EURO 2008: TÜRKİYE-Portekiz 0-2

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Deniz Selman

EURO 2008: TÜRKİYE-Portekiz 0-2

Post by Deniz Selman »

Hamit'in sakatligi ciddi galiba. Portekiz macina yetisememe ihitmali baya var gibi verilen demeclere gore. FT basin toplantisinda Hamit'in yerine oyuncu oldugunu, orta sahadami hucumdami degisiklik yapacaklarina karar vermediklerini soylemis.

Bu ne demek tam anlamadim, ama sanirim ya Mehmet Topal'i oynatip sistemi degistirecek (4-4-2'de Tuncay veya Mevlut sag'da, Emre sol'da), yada Arda'yi oynatip sistemi degistirecek (gene 4-4-2 Emre ve Aurelio gobekte Tuncay veya Mevlut sag'da). Ayni 4-3-3 sistemiyle oynamak istiyorsa en dogal isim Ayhan olur. Zaten Ayhan'i hep sag acik olarak oynatti hazirlik maclarinda. Emre-Aurelio-Ayhan orta sahasi fena olmayabilir.

Portekiz-Gurcistan macini izledim bugun. Isvicre'nin bir, Ceklerin iki macini izlemistim ayrica gecen hafta. Sonucta korkarim su an bu grubun en zayif takimi biziz. Umarim FT'nin dedigi gibi pist'den ayrildik yukselise ciktik falan yoksa isimiz baya zor. Savunmadaki (kaleci dahil) bariz sikintilarimiz ve tek forvet oynayinca Nihat'in kaybolmasina baktigimizda rakiplerimizde olmayan buyuk eksiklerle gidiyoruz maalesef. Bu noktaya kadar bunlarin daha iyi cozulmus olacagana inaniyordum, ama olmadi.

Ortalama olarak en dusuk biziz dedigim gibi ama maksimum kapasitemiz hem Isvicreden hem Ceklerden daha yuksek. Bir sekilde tutturup iyi oynamaya baslarsak, ve yaptigimiz hatalari rakiplerimiz degerlendiremezse gruptan cikmak cokta uzak bir hedef degil.

Hayirlisi.

Mod Edit: Onceki baslik: Euro 2008 Milli Takım - Kadro + Hazırlık Dönemi
Serdar Beyazyurek

Post by Serdar Beyazyurek »

Deniz Selman wrote:Hamit'in sakatligi ciddi galiba. Portekiz macina yetisememe ihitmali baya var gibi verilen demeclere gore.
Hamit ve Ardanin katildigi basin toplantisinda Hamit onemli bir sakatligi olmadigini, sakatligi hakkindaki haberlerin abartili oldugunu soylemis. Bu guzel bir haber oldu...
Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

http://en.euro2008.uefa.com/news/kind=1 ... uncay+back
Narrow success
The 'substitute' team emerged 2-1 winners in a practice game, their goals coming from a Gökhan Zan own goal and Semih Şentürk. Hamit Altıntop's penalty provided the 'red' team with their only goal. Training was watched by around 250 Turkish supporters, and another public session will take place today at the Colovray Stadium at 18.00CET.

Gokhan Zan turnuvayi beklemeden baslamis bile...

FT'nin her mac oncesi cilginca bagirdigi gibi: allah yardimcimiz olsun...
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Deniz Selman wrote: ..
FT'nin her mac oncesi cilginca bagirdigi gibi: allah yardimcimiz olsun...
Terim'den kurtardigi gun yardimci olduguna inanacagim. Ama bu yine bir turnuvaya daha mal olacak.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Bu ara tum grup maclarinda takimlarin hangi forma/sort/corap kombinasyonuyla cikacagi simdiden belli.

Bizim maclarimiz:

1) Portekiz maci (bembeyaz forma, turkuaz harfler)
http://en.euro2008.uefa.com/tournament/ ... index.html

2) Isvicre maci (beyaz forma, turkuaz sort, turkuaz corap)

3) Cek maci (kipkirmizi forma)

Ilk iki macta "ev sahibi" olmadigimiz icin ve rakip takimlarin formalari kirmizi oldugu icin beyaz forma disinda secenek yoktu zaten...

Diger forma notlari:

Almanya 3 macindada beyaz forma giyecek. Adamlar her turnuva oncesinde sahane kirmizi forma hazirlayip hic bir macta giymiyorlar.

Fransa 3 macindada mavi formayi giyecek, yeni kirmizi formalarini goremeyecez.

Hirvatlar tum maclarinda mavi formayi giyecek, meshur her tarafi kirmizi beyaz damali formalarini goremeyecez.

(Dikkat ederseniz bizimkilerin kirmizi-beyaz giymemelerine uzulmekte kalmadim, butun takimlarin kirmizi forma giymesini istiyorum ama baksaniza hicbiri olmuyor...)
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Deniz Selman wrote: ...
(Dikkat ederseniz bizimkilerin kirmizi-beyaz giymemelerine uzulmekte kalmadim, butun takimlarin kirmizi forma giymesini istiyorum ama baksaniza hicbiri olmuyor...)
Sen uc gun onceden kendini maca kaptirmissin. Uc sene evvel hic umut yok iken sen (ve belki de birkac kisi daha vardi ama seni hatirliyorum) GS sampiyon olacak kagit ustunde umit oldukca aksini dusenemem filan demistin. Bu sene biraz kalbini curuttun ve endiseliydin ama yuzunu kara cikarmadilar.

Bana kalirsa Milli takim nal toplayacaga benzer eger gidisata bakarsak (ve Allah utundirmasina filan karnim tok). Senin beklentin ne ola ki? Bir umut goruyor musun? Isvicre ile belki ama oburleri hacamat ederek TFF tranferlerine hemen alel acele donecekler mi yoksa ikinci tur filan bekliyor musun? Heyecanlandigina gore bir bildigin var gibi geldi bana.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

ABD'de Euro'08 televizyon http://soccernet.espn.go.com/euro2008/f ... th&cc=5901 yayinlari ogle ile 2 arasi (doguda)
Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Cengiz Akgun wrote:
Bana kalirsa Milli takim nal toplayacaga benzer eger gidisata bakarsak (ve Allah utundirmasina filan karnim tok). Senin beklentin ne ola ki? Bir umut goruyor musun? Isvicre ile belki ama oburleri hacamat ederek TFF tranferlerine hemen alel acele donecekler mi yoksa ikinci tur filan bekliyor musun? Heyecanlandigina gore bir bildigin var gibi geldi bana.
Ilk basta sunu soylemem lazim. 2004'de eger Letonya'li olsaydim, takimimin hemen hemen hic sansi olmadigi halde baya heycanlanirdim. Sonucta boyle turnuvalara her seferinde katilamadigimiz bir gercek. Alti senedir ilk defa bir turnuvaya, sekiz senedir ilk defa bir EURO'ya katiliyoruz. Turkiye'de kim sampiyon olmus olmamis bu turnuvalar yaklasinca ne kadar onemsiz hemen belli oluyor. GS sampiyonluguna tabiiki sevindim ama 10 gun gectikten sonra EURO havasina girdim. Turk futbolunun olcusu, dunyada ve avrupada Turk futbolunun onemini GS-FB maci degil, bu turnuvalar belirliyor. 2002'deki yarifinal'den sonra Turk futboluna baya ilgi vardi, sonra yavas yavas sondu gitti. Simdi tekrar bir seyler yapmanin zamani. Heycanlanmamk mumkun degil benim icin.

Takim'a bakinca, benim dusuncelerim cogu diger arkadaslarin dusuncelerinden farkli degil. Kalede ve savunmada baya zayifiz. Bu eksikligimizi nasil yenip gruptan cikariz bilmiyorum...belki cok gol atarak, belki Volkan'in tesadufen iyi oldugu bir gununde oynayarak, kim bilir? Eleme ve hazirlik sureciyle kiyaslaninca turnuvanin kendisi baya kisa. Uc hafta suruyor, her takimla sadece bir mac yapiliyor, her sey olabilir. Yunanistan su anda bu kupanin sahibiyse ben nasil heycanlanmigim? Onlarin hic bit atak gucu yoktu, sampiyon oldular. Bizim savnumamiz kotu ama orta saha baya baya iyi. Kagit uzerinde grubun en zayifiyi veya ucuncusuyuz, kabul ediyorum, ama bir sekilde dogru havayi yakalayip iyi maclar oynayacagiz gibi geliyor bana...bildigimden degil, oyle geldi nedense. FT bir sekilde dogru motive edecek takimi gibi geliyor bana--en azindan maclarin buyuklugunden korkmayan ve rakibi dogru derecede saygi duyan bir milli takim olacak.

Hayirlisi.
Serdar Beyazyurek

Post by Serdar Beyazyurek »

Su an ligtv'deki Acik Oturum programinda Omer Guvenc Portekiz macina buyuk ihtimal cikmasi beklenen 11'i yazdi. Antrenmanlari takip ettigi kadariyla bu kadronun cikmasi cok buyuk olasilikmis (4-1-4-1):

---------------------------Volkan-------------------------

Sabri--------Gokhan Zan--------Servet------------H.Balta

--------------------------Aurelio-----------------------------

Mevlut------------Hamit---------Emre-----------Tuncay

-------------------------Nihat------------------------------
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Serdar Beyazyurek wrote:Su an ligtv'deki Acik Oturum programinda Omer Guvenc Portekiz macina buyuk ihtimal cikmasi beklenen 11'i yazdi. Antrenmanlari takip ettigi kadariyla bu kadronun cikmasi cok buyuk olasilikmis (4-1-4-1):

Mevlutun defansif yani ne kadardir? Ben hamit'in sabriye cok yakin oyniyacagini dusunuyorum. Bakalim gunluk performansimiz ne kadar nasil olucak. Kazanabiliriz. Gokhan Zan cok zorlanicak bence. Hatta oynarsa eger FT nin bugune yaptigi en buyuk taktik hatasini olucagini dusunuyorum.

Tecrubesiz oldugu icin mevlutte bir risk. Tek forvet oyniyamiycagi icin nihatin tek olmasida.

Bene isimiz allaha kaldi. Portekizin gucu degil. bizim bu 11 deki zaaflar yuzunden.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ozgur A. Boztepe wrote:
Serdar Beyazyurek wrote:Su an ligtv'deki Acik Oturum programinda Omer Guvenc Portekiz macina buyuk ihtimal cikmasi beklenen 11'i yazdi. Antrenmanlari takip ettigi kadariyla bu kadronun cikmasi cok buyuk olasilikmis (4-1-4-1):

Mevlutun defansif yani ne kadardir? Ben hamit'in sabriye cok yakin oyniyacagini dusunuyorum. Bakalim gunluk performansimiz ne kadar nasil olucak. Kazanabiliriz. Gokhan Zan cok zorlanicak bence. Hatta oynarsa eger FT nin bugune yaptigi en buyuk taktik hatasini olucagini dusunuyorum.

Tecrubesiz oldugu icin mevlutte bir risk. Tek forvet oyniyamiycagi icin nihatin tek olmasida.

Bene isimiz allaha kaldi. Portekizin gucu degil. bizim bu 11 deki zaaflar yuzunden.
Bu kadroya bakarsaniz ki bu Finlandiya karsisindaki kadro hemen hemen her oyuncuda alinan bir risk var. Volkan'dan Nihat'a. Bazisi cok ciddi riskler bazisi daha alinabilir riskler. Rustu yasli, refleksler daha yavasladi, ama tecrubeli. Volkan da daha genc kuvvetli, yan toplarda daha iyi ama her an patlayabilecek bir kaleci. Ligin sonunda da sakatlandi hata sayisi artti. Ben Rustu'yu secerdim o Volkan'i secmis. Bu alinabilir risk.

Ligin tartismasiz en iyi ikinci oyuncusu Arda'yi kadroya almamasi sacmaligin daniskasi. GS icin iyi. Yorulma sakatlanma olasiligi daha az. Basarili yaz turnuvasi cikaran oyuncular, genelde ligde dokuluyorlar. Ozellikle de baslarda, o zamanlarda da CL elemeleri olacagi icin Arda'ya cok ihtiyac var. O yuzden iyi ama milli takim icin kotu. Mevlut kumar, sakatliktan yeni cikan ve formunu bulamayan Hamit kumar, Nihat tek forvet oynayabilecek adam degil, orada oynatmak kumar, Emre'nin ne halt yiyecegi hic bir zaman belli degil. Gokhan Zan da atom bombasi.

Dusundukce bu takimin ilerlemesinin olasiliginin iyice az oldugunu goruyorum. Ilk mac en onemli mac. Portekiz gec acilacak, ilk macta ritmini bulamayabilir. Scolari bu takima fazla defansif oyun oynatiyor, fark yiyecegimizi dusunmuyorum. Turkiye'nin iyi oynayacagi, bastiracagi ama sacma sapan hatalarla gol yiyip 2-0, 1-0, 2-1 yenilecegi bir mac olabilir.

Kilit oyuncular Emre ve Nihat. Su kadroda Mevlut yerine Arda'yi alsa, Nihat'i sag aciga, Arda'yi sol aciga, Tuncay'i ileriye koysa, Hamit yerine Ayhan'i koysa, Gokhan Zan yerine de Emre'yi koysa daha dengeli bir takim olurduk daha cok umudum olurdu.

---------------------------Volkan-----------------------------------

Sabri-----------Emre Gungor--------Servet--------------------H.Balta

---------------------Aurelio (Topal)---------Ayhan(Topal)--------------------

Nihat (Mevlut)-----------------Emre (Tumer)-----------Arda (Ugur Boral)

-------------------------Tuncay (Semih)------------------------------

Parantez icindeki oyuncular da duruma gore yapilabilecek degisiklikler. Defansimi iki iyi on liberoyla saglamlastirir, karsi takim savunmalarini da Nihat - Emre - Arda ve Tuncay'la dagitmaya calisirdim. Sagdan, soldan, gobekten. Bu da benim takimim olurdu ama ben tabii imparator degil 70 milyon TD'den biriyim. O yuzden cenemizi kapatip izleyelim. Kendi cukur acti, kendi cikardi getirdi bu noktaya, vardir bir bildigi. Yoksa da cukurun dibine tekrar kendi girecek.

Ozan Ersoy
Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Milli takimin sistemi aslinda 4-3-3, 4-1-4-1 degil. Belki cok fark yok iki sistem arasinda ama Mevlut ve Tuncay'a ne kadar kademe sorumlulugu dusucege acisindan biraz farkli.

2002 Dunya Kupasinda 4-1-4-1 oynuyorduk. Tugay on libero, onunde Emre-Hasan-Yildiray-Umit Davala dortlusu. Hasan ve Yildiray pek kanatlara gelmeyen, savunmaya yardim etmeyen, ve surekli yer degistirip ilerde gobekte oynuyorlardi. "Kanat" oyunculari Emre ve Umit Davala'ya buyuk kademe sorumlulugu biniyordu. Emre'nin bu isi yarifinalde hic becerememesi Cafu'ile gelisen ataklarda buyuk sorun yaratmisti.

Gelelim o 2002 yarifinalinden beri oynayacagimiz ilk anlamli turnuva macina...

Omer Guvenc'in cizdigi kadroda Emre ve Hamiti 2002'deki Yildiray ve Hasan'in yerinde, Tuncay ve Mevlut ise 2002'deki Emre ve Davala'nin yerinde. Aslinda oyle degil. Hollanda usulu 4-3-3 oynadik Finlandiya macinda. Chelsea ve Barcelona'nin oynadigi, iki "kanat" oyuncusu forvet'e daha yakin ilerdeki "3"u tamamliyor, ve "3 on libero" diyebilicegimiz Emre-Aurelio-Hamit geride kaliyor daha cok. Aslinda iki sistemede 4-1-2-2-1 denmeli. Degisiklik ilk "2" ve ikinci "2" nin hangi oyuncular olmasi--kanatdakilermi gobekdekilermi. Bizim simdiki sistem (ne zaman "bizim" sistem olduysa artik--ilk defa Finlandiya macinda gorduk--o baska mesele) gobekdekileri (Emre+Hamit) geride tutuyor, 2002'de kanatdakiler (Emre+Davala) geride kaliyordu.

FT'nin bildigi bir seyler vardir (kendi sandigindan azsa bile), ama Volkan, Gokhan Zan, ve Nihat/Mevlut (yerlerine gore en azindan) secenekleri baya yanlis geliyor bana. Rustu, Emre Gungor, ve Arda'nin kesinlikle oynamalari lazimdi. Arda cumartesi oynamazsa bir sekilde ikinci macta ilk mac kim kotu oynarsa onun yerine kesin oynar gibi geliyor bana. Belki zaten Portekiz kanatlardan cok iyi atak yapan daha yetenekli takim oldugu icin (diger rakiplerimize gore) Arda'yi diger iki mac icin bilerek sakliyordur...
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Benim de Slovakya macinda iyi oynayan Rustu tercihim olurdu.

Defansta Gokhan yerine Emre'ye de katiliyorum - uyumlu bir ikiliyi neden bozmaya kalkiyor yararlanmak yerine anlamis degilim.

Sag tarafta Hamit'i beke koyar onune Sabri'yi koyardim - 4 attigimiz Yunanistan macinda boyle oynayip maci kazandiran ikili boyleydi... Hamit Sabri'ye beki cok daha iyi beceriyor - ters kademeden anliyor. Sabri'nin dinamizmine orta saha da ihtiyac var...

Aurelio-Emre tercihlerine katiliyorum...

Mevlut cok yanlis - FT'nin yeni Bruno'su olacak... boyle onemli maclarda boyle salakca suprizleri cok seviyor...

Ileride Nihat sagda Arda solda Tuncay orta da olsak en iyisi olurdu...
Eray Tunç

Post by Eray Tunç »

Code: Select all

Volkan
Hamit   Emre   Servet   H. Balta
            Aurelio
      M. Topal     Emre
Sabri                      Arda
             Tuncay
Madem tek forvet oynuyoruz, Nihat'ı yedek bırakıyorum, tüm antipatime rağmen sağ kanada Sabri'yi alıyorum. Kalede Volkan'ın güvenini kazanması için risk alıyorum yoksa dereyi geçerken at değiştiremeyiz. Hamit'i sağ beke koymak istemezdim ama Uğur yok, Gökhan yok, Topuz yok, Sabri'ye ise sağ bekte hiç güvenmiyorum. Sağ kanatta da aksarsa anında Nihat girer. Hamit aksarsa Sabri geriye Nihat ileriye...
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Biz kendimizi maclara bilemeye calisirken Polonyalilar kafadan kopartmis :)

Oyle boyle degil, Polonya'nin en cok satan gazetelerinden biri asagidaki basligi atinca, Almanya-Polonya birbirine girmis.

2.Dunya savasi bitmemis anlayacaginiz..

http://www.guardian.co.uk/football/2008 ... and.poland
TRUST GALATASARAY
MGC
Post Reply