmemeleri icin hic bir sebep yok. FB bu sene deplasmanlarda kotu oynadi. Seyircinin de destegiyle iyi bir ritm yakalarsa GS, orta sahayi uzun toplarla degil, yerden paslarla hizli olarak gecerse, bu maci alir. Umit Karan'in kesin oynamasi lazim diyecegim ama Gerets bu cesareti gosteremeyecek Umit'i kesecek. GS'in en zayif noktasi Ilic ve Hakan Sukur'dur. Hakan mutlak bir gol kacirirsa, ondan hayir gelmeyecek. Ben olsam o ilk kacirdigi pozisyonun ardindan 5 dakika beklerim direk Umit'i sokarim. Eger girdigi pozisyonu atar veya attirirsa, GS galip gelir.

Ozan Ersoy
Ozgur Huseyinoglu

Re: Macin Hakemi Serdar Tatli

Ozgur Huseyinoglu wrote:.... Ergun, o iyilesse bile yine de sol kanadi alir herhalde deyip, soyle bir 11'le cikacagimiz kehanetinde bulunayim:

Mondi
Cihan-Song-Tomas-Orhan
Hasan-Saidou-Ilic-Ergun
Necati-HakanHerkes mac heyecaninda buralara ugramamis herhalde.
Herkes mac heyecaninda buralara ugramamis herhalde. Cok bir muneccim diskisiyla icli disli olmaya gerek yoktu tabii ki yukardaki kehanetin cikmasi icin, kadro oyleydi netekim.

Ama az once 2. yari baslarken, Hasan-Sabri degisikligi oldu.

Fener Volkan, Serkan, Onder, Luciaono, Umit, Deniz, Appiah, Aurelio, Tuncay, Nobre, Anelka kadrosuyla oyunda.

5. dk' da da Orhan sari kart gordu.

Nobre atti FB'nin golunu 45. dk'da...

Ajansspor'un canli text yayinini izlemek isterseniz, o da burada.

EDIT 1: Az once Tuncay ve Anelka tehlikeli gelmisti. Bizimkiler daha cok yarim tehlike seklinde.
Deniz-Kemal degisikligi oldu az once. Deniz'in lisans olayi ne zaman halloldu yahu? Cavcav parasina kavustu mu?

Filenin sultanlari (Nobre), bu sefer defansif olarak bir savunma blogu yapmisti ama, hakem gormesine ragmen kasti diye dusunmedi, kart gostermedi...

Karan oyuna girme hazirliginda. Ve, Ergun'un yerine giriyor. Nasil bir dizilis olacak, bilmiyorum, ilginc... Top daha bizden gorunuyor ama, dedigim gibi, tehlikelerimiz cok somut degil.

EDIT 2: Az once yan hakem, ofsayt diye ilginc olabilecek bir pozisyonumuzu kesti yanlis kararla.

Sabrinin saglam bir sutu varid, savunmanin mudahalesiyle kornere cikti. Kornerin hemen sonrasinda degil ama, daha sonrasinda, Orhan'in iyi kafasini Volkan uzanip cikardi. Daha sonra, Anelka bire bir kaldi Mondi ile, yerden sert sutunda, kalecimiz cikardi.
Hoscakalin,
Özgür
Ozgur Huseyinoglu

Ilic-Ayhan degisikligi oldu, son 10 dk'ya girilirken.

Daha oncesinde, Kaleci Volkan, ve Luciano sari kart gormustu. Ikinciye emin degilim ama, Volkan oyun yavaslatmaktan almisti.

Ayhan'in sutu sertceydi ama, Volkan'in ustune gitti....

Dk 85... Atak stratejimiz, genelde 40 metreden cezaalanina ortalar yapmak seklinde gibi su an... Ara ara da kafamiza eserse, cizgiye iniyoruz.

Orhan 2. saridan kirmizi gordu simdi. Fener ataga cikarken topu elle kesmesi nedeniyle. 10 kisiyiz...

Necati iyi pozisyonda bulmustu topu, sutu az farkla cikti 87. dk'da...

Dk 88... Sabri-Umit Karan'in kullandigi serbest vurus barajdan dondu.

Uzatmalar haric son dakika... ASY'de yenilmek pek de hos olmayacak yahu... :(

Sabri sari kart gordu hakeme itirazdan. 3dk duraklama verildi...
Özgür
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

fenerbahçeyi bizden daha iyi organize olup bizi yendikleri için tebrik ederim.

Bizden daha çok hakkettiler.

Gerisi boş...
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Bizden daha iyi konsantre olan ve galibiyeti daha cok isteyen bir takıma yenildik. Song un cabasi icin kutlamak lazım. Bu takımın Avrupa da birseyler yapabilecegini dusundugum icin meger ne kadar safmısım.
Ozgur Huseyinoglu

Ve uzatma dakikalari da bitti sonuc getirmeden... Son yarim dakikada kazandigimiz serbest vurusu orta yapip da, direk auta atan, Ayhandi sanirim. Onun da ayaginin ayarina saygilar yani... Onun bari heyecanini yasasaydik yahu... :) :(

Evet, Gorgen'in dedigi gibi, oyle aman aman, Sampiyona layik bir futbol oynuyor degillerdi ama, bize gore daha iyi idiler. Tebrikler.

6 puani azaltmaya calismak pek de kolay olmayacak... Feneri karistiracak birseyler yok mu bu siralar yahu?! :P

Sansal B'a gore, gayet misafirpervermisiz, darisi Saracogluna diyelim o zaman... :)
Özgür
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Bende uzgunum, ama sonuc beceririlikle bitiyor iste...

Ergun 'u -ki kendisini cok severim - ilk 11. de gorunce olamaz dedim. Herhalde Hakan Sukur ile birlikte kariyerlerinin sondan ikinci Fener macini oynadilar. Bari Hasan "2005-2006 yilinin en iyi transferi!" Sas'i yanlarina alsalar.

Sadio ile Song'a gosterdikleri caba icin tebrik ederim.
Post Reply