WC 2006: TÜRKİYE - ISVICRE 4-2 tuncay(2),38 sukur,51 necati

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Bu Danimarka maci beni gercekten kahretti.
Zaten Tümer'in gölünden sonra icime dogmustu. Cünkü uzatma dakikalarinda gol yemek bir türk futbol takimi klasigiydi. Kafalar degismedikce bu son dakika golleri de degismeyecek. Tümer'in gölünden sonra rahatladilar, yani gevsediler bir nevi. Bu is bitmisdir havasina girip konsantrasyonu dagittilar. Halbuki bir Avrupa takimi bilhassa Iskandinav takimi , macin son saniyesine kadar vargücüyle mücadele eder. Macin bitimine az bir süre kala gol yemisse daha da tehlikeli saldiracaktir demektir. Burada millet olarak Avrupali ile aramizda cok büyük bir mentalite farki var. Ayni olay Türk takimina olsa, maglup olma hissinden dolayi, panik yasayip kör savas halinde karsi kaleye saldiririz ama Avrupali gibi sogukkanli olamadigimiz icin zaten düsük olan gol atma becerimiz hemen hemen sifir olur.

Gol atma becerisi derken aklima bir ani geldi. Yil 1988. Berlin'de Almanya kupa finali oynaniyor, ben de stattayim. Borussia Dortmund'un Frank Mill adinda bir santraforu var. Oyundan önce isinma hareketleri yaptilar, ortalar yapildi, sut cekildi filan. Bu adamin bütün kullandigi toplar kaleye gitti, yani gol oldu. Adam ne zaman kafaya ciktiysa hepsi gol oldu. Ne zaman voley aldiysa gol oldu. Yani diyecegim o ki. Avrupa'daki santraforlarin gol atma becerisi, sut olsun kafa olsun cok cok yüksek. Saniyorum su an Avrupa'nin gol yüzdesine baktigimizda en iyi santraforu bence Roy Makaay. Ligde üc macta alti gölü var. Giridigi gol pozisyonu yedi veya sekiz. Yani adam pozisyonu degerlendiremedigi zaman sasiriyorsunuz.

Son zamanlarin en iyi Türk santrafor Tanju'dur bana göre. Dünyada az rastlanan bir kabiliyet vardi onda. Belki bir van Basten degildi, ama ona klasiyla cok yakindi bence. Neden? Adam gol vuruslarinda son derece isabetli, gölü koklayabiliyor ve kale önünde sogukkanli. Yani düsünmüyor topu nereye atayim diye. Atiyor, gol. Kaciridigi pozisyonlara da yanmiyor. Iste bir santraforun özellikleri bunlar olmasi lazim. Gol becerisi, golü koklama (yani pozisyona girme, birazda bilincalti veya icgüdü olayidir bu)
ve sogukkanlilik. Tabi Tanju biraz (Sergen gibi) gerizekaliydi o yüzden de TR disina cikamadi, ama o ayri bir konu.
Zaten iyi golcü olabilmek icin zeki olmak gerekmiyor, tam tersine biraz gerizekali olmak yararlidir. Bunu ben demiyorum, ciddi bir Alman spor bilimcisi arastrimis. Gol pozisyonunda fazla düsünmek gol yüzdesini azaltiyormus. Buna karsin cabuk karar veren yani az düsünen golcü daha basariliymis. Bunun en iyi örnegi Ailton'dur. Almanya'da geri zekaliligi ile bilinir, ama adam gollerde son derece basarili.

Hakan'a bakalim. Onun özellikleri kafa vuruslari ve pres yapma. Bunlari gercekten iyi yapiyor. Eksileri: Birebirde iyi degil, ayakla gol atma becerisi maalesef düsük. Hakan'a gol atabilmesi icin 7-8 pozisyon lazim. Tanju iki pozisyondan birini mutlaka atardi. Makaay'e de gol atabilmesi icin 1,5 pozisyon yeterlidir herhalde. Yani Hakan bir defa dünya standartlarinda büyük golcü degil. Hakan pozisyon harcadigi zaman kafasi rahat degil, sürekli o pozisyonlari düsünüyor, pozisyonlari kacira kacira Hakan mac esnasinda bitiyor. Kendini bitiriyor daha dogrusu. Istedigi toplari alamadigi zaman takim arkadaslarini azarliyor, mactan kopuyor. Ben cok böyle Hakan performansi gördüm. Büyük oyuncu takimini atesler, takimini sirtlar, hicbir zaman pes etmez. Hakan'da bu büyük oyuncu vasiflari yok maalesef.

Nitekim Danimarka macinda yine sac bas yoldurdu. Onu basdan oynatmak bu acidan riskdi, cünkü üzerinde büyük baski vardi.

Bence Terim Halil Altintop'a sans vermesi lazim. Bu cocuk büyük golcü olma yolunda. Kaiserslautern'de üc lig macinda Makaay gibi alti golü var. Peki milli takimda niye yok?
Ikiz kardesi Hamit sag bek oynuyor. Halbuki bu oyuncu forvete yönelik orta saha oyuncusudur. Hic oynatma daha iyi.
Bir de Alpay konusu var. Bu adam son olarak ne zaman bir ciddi maca cikdigi mechul, ne zaman dogru dürüst antreman yapti belli degil. Dört hafta önce Köln ile anlasti. Ondan bu yana sakatdi. Yani yine antremansiz. Bu sartlarda onu oynatmak dogrumuydu? Hayir futbolculuguna lafim yok, ama adam hazir degil...

Neticede ben Ersun Yanal'i begeniyordum. Türk futbolunun reforma ihtiyaci var ve Yanal buna baslamisdi. Istedigimiz sonuclari alamayinca ve medyanin büyük baskisiyla kafasi uctu. Halbuki reformlar öyle kolay kolay olmuyor. Iste TR de bu yüzden yillardir kalkinamiyor. Tahammül edemedik ve simdi eskiye döndük. Bakalim ne olacak.

Umarim genc yeteneklerimize (10-18 yas arasi) iyi egitim verilir. Bilhassa taktik zeka, gol becerisi ve en önemlisi psikolojik egitim alanlarina agirlik verilmesi lazim, ki gelecek yillarda bir daha Danimarka olayi yasamayalim.

Biraz uzun oldu, sizi sIktIm, kusura bakmayin...
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ozgur Huseyinoglu wrote:Grup Siralamasi - Oynanan/Kalan Maclar
Ali Gursel wrote:Simdi Ukrayna'yi yenmek zorundayiz (ama Ukrayna gitmeyi garantilemis), ve de Danimarka'nin Yunanistan'dan puan almasi lazim (ama Danimarka'nin iddiasi devam ediyor). Iddiasi kalmamis bir Danimarka'nin Yunanistan'a yenilmemesini beklemektense, kendimiz Ukrayna'yi yenip, hala sansi devam eden Danimarka'nin Yunanistan'dan puan almasini beklemek daha iyi degil mi?

Sanki kaybedilen birsey yok gibi. Birsey mi kaciriyorum?

Maci radyodan dinledim, izleyemedim, umarim Carsamba icin umit veren bir oyun olmustur.
Bu hesabi hepten cokertecek bir durum degil yazacagim ama, maclarin tarihleri cok da lehimize islemiyor bence burda. Ukrayna, Olsen amcanin dediklerine de ragmen, diyelim ki bize yatti, ve direk rakiplerimiz de (Danimarka evinde Gurcistan'a, Yunanistan deplasmanda Kazakistan'a) galip geldiler. 7 Eylul bitimi itibariyla puan durumu:

Ukrayna 24
Turkiye 20
Yunanistan 18
Danimarka 16

olacak. Yukardaki varsayimin devami olarak, bizim 12 Ekim'de Arnavutluk deplasmanindan 3 puan cikaracagimiz hesabinda, 8 Ekimde oynanacak
Danimarka-Yunanistan maci icin, iskandinav amcalarin Yunanistani gecmeleri ellerinde olsa bile, hayli umutlari kirilmis olacak, bizi gecme yolunda.

Gerci, topunun yuvarlak oldugu bu mubarek oyunda, 9'da 9 diye basliyorduk guya son 3 maca, ve daha ilk adimdan, varsayimlarimiza, heveslerimize kar yagdi, o acidan, boyle 2-3 maci+takimi iceren hesaplara girmek, pek de gercekci degil farkindayim ama, bu mac tarihleri konusuna da bir dikkat cekeyim dedim.

Macla ilgili genel yorum olarak da: Her ne kadar cagrilmasi elestirilse de, Alpay savunmamizda ne yaptigini biliyor goruntusu veren tek eleman gibiydi ("uluslararasi mac tecrubesi" dedikleri olay, sadece klise bir laf degil sanirim). Gerci Ibrahim Toraman'in da hakkini yemeyeyim, biraz panik/heyecan havasi vardi ama, en az 2-3 pozisyonda, hizi ile cok iyi kapatti Danimarka forvetlerini. Kanat savunmacilarimizin durumu ise (mac sirasinda da yazdim bunu) icler acisiydi. Dehset bir kopukluk, koordinasyon bozuklugu durumu vardi. Neyseki 2. yarida orta saha degisiklikleriyle birazcik olsun toparladik durumu.

Hasan gayretli, insiyatif almaya calisan goruntudeydi ama, verimli olmaktan cok uzakti maalesef, ve kotu toplar kaptirdi. Tumer ve Selcuk'un adlari, inanilmaz derecede az duyuldu ilk yari. O acidan onlardan birinin degil de, Yildiray'in cikarilmasina sasirmistim (soldan Umit Ozat'in cikip da donemedigi ataklarimizda yarattigi varyeteler olumlu idi). Ama sanirim, cikmasinin bir nedeni de sakatlik gibi gorunuyor.

Ileri ikilimiz konusunda goruslerim biraz karisik. Ilk defa beraber oynamis oldular sanirim, o acidan, Sevgili Niyazi'nin dedigi gibi, ben de fena olmadilar diyecegim ama, ote yandan da, Tekke'nin degisik gorevler yapmak zorunda kalmasi, ve Hakan'in kacirdigi 1'e-1 pozisyon, yorumlari hepten pozitife kaydirmayi zorlastiriyor.

Genel takim duzeni olarak, devre arasinda oyuncu degisiklikleri oncesinde son derece kopuktuk. FT'in A plani, B plani dedigi durumlarda, bir an once gol atma taraflisi(?) A plani, hayli cuvalladi diyebiliriz yani. Luce'ye "korkak" demeyenler arasinda yer alan birisi olaraktan, :) Ukrayna karsisinda, once daha iyi basan, bekleriyle daha iyi anlasan bir orta saha ile baslayip, durum istedigimiz gibi gitmezse, ya herru ya merru degisikliklerini yapsak, daha iyi olur diye dusunmekteyim.

Hoscakalin.
Özgür
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Herseyden once dusunulmesi gerekenler

1) Turkiye ulusal takimi Dunya Kupasina gitmek zorundadir. Ne pahasina olursa olsun. Getirisi cok buyuk. Isterse Ukrayna B takimi cikarip, yatsin sahada. Umurumda bile olmaz.

2) Bu takim herkesin takimi. Her turlu cikar, kulup partizanligi ve siyasi emeller, takimin varmak istedigi noktayi a$ar. Bu hedefte calisanlar emektardir, iscidir. Herkes tasi sikip suyunu cikarmak zorundadir.

3) "Oraya gidince rezil oluruz, ne yapariz, bu takimdan bir halt olmaz" biraz gereginden once konusulmus, dayanagi olmayan sozler. Ilk once gidelim de, 8-9 ay sonrasinin takimini gorelim de ondan sonra konusuruz.

Bugun Dunya futbol otoritelerine (Toroglu, Uluc, vs demiyorum. Platini, Wenger, Butregueno, Sacchi gibi adamlardan bahsediyorum) sorun "Turkiye'nin en iyi oyunculari kimler" diye, suna benzer bir liste alirsiniz.

1. Emre (Sakat)
2. Nihat (Sakat)
3. Tuncay (Sakat)
4. Yildiray (Sakatti uzun sure, daha dogru durust mac yapmadan oynadi yine sakatlandi)

Hakan Sukur, Tekke, Necati, Hasan Sas vs bunlardan sonra gelir. Takimin gelecegi dedigimiz, iskeleti yok. 2 orta saha beyini 2 forvet.

O yuzden cikan takimi elestirirken, eyvahlari vah vahlari dile getirirken bunlari dusunmek lazim.

Bence Hakan Sukur GS'da dahi yedek soyunmali. Milli takimda da ayni sey olabilir ama bu kadar eksik varken, Hakan'i oynatmak elestirilmemeli. Terim Hakan'in 15 senelik hocasi az degil, bir sekilde yararlanmak isteyecektir. Alpay ikinci yarida cok iyiydi. Eger olmasaydi, biz Tolga'yla Toraman'la 3 yer otururduk asagiya. Bakiniz Ukrayna maci Yine sinirli secenekler arasinda tercih edilmis bir isim.

Terim'in ilk yarida sahaya surdugu kadroya sasirmamak lazim. Ikinci yaridaki kadroyla ciksaydi sasirirdik. Zaten tarzi bu bir de mutlaka kazanmamiz gereken maca 2 on libero ciksaydi da elestirilecekti.

Bence elestirilecek iki konu var. Birincisi Tumer - Tolga degisikligi. Buyuk bir hata. Gokdeniz'i alsa topu savunmadan tasima gorevi verse, Danimarka daha az kalemize yuklenecekti, boylece savunmanin dengesini de bozmamis olurdu. Belki 3cuyu de atabilirdik.

Ikincisi mactan sonra Volkan'i basinin onunde elestirmesi de hata. "Yatmasaydi yemezdik" buyrulmus. Cocugun tecrube ve kendine guvenini kazanmasi lazim. Neden herkes onunde elestirirsin ki? Yapmasaydin belki o degisiklik hatasini belki kazanirdik. Ne Vollkan'i. Zaten 93 de yedik, 95 de degil.

Simdi bu satirlari okuyan arkadaslar homurdaniyorlar biliyorum. E madem ne degisti niye istedin Terim'i GS icin istemezken diye hakli sorular soruyorlar.

1) Daha iki macta bir suru dogru da yapildi. Kendi takimlarinda cesitli sebeplerden dogru durust forma yuzu gormeyen degerli oyunculara sans verildi. Selcuk. Yarin Kemal sakatliktan kurtulsun eminim o da girer takima FB'de oynamasa da. Bence Turk milli takimi icin cok onemli bir oyuncu. Tumer kac senedir oynatilmiyordu bilmem neden. En iyi zamaninda Besiktas'i suruklerken dahi alinmadi. Ibrahim Akin gibi degerler yakinda takima adapte edilecektir. Besiktas Ailton bira ficisini oynatsa belki Ailton GS'a iki tane atsa dahi onu oynatamiyorsunuz ama bu Ibrahim Akin'i pas gecmeniz gerektigi anlamina gelmiyor.

Mr "Zihni Zehir" Ersun Yanal, yabancilari milli takimda oynatalim diyordu biliyorsunuz.

2) En azindan bir ekol var, bucurlerden takim kuralim 60 tane orta yapalim olayi yok. Zaman verilirse kosan cabalayan takim kurulacaktir.

3) Eldekinin en iyisi ben de isterim Turkiye'den Wenger, Beckenbauer, Morinho gibi yerli hoca ciksin milli takimi yonetsin ama secenekler budur. Turkiye ligi 3-4 oyuncusunu sahanin her tarafinda rakip pesinde kosturtan sonra da "4 lu defansla adam adama savunma olmaz, Turkiye alan savunmasini bilmiyor" diyen dehalarla dolu. Ya da takimini kibris takimini eleyecek kadar hazirlayamayan sonra da "ne var, saldirmayin, biz yikilmayacagiz, yikamayacaklar" diye sallayan akli kisalarla dolu. Yani Turkiye'de topcu var ama hoca yok. En iyisi Terim'dir.

Insallah gidecegiz. Oradaki takim, hava ve oyun bambaska olacaktir.

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur Huseyinoglu wrote: ...
Bu hesabi hepten cokertecek bir durum degil yazacagim ama, maclarin tarihleri cok da lehimize islemiyor bence burda. Ukrayna, Olsen amcanin dediklerine de ragmen, diyelim ki bize yatti, ve direk rakiplerimiz de (Danimarka evinde Gurcistan'a, Yunanistan deplasmanda Kazakistan'a) galip geldiler. 7 Eylul bitimi itibariyla puan durumu:
.
Yapmayin gozunuzu seveyim. Bu yatma olayi yani kendini zora vermemek sadece Turklere mahsus olan bir ozellik. Bunun Terim de farkinda Allahtan gecen gun bir yerlerde okudum. Ukrayna sanki puana ihtiyaci varmi$ gibi oynar ve bizim $ap$allari da yener evine yollar eger bu kafa ile gideceklerse taa oralara. Bir kere ulke puani icin yenmeyi isterler. Bu ilerdeki yillari birakin Almanyada bile grup e$le$me$inde i$lerine yarar. Ikincisi sahaya $erefi ile cikan o formanin degerini bilir. Kendi seyircisi onunde rakibi iki paralik etme (hele boyle Dunya ucuncusu adi altinda $i$irilmi$ garibanlari yenmek ayrica bir zevk olur onlar icin) ic gudusu ile ellerinden geleni yapacaklardir. Zaten Olsen de bunu bildigi icin iyice ka$imasida bundan. Degilse o da pekala biliyor ki Ukrayna yatmaz ama olaki iyice a$ka getireyim diye o laflari sarf etti. Birakin bu yatip kalma olayini. Bu anca ba$ka forumlarda kisa pantolla FB, BJK ve GS adi altinda paranoyalari yuzunden hikaye yazanlarin husnu kuruntusu. Hic Ukraynali tanidiniz mi bilmem. Ben uc dort tane eski i4 yerinde tanidim. Software denilen program i$inde idiler ama kimi matematik kimi fizik okumu$. Yuzleri gulerken gormek bile nadir. Adamlarin ciddiyetine meslek ahlakina hayran kalmadim desem ayip ederim. Ha bir suru supruntu Ukraynali kari gelip Turkiyede bu ulusun adlarini boka du$urmu$ olabilir. Orasini bilemem.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:
Ozgur Huseyinoglu wrote: ...Ukrayna, Olsen amcanin dediklerine de ragmen, diyelim ki bize yatti...
Yapmayin gozunuzu seveyim. Bu yatma olayi yani kendini zora vermemek sadece Turklere mahsus olan bir ozellik.
"Yaptigim" birsey yoktu yahu... :) Oyle paranoyalara, husnukuruntulara dalacak isim yok. Bize bilerek isteyerek yatacaklar diye bir fikrim filan da yok (*). Tutup da, birisi "biz onlari orda nasil yenecegiz, cok zor" filan gibi bir laflar edip, ana konudan uzaklasmasin diye yazmistim "diyelim ki" diyerekten lafin gelisine ama, bu sefer de baska turlu uzaklasilmis! :?

(*) Ote yandan, ne bileyim, mesela FB'nin ManU'ya Ist'da 3 cektigi zamanki hesap, Ukrayna da, daha genclerine yonelik, deneme amacli bir kadroyla filan cikabilir. Bu da "yatma" olmaz, "genclerini deneme" olur. Ama dedigin gibi, Olsen amcanin konumundakilerin oyle bakmayacagi, ve de boyle laflarla bu olasiligin onune gecmeye calismasi da, normal karsilanmali. Biz de olsak, aynisini dusunurduk. Netekim, biz Ukrayna'yi yenersek, umidi cok azalmis Danimarka'nin Yunanistan'a "yatmamasi" gerekiyor, bizim Arnavutluktan cikaracagimiz galibiyetin ise yaramasi icin.
Özgür
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Benimkisi bu yatma olayi lafini uzun bir sureden beri orda burda ulu orta gormemden dolayi olu$an bir tepki idi. Baktim sen bile etkilenmi$sin Ozgur onun icin soyledim degilse "diyelimkl" kismini es gecmi$ degilim. Ben de "neden diyelimki diyelim yahu" diyerek taktigim konuyu dile getirmeye cali$tim. Adamlar cikip oyunlarini oynayacaklar. Kazanip kaybetmek sadece bizimkilere kalmi$ bir olay. Ukrayna ile filan ilgisi yok.

Ha MU amaci sadece genclere tecrube olsun olayi da degildi kanimca. Onlar bu takimlada ezeriz diye geldilerdi Istanbula. Tamamen kucuk gorme ya da kiymet vermeme olayi yani. Degilse galibiyet ba$ina yarim milyon Euro alinan maci vermek Alex Ferguson Sir ya da Mir'de olsa biraz sIkar.
Last edited by Cengiz Akgun on Wed Sep 07, 2005 6:28 pm, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Anlasildi, futbol perileri bizi Dunya Kupasinda gormek istemiyor. Yunanistan, uzatmada 2. golu atarak 1-0 yenik dustugu karsilasmayi 1-2 kazandi.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

El oglu son dakikada atar bizler de boyle bakar. 1-0 maglup durumdan uzatmalarda Yunanistan ikinci golunu atarak i$ini bitirdi. Hadi bakalim i$in yoksa ugra$ $imdi Ukrayna yatacakmi yoksa kalkacak mi diye? Hic fazla debelenmeyin bu i$ burada biter. Bu arada livescore inanirsaniz Kazaklardan iki ki$i son uc dakikada atilmi$. Kudurmak hayra elamet degildir zaten. Galiba biri gole filan mi itiraz etti orasini FIFA/UEFA'dan ogreniverin.
Last edited by Cengiz Akgun on Wed Sep 07, 2005 6:18 pm, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Bu uzatma iskencesi en cok da GS'lileri buldu son 10 gundur. Iyiki bir uzatma golu atip berabere kaldik, ondan sonra:

Trabzon atti, BJK atti, Danimarka atti simdi de nazire yapar gibi Yunanistan atti.

Tamam anladik Gaziantep'in cektigi acilari artik. Ey yarabbim sen boyle filmde takinti yapmazdin fazla ama...
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

kendi sahanda dogrudan rakibin olan 3 takimin (UKRAYNA, YUNANISTAN, DANIMARKA) en az birinden 3 puan alamazsan, Almanya ya biraz zor gidersin.
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....
Hasan Serkan Binyar

Post by Hasan Serkan Binyar »

AHH AHHH,

Az once Kazakistan - Yunanistan Macinda KAzakistan 1-0 one gecti yunanlilar 78 ve 90+4 de attigi golle maci 2-1 kazandilar.

Kazaklardan 2 oyuncu 86 ve 90 da oyundan atildi.

Cok yazik oldu.

Yunanistan az daha bize bir kiyak yapiyor derken son dakikada attilar.

Futbolda herseyin mumkun oldugu bir kez daha gorduk.
Hasan Serkan Binyar
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz Akgun wrote: Yuzleri gulerken gormek bile nadir. Adamlarin ciddiyetine meslek ahlakina hayran kalmadim desem ayip ederim. Ha bir suru supruntu Ukraynali kari gelip Turkiyede bu ulusun adlarini boka du$urmu$ olabilir. Orasini bilemem.
Cengizcigim,

Konu hakkinda kisisel tecrubem olmamakla beraber, Ukrayna'li hanimlar Turkiye'de uluslarinin adini ve Ukrayna'lilarin meslek ahlaklari ve profesyonelliklerini senin programcilardan cok daha iyi temsil etmis, herkesi kendi meslek ahlaklarina hayran birakmis da olabilirler. Yani bu da bir ihtimal, dusunmek lazim.

Danimarka'li hocanin yaptigi normal, Ukraynalilari kamcilamak isteyecektir. Ukrayna'nin konumunda ismi illa meslek ahlaksizligi olmayacak bir rehavet olmasi da normal (pek cok sebepten, mesela meslek ahlaki eger gruptan cikmayi garantilememissen tekmeye kafa sokmani gerektirebilir. Ayni meslek ahlaki cikmayi garantilemissen orada tekmeye kafani sokmamayi gerektirir, klubun, hatta belki 2006 icin).

Bizimkiler bu Ukrayna'yi yenerse Terim de cikar Danimarka-Yunanistan maci oncesinde, Danimarka'nin sansi az, malum bu ikisi de hristiyan ulke, yatacaklar diye endiseliyim der. Danimarka'nin hocasi dusunsun ne cevap verecegini.

Bugunku maci fazla takmamak lazim. Normali Yunanistan'in kazanmasiydi. Yunanistan'in puan kaybetmesi beklenecek yer Danimarka. E, onu da kaybetmezlerse gitsinler zaten. Biz de kendi isimize bakalim.

Ali
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

eksisozluk.org'dan soyle bir sey buldum

maci internetten belese izlemek isteyen gurbetteki arkadaslara bir demet tavsiye:

1) http://www.asiaplate.com/live.today.htm adresine gidip "update your pplive to 1.0.7.4"e tikliyor ve programi indiriyoruz.
2) programi calistirdiktan sonra taskbar'da sag altta bir ikon cikiyor disket gibi, o ikona sag tikliyoruz
3) acilan menu'de "switch language" secenegine tikliyoruz
4) son olarak tekrar sag tiklayip acilan menuden "channel list"e tiklayip gdtv-sports'u seciyoruz.

az biraz bekledikten sonra, macimiz windows media player'da izlemeye hazir.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Gunun ilk sevindirici golu Marek Heinz'dan. Cekoslovakya Ermenistan karsisinda 2-0 onde, ilk gol bizimkinden.

Hadi bir-iki tane de milli takim caksin.

Ali
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Hakan'in topuk pasindan sonra 2-3 kisiden siyrilan tumer cok guzel bir gol atti. 1-0 dakika 55.
Post Reply